Ukrainiečiai sekmadienį balsuoja eiliniuose vietos valdžios rinkimuose, kurie laikomi pirmuoju išbandymu demokratija prezidentui Viktorui Janukovyčiui, išrinktam vasario mėnesį po labai atkaklios rinkimų kovos.
Rinkimų apylinkės atsidarė 8 val. ir veiks iki 22 val. Kijevo laiku. Rinkimus stebi daugiau kaip 2,4 tūkst. stebėtojų, tarp kurių yra maždaug 500 tarptautinių pareigūnų.
Galutiniai balsavimo rezultatai, pagal įstatymą, turi būti susumuoti ne vėliau kaip lapkričio 5 dieną.
Šiais rinkimais Ukrainoje labai domisi Vakarai, nes nuogąstaujama dėl demokratinių teisių suvaržymų valdant naujai ukrainiečių vyriausybei.
JAV viceprezidentas Joe Bidenas neseniai telefonu kalbėdamasis su V.Janukovyčiumi, akcentavo "laisvų ir teisingų spalio 31-osios rinkimų ir žiniasklaidos laisvės svarbą".
Per piktą rinkimų kampaniją opozicija kaltino prezidentą planuojant manipuliuoti rezultatais jo Regionų partijos naudai, o valdžia savo ruožtu kaltino opoziciją "provokacijomis".
Tikimasi, kad šalies rytiniai ir pietiniai regionai, kur žmonės kalba daugiausia rusiškai, tradiciškai balsuos už V.Janukovyčiaus Regionų partiją, o vakariniai regionai, kur kalbama daugiausia ukrainietiškai, - už provakarietiškas partijas.
Ekspertai prognozuoja prastus rezultatus buvusios premjerės Julijos Tymošenko, kuri per prezidento rinkimus pralaimėjo V.Janukovyčiui ir dabar yra opozicijoje, blokui.
J.Tymošenko per prezidento rinkimus gavo 45 proc. balsų, bet jos partija šį sekmadienį, kaip prognozuojama, gaus vos 12 proc. balsų. Regionų partija turėtų gauti 30 proc. balsų, rodo neseniai atlikta visuomenės apklausa.
Rinkimai rengiami pagal naują įstatymą, kuris jau tradiciškai visiems Ukrainos rinkimams buvo priimtas nedaug laiko iki rinkimų kampanijos pradžios.
Ekspertai mano, kad šis įstatymas yra netobulas ir suteikia privalumų partijoms, įeinančioms į valdančiąją koaliciją. Tai yra susiję su labai trumpu rinkimų kampanijos terminu, rinkimų komisijų sudarymo tvarka, draudimu dalyvauti rinkimuose rinkimų susivienijimams.
Šie rinkimai nuo ankstesniųjų skiriasi tuo, kad jie pirmą kartą rengiami pagal mišrią proporcinę -mažoritarinę sistemą: viena vietos tarybos deputatų pusė renkama pagal partijų sąrašus, kita - vienmandatėse apygardose, nors iškelti kandidatus šiose apygardose gali tik vietos partinės organizacijos.
Pagal mišrią sistemą renkami Krymo autonominės respublikos Aukščiausiosios Tarybos deputatai, taip pat sričių, rajonų ir miestų tarybų deputatai. Drauge kaimo ir gyvenviečių tarybų deputatai renkami pagal mažoritarinę sistemą.
Kandidatus į miestų vadovų pareigas gali iškelti tik vietos partinės organizacijos kaimų ir gyvenviečių vadovai balotiruojasi ir nuo partijų, ir patys iškėlę savo kandidatūras.
Ekspertai nuogąstauja, kad rinkėjai gali supainioti balsalapius, nes rinkimų apylinkėse jiems bus išduodama po septynis įvairius balsalapius. Be to, kai kuriose gyvenvietėse į balsalapius įtraukti daugiau kaip 50 partijų ir kandidatų, o pats balsalapis yra ilgesnis nei pusės metro.
Pagal vietos rinkimų įstatymą, sekmadienį nebus renkami Kijevo miesto tarybos deputatai ir sostinės vadovas, taip pat Ternopolio srities tarybos deputatai, nes jie buvo išrinkti per neeilinius rinkimus, kurie vyko po 2006 metų.
Nedaug laiko iki rinkimų kampanijos pradžios Kijeve, taip pat kai kuriuose kituose dideliuose miestuose, konkrečiai - Charkove, Zaporožėje, Lvove, Odesoje vietos tarybos priėmė sprendimus panaikinti rajonų tarybas. Todėl rinkimai juose nebus rengiami.
Remiantis galiojančia konstitucija, kaimų, gyvenviečių ir miestų vadovų įgaliojimų laikas - ketveri metai.
Pagal administracinį-teritorinį suskirstymą, į Ukrainos sudėtį įeina 24 sritys, Krymo autonominė respublika, Kijevo miestas ir Sevastopolis.
Naujausi komentarai