M.Kadhafi atmeta taikos derybų galimybę Pereiti į pagrindinį turinį

M.Kadhafi atmeta taikos derybų galimybę

2011-07-22 16:08
M.Kadhafi atmeta taikos derybų galimybę
M.Kadhafi atmeta taikos derybų galimybę / Scanpix nuotr.

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi ketvirtadienį atmetė bet kokias galimybes tartis su sukilėliais, siekiančiais nutraukti jau 41 metus trunkantį jo valdymą, tuo sukeldamas abejonių dėl Vakarų šalių pastangų susitarti dėl šio gilėjančio pilietinio konflikto.

"Tarp manęs ir jų nebus jokių derybų iki Paskutiniojo teismo dienos, - M.Kadhafi pareiškė tūkstančiams savo šalininkų garso pranešime, kuris buvo transliuojamas jo gimtajame mieste Sirte. - Jis turi kalbėtis su Libijos liaudimi... ir ji jiems atsakys."
Į šį mitingą ramiame pajūrio mieste susirinkę vyrai dėvėjo žalias kepures, moterys mojavo vėliavomis, o vaikai ant savo veidų buvo užsirašę M.Kadhafi palaikančių šūkių.

Šių žmonių audringai reiškiamas palaikymas M.Kadhafi ir ankstesni sukilėlių pareiškimai, kad šalį apėmęs karas negali būti baigtas derybomis, rodo, kad Libijai artimiausiu metu tikriausiai nepavyks susitarti dėl jau penkis mėnesius vykstančio konflikto užbaigimo.

Sukilėliai, kuriems nesiseka tinkamai apginkluoti ir organizuoti savo pajėgų, praeitą savaitę patyrė pralaimėjimus netoli opozicijos tvirtovės Misratos šalies vakaruose ir rytinio naftos pramonės miesto Marsa al Buraikos, tačiau jie tebesiekia nuversti veteraną Libijos lyderį.

Ketvirtadienį sukilėliai nurodė, kad jų žygis į sostinę sulėtėjo, nes kovotojai buvo užsiėmę Marsa al Buraikos prieigų minavimu, tačiau jie pastūmėjo fronto liniją iki šiol arčiausiai vakarinio Zlitano miesto.

Užsitęsus mūšiams buvo suintensyvintos tarptautinės diplomatinės pastangos. Kinija nurodė bendradarbiausianti su Afrikos Sąjunga (AS), kurios pasiūlytas planas mažiau priešiškas M.Kadhafi negu pateiktas Vakarų šalių, kuriame reikalaujama šio lyderio atsistatydinimo.

Kinijos prezidentas Hu Jintao sakė jo šalyje viešinčiam Pietų Afrikos Respublikos vadovui Jacobui Zumai, kad afrikiečiai atliko svarbų vaidmenį, siūlydami politinį sprendinį.

"Kinija yra labai už tai dėkinga ir nori toliau artimai bendrauti bei koordinuoti veiksmus su Pietų Afrika bei Afrikos Sąjunga, sprendžiant Libijos klausimą", - pabrėžė Hu Jintao.

Tuo tarpu Prancūzija trečiadienį pareiškė, kad M.Kadhafi galėtų likti Libijoje, jeigu atsisakytų valdžios. Šis pasiūlymas akivaizdžiai demonstruoja švelnėjančią Vakarų šalių poziciją, iš naujo siekiant užbaigti šį karą diplomatinėmis priemonėmis.
Jungtinės Valstijos teigia, kad M.Kadhafi privalo trauktis iš valdžios, tačiau Libijos žmonės turės patys nuspręsti, ar jis gali likti savo šalyje.

Tačiau Libijos režimo pareigūnai anksčiau yra sakę, jog M.Kadhafi pasitraukimas nesvarstytinas, o sukilėliai ketvirtadienį pareiškė, jog niekas rimtai netiki, kad šią krizę pavyks išspręsti derybomis.

"Niekas nekalba apie politinį sprendinį. Tai neįmanoma. Jis uždarė visas duris, - sakė sukilėlių pajėgų atstovas pulkininkas Ahmedas Bani. - Ką mes pasakysime našlei? Ką pasakysime motinai, netekusiai vaikų?.. Negalime derėtis, nes žmonės mus suris."

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų