Federalinio Rezervų Banko vadovas Benas Bernanke šią savaitę ir vėl ėmėsi kritikuoti kai kurių valiutų keitimo kurso mažinimo politiką.
Jis pabrėžė, kad valstybės su dideliu prekybos balansu, siekiant padėti pasaulio ekonomikai, turi leisti savo valiutoms stiprėti. „Valiutų kurso nuvertinimas kai kuriose šalyse iškraipo vaizdą apie pasaulio išlaidas ir sukelia nestabilumą pasaulio ekonomikoje“ – pareiškė Bernanke, nekonkretizuodamas, kad kalba apie Kiniją.
Diskusijos su kitais centrinių bankų vadovais metu, jis pareiškė, kad šios valstybės „turi kontroliuoti savo valiutų kursus, siekiant geriau atspindėti pagrindinius rinkos principus ir vidaus paklausą pakeisti padidėjusiu eksportu“. Savaitgalį Paryžiuje vyko centrinių bankų vadovų ir Didžiojo dvidešimtuko finansų ministrų susitikimas.
Diskusijų metu, galima buvo išgirsti įvairių centrinių bankų vadovų pareiškimų. Jų tarpe, stambiausių po Jungtinių Valstijų pasaulio ekonomikų atstovai: Kinijos Liaudies Banko Zhou Xiaochuan, Japinijos Banko Masaki Shirakawa, Europos Centrinio Banko prezidentas Jean-Claude Trichet ir Anglijos Banko vadovas Mervyn King.
Visą savaitę nerimo kalbos dėl situacijos naftos sektoriuje. Savaitės pradžioje Tarptautinio valiutų fondo direktoriaus pavaduotojas John Lipsky pareiškė, kad pasaulio ekonomika gali atlaikyti dabartinį naftos kainų šuolį, sukeltą riaušių Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje, nes šis augimas yra trumpalaikis. Tai sutampa su bankų „Deutsche Bank“ ir Bank of Amerika „Merrill Lynch“ ekspertų nuomonėms. J.Lipsky teigimu, mažai tikėtina, kad tai sukels reikšmingų pokyčių pasaulio ekonomikoje.
Tarptautinis valiutos fondas prognozuoja, kad vidutinė naftos kaina šiais metais sieks 95 dolerius, o pasaulio ekonomikos BVP augs apie 4,4 proc., pridūrė jis. Politinės krizės Artimuosiuose Rytuose ir Šiaurės Afrikoje lėmė staigų naftos kainų augimą tuo metu, kai pasaulio ekonomikoje buvo pastebima vis daugiau atsigavimo ženklų.
Deutsche banko ekonomistai yra nusiteikę optimistiškai. Jų teigimų, nepaisant naftos kainos augimo 10 dolerių, kuris sumažintų Jungtinių Valstijų bendrojo vidaus produkto augimą 0,5 proc., JAV ekonomika šiais metais augs beveik 4 proc. Michael Lewis iš Deutsche banko pareiškė, kad ekonomika yra pažeidžiama dėl padidėjusių naftos kainų, tačiau verslo ir vartotojų pasitikėjimas yra gana stiprus. Beje, šis analitikas prognozuoja, kad pasaulio ekonomika šiais metais augs daugiau negu 4 proc. Deutsche banko ir Bank of Amerika Merrill Lynch analitikai pažymi, kad tik naftos kainai pakilus iki 120 dolerių, gali būti suvaržytas pasaulio ekonomikos augimas.
Savaitės pabaigoje, po šiek tiek aprimusių baimių dėl galimo naftos tiekimo Europai sutrikimo, naftos ir naftos produktų kainos pamažu pradėjo mažėti. Tuo priežastimi tapo Saudo Arabijos pareiškimas, kad ji yra pajėgi kompensuoti neramumų Libijoje įtakotą naftos eksporto sumažėjimą. Kitos naftą išgaunančios šalys taip pat gali padidinti naftos eksportą.
Padidino optimizmą ir ketvirtadienį paskelbtas JAV naftos atsargų rodiklis. Praėjusią savaitę atsargos padidėjo 800 tūkst. barelių. Tai yra mažiau nei tikėjosi ekspertai, tačiau atsargų skaičius yra didesnis nei įprastai tokiu metų laiku. Praėjusią savaitę benzino atsargos sumažėjo beveik 3 mln. barelių. Tai įtakojo naftos kainą biržose. Niujorko biržoje naftos barelio kaina krito iki 96,62 dolerių už barelį. Londone Brent naftos kaina pakilo iki 111,36 dolerių už barelį.
Naujausi komentarai