Izraelio ambasadorius: šitaip taikos nepasieksim

Palestiniečiams prabilus apie visateisę narystę Jungtinėse Tautose, Izraelis įspėja apie skuboto Palestinos valstybės pripažinimo pavojus.

„Rugsėjį kreipsimės į Saugumo Tarybą ir pateiksime prašymą Jungtinių Tautų generaliniam sekretoriui dėl mūsų visateisės narystės Jungtinėse Tautose ir Palestinos valstybės su 1967 m. sienomis pripažinimo", – sakė palestiniečių prezidentas Mahmudas Abbasas palestinos išsivadavimo organizacijos (PLO) centro tarybai, trečiadienį posėdžiavusiai Ramaloje.

M.Abbasas nurodė, kad 122 šalys jau pripažino Palestinos valstybę su sienomis, buvusiomis iki Šešių dienų karo 1967 m.: su Vakarų Krantu, Gazos Ruožu ir Rytų Jeruzale.

„Taikos pasirinkimas yra mūsų pasirinkimas, – sakė prezidentas. – Mūsų pirmasis, antrasis ir trečiasis pasirinkimas – taikos derybos. Tačiau, Artimųjų Rytų Ketvertui nepavykus padėti pamatų deryboms – nausėdijų statybų sustabdymo, 1967 m. sienų traktavimo Palestinos valstybės pagrindu, dabar per vėlu derėtis. Per vėlu, nebėra laiko – mes kreipiamės į Jungtines Tautas.“

Dabartinis PLO centro tarybos posėdis surengtas praėjus penkioms dienoms nuo M.Abbaso Stambule sušaukto Palestinos diplomatų susitikimo, kuriame buvo tartasi, kaip galutinai įgyvendinti JT narystės siekio strategiją.

Komentaras

Izraelio Ambasadorius Latvijai ir Lietuvai Naftalis Tamiras

Izraelis lieka ištikimas atviroms deryboms – tai vienintelis būdas, galintis padėti išspręsti konfliktą. Tuo tarpu Palestiniečių savivalda jau kuris laikas yra atsisakiusi vesti taikos derybas. Palestiniečių lyderiai pasirinko vienpusiško sprendimo kelią, tarptautinio spaudimo pagalba bandydami primesti Izraeliui savo valią. Per tarptautinę bendriją priverstinai spausdami Izraelį, palestiniečiai jau kuris laikas svajoja apeiti derybų metu priimtą nutarimą, stengiasi išvengti reikalingų kompromisų.

Palestiniečių valstybės įkūrimo deklaracija, peržengdama jau priimtų nutarimų ribas, pažeistų dabar egzistuojančius dvišalius taikos susitarimus tarp Izraelio ir palestiniečių. Svarbus 1995 m. Laikinasis susitarimas, draudžiantis bet kuriai pusei vienašališkai pakeisti Vakarų kranto ar Gazos ruožo statusą, būtų pažeistas.

Vienašališka palestiniečių valstybės įkūrimo deklaracija nepadės išspręsti konflikto. Atvirkščiai – konfliktas tik dar labiau paaštrės. Tokiu atveju palestiniečiai daugiau nebeturės akstino derėtis ar ieškoti kompromisų. Vienašalės priemonės nepadės sutvarkyti svarbiausių nuolatinių problemų: tokių kaip valstybių sienos, Jeruzalė ir pabėgėliai. Kaip buvo nutarta ankstesnių dvišalių derybų metu – pritarus tarptautinei bendruomenei – šios komplikuotos problemos tegali būti išspręstos tik tiesioginių dvišalių derybų metu.

Skubotas pripažinimas – tai teisėtų Izraelio interesų nepaisymas, ypač liečiančių saugumo problemas.  Toks žingsnis ir ateityje leistų palestiniečiams išvengti abipusio pripažinimo, apibrėžiančio ir Izraelio, kaip nacionalinės žydų valstybės, teisę egzistuoti. Ši problema visada glūdi konflikto šerdyje, o jos vengimas pakenks bet kokioms pastangoms, siekiant tikros taikos.

Dar daugiau, palestiniečių valstybės pripažinimas šiuo metu yra netinkamas žingsnis, nes Palestiniečių savivalda šiuo metu neatitinka teisinių valstybingumo reikalavimų. Palestinos savivalda neišlaikytų veiksmingos vyriausybės testų: ji nevaldo teritorijos, į kurią pretenduoja. Pagal egzistuojančius susitarimus, Palestinos savivalda kontroliuoja tam tikras sritis, palyginus nedideliuose Vakarų kranto plotuose. Palestiniečių savivalda negali efektyviai įtakoti „Hamas“ kontroliuojamo Gazos ruožo, nepaisant paskutiniojo susitaikymo susitarimo pasirašyto tarp palestiniečių grupuočių.

Dabartinis pripažinimas reikštų teroristinio organizmo, kaip tarptautinių santykių subjekto, pripažinimą. „Hamas“ siekia Izraelio pražūties ir atmeta pagrindines tarptautinės bendruomenės sąlygas (t.y. Izraelio teisės egzistuoti ir jau pasiektų susitarimų pripažinimas ir bet kokių prievartos apraiškų nutraukimas), iškeltas norint įteisinti šį regione veikiantį subjektą. Siekiant paruošti vienašalę valstybės deklaraciją, Palestiniečių savivalda pasirašė susitaikymo susitarimą su „Hamas“. Šio susitarimo parėmimas, nesikeičiant „Hamas“ pozicijoms, reikštų tarptautinį teisėtą de facto „Hamas“ pripažinimą. Reikia nepamiršti, kad „Hamas“ yra pripažinta teroristinė organizacija, pažeidusi įstatymą įvairiose plotmėse visame pasaulyje, įskaitant ir Jungtinę Karalystę bei JAV.

Izraelis yra pasižymėjęs sugebėjimu daryti abipuses nuolaidas siekiant taikos. Izraelis ne kartą įrodė esąs pasiruošęs daryti teritorinius kompromisus: vardan taikos su Egiptu buvo perduotas Sinajus, taip pat paliekamos Gazos ruožo bei pietų Libano teritorijos. Faktas, kad Izraelio bandymai siekti taikos buvo sutikti raketomis ir smurtinėmis atakomis, turėtų būti blaivinantis įrodymas, pavyzdys, kokią riziką, o taipogi ir atsakomybę prisiima Izraelis ieškodamas sprendimo, tenkinančio visas konfliktuojančias puses, taikos vardan.

Aišku tai, kad priešlaikinis Palestinos valstybės pripažinimas sukompromituotų derybų procesą, o idealaus kompromiso paieškas ir dialogus paverstų beprasmiškais. Visi tie, kurie siekia tikros taikos šiame regione, turėtų atmesti palestiniečių pastangas elgtis vienpusiškai, atsižadant derybų proceso. Ilgalaikis taikos susitarimas gali būti pasiektas tik tiesioginių derybų metu.


Šiame straipsnyje: PalestinaIzraelisnaftali tamir

NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių