Kai kurie ekspertai pasaulį krėtusiai ekonomikos krizei jau deda tašką, tačiau kiti ragina dar per daug neatsipalaiduoti. Tuo tarpu Lietuvos gyventojai tiki šviesesne ateitimi – beveik penktadalis viliasi, kad po metų jų finansinė padėtis bus šiek tiek geresnė, o beveik pusė mano, kad ji bent jau nepablogės.
Tokius duomenis pateikė „Swedbank“ Asmeninių finansų institutas. Jo vadovės Odetos Bložienės nuomone, 2012-ieji nebuvo labai stabilūs metai, tačiau ateinančius metus gyventojai pasitinka nusiteikę gana optimistiškai.
Labiausiai pagerėjo kaime gyvenančių ir žemiausią išsilavinimą turinčių žmonių lūkesčiai. Pasak O.Bložienės, kaimo žmonių optimistiniai lūkesčiai yra susiję su planais didinti minimalią algą ir kitais naujosios valdžios pažadais.
Nors rudenį visų šalies gyventojų ateities lūkesčiai buvo pablogėję, tai nesumažino jų noro išlaidauti. Mažėjantis nedarbas ir nežymiai kylantys atlyginimai skatino gyventojus daugiau pinigų išleisti prekėms bei paslaugoms.
Realus namų ūkių vartojimo augimas šalyje šiemet buvo vienas didžiausių tarp Europos sąjungos šalių. Vartojimas augo sparčiau negu kainos – vidutinė mėnesinė alga per metus padidėjo 2,4 proc., o vartojimo augimas siekė 3 proc.
Pasak O.Bložienės, iš pirmo žvilgsnio vartojimo augimas gali pasirodyti paradoksalus, nes gyventojų atlyginimai per metus beveik nepajudėjo iš vietos. Tačiau ji pridūrė, kad vartojimui bei perkamajai galiai įtaką daro ne tik atlyginimų statistika, bet ir mažėjantis nedarbas, socialinės išmokos, santaupos, skolintos lėšos, perlaidos iš užsienio.
Naujausi komentarai