JAV įstatymų leidėjai pasmerkė rinkimų „manipuliacijas“ Rusijoje Pereiti į pagrindinį turinį

JAV įstatymų leidėjai pasmerkė rinkimų „manipuliacijas“ Rusijoje

2011-12-15 14:39
JAV įstatymų leidėjai pasmerkė rinkimų „manipuliacijas“ Rusijoje
JAV įstatymų leidėjai pasmerkė rinkimų „manipuliacijas“ Rusijoje / Scanpix nuotr.

JAV įstatymų leidėjai trečiadienį pasmerkė Maskvos lyderius dėl neseniai vykusių parlamento rinkimų „manipuliavimo“ ir paragino priimti įstatymą, kuris uždraustų Rusijos pareigūnams, įtariamiems žmogaus teisių pažeidimu, atvykti į Jungtines Valstijas.

JAV Senato posėdis, kuriame buvo svarstomos korupcijos problemos ir teisinės valstybės principų laikymasis Rusijoje, vyko praėjus kelioms dienoms po to, kai šioje šalyje dešimtys tūkstančių demonstrantų išėjo į gatves, protestuodami dėl rinkimų klastojimo. JAV Valstybės departamento pareigūnai sakė įžvelgiantys „nacionalinį nubudimą“ tarp Rusijos piliečių, reikalaujančių savo vyriausybės atsakomybės.

Protestuotojai teigia, kad valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ užsitikrinta dauguma per anksčiau šį mėnesį vykusius rinkimus į Valstybės Dūmą buvo balsų klastojimo rezultatas, o nepriklausomi Rusijos ir tarptautiniai stebėtojai pranešė pastebėję pažeidimų.

Demokratė senatorė Jeanne Shaheen sakė, kad Maskvos lyderiai pasirinko pažymėti Sovietų Sąjungos subyrėjimo 20-ąsias metines „manipuliuodami rinkimus ir derindami kruopščiai organizuotą politinį susikeitimą“, kad per ateinantį kovą vyksiančius prezidento rinkimus premjeras Vladimiras Putinas ir dabartinis šalies vadovas Dmitrijus Medvedevas susikeistų postais.

V.Putinas kaltino JAV provokavus protestus po rinkimų, kurie tapo netikėtu iššūkiu jau 12 metų trunkančiam jo dominavimui Rusijos politikoje. Tuo tarpu Baltieji rūmai pagyrė D.Medvedevo nurodymą Centrinei rinkimų komisijai ištirti pranešimus dėl klastojimų.

Senatorius Benas Cardinas trečiadienį pažymėjo, kad žmogaus teisių užtikrinimas Rusijoje tebėra opi sritis - šioje šalyje tebevyksta masiniai arba nepagrįsti areštai, dažni netinkamo elgesio su kaliniais atvejai.

„Jeigu neiškelsime to į šviesą, tai tiesiog tęsis“, - pabrėžė B.Cardinas, ragindamas palaikyti jo pateiktą įstatymo projektą, kuriuo būtų ribojimas JAV vizų išdavimas įtariamiems žmogaus teisių pažeidėjams ir suteikiama galimybė įšaldyti jų sąskaitas.

Šis teisės aktas, pavadintas Sergejaus Magnickio įstatymo viršenybės atskaitingumo įstatymu, pagerbiant Rusijos įstatymų leidėją, kuris mirė suimtas, kai mėgino atskleisti vyriausybės korupcijos atvejus, buvo perduotas svarstyti Senato užsienio reikalų komitetui.

„Įstatymo viršenybės stygius reiškia ne vien teisinės sistemos silpnumą. Tai taip pat... atbaido užsienio investicijas“, - perspėjo J.Shaheen, kuri yra Europos reikalų pakomitečio pirmininkė.

JAV valstybės departamento pareigūnai paragino komitetą palaikyti stipresnius ryšius, kurie esantys pagrindinė poveikio priemonė, galinti padėti padidinti atskaitingumą.

Jungtinės Valstijos turi siekti „gilinti dalyvavimą.... Ypač norime plėsti ekonominius ryšius“ su Rusija, sakė valstybės sekretorės pavaduotojas šio regiono reikalams Philas Gordonas.

JAV įstatymų leidėjai reikalauja priimti įstatymą, kuris numatytų sankcijas Rusijos pareigūnams, atsakingiems už žmogaus teisių pažeidimus, tačiau jie taip pat pageidavo, kad būtų atšaukta nuo 1974 metų galiojanti Jacksono-Vaniko, numatanti prekybos su Rusija apribojimus.

Ši pataisa, turėjusi tapti spaudimo priemone Sovietų Sąjungai, numato prekybos privilegijų apribojimus šalims, kurios varžo žmogaus teises ir emigraciją.

Ph.Gordonas per Senato posėdį sakė, kad JAV verslui būtų naudingas Rusijos priėmimas į Pasaulinę prekybos organizaciją (PPO) ir kad toks žingsnis įpareigotų Maskvą laikytis šios organizacijos taisyklių.

JAV prezidentas Barackas Obama pasisako už Rusijos priėmimą į PPO, kuris turėtų būti oficialiai paskelbtas per gruodžio 15-17 dienomis vyksiantį šios organizacijos viršūnių susitikimą Ženevoje, sakydamas, jog toks žingsnis bus esminis JAV ir Rusijos santykiuose.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų