Didžioji Britanija turi priešintis tinginystės, neatsakingumo ir savanaudiškumo kultūrai, kuri tapo keturias dienas trukusių ir penkių žmonių gyvybe nusinešusių riaušių varikliu, pareiškė ministras pirmininkas Davidas Cameronas.
Opozicijos lyderiams pirmadienį paskelbus savo komentarus apie Angliją supurčiusią neramumų bangą, D.Cameronas pažadėjo iki spalio pristatyti kelias naujas priemones, turinčias padėti nutraukti "lėtą moralinį nuosmukį", pasak vyriausybės vadovo, tapusį pastarųjų riaušių varomąja jėga.
"Tai buvo mūsų šalį žadinantis skambutis. Socialinės problemos, tvinkusios dešimtmečius, sprogo mums į veidą", - D.Cameronas sakė klausytojams viename jaunimo centre Vitnio mieste pietų Anglijoje, kuriame jis balotiruojasi per parlamento rinkimus.
"Praeitą savaitę žmonės norėjo, kad būtų griežtai pasipriešinta nusikaltėliams mūsų gatvėse - taigi, jie nori pamatyti, kad šios socialinės problemos būtų sprendžiamos ir įveikiamos", - pridūrė premjeras.
Darbo ir pensijų sekretorius Iainas Duncanas Smithas (Jeinas Dankanas Smitas) pirmadienį nurodė tikrinantis, ar riaušių dalyviams turėtų būti sumažintos socialinės išmokos, o Londono meras Borisas Johnsonas sakė, jog dėl dalyvavimo šiuose neramumuose nuteisti jaunuoliai turėtų netekti teisės nemokamai naudotis viešuoju transportu.
D.Cameronas žadėjo nutraukti santūrumo politiką aptarinėjant šeimų ryšių irimą ir blogai atliekamas tėvų pareigas, taip pat kritikuojant asmenis, kurie nesugeba parodyti tinkamo pavyzdžio savo vaikams arba bendruomenei.
"Mes per ilgai vengėme kalbėti, kad yra gera ir kas yra bloga, - pabrėžė D.Cameronas. - Mes per dažnai vengdavome sakyti, ką reikia pasakyti apie viską - pradedant santuoka, baigiant gerove ir bendru mandagumu."
Tuo tarpu pagrindinės opozicinės Leiboristų partijos lyderis Edas Milibandas kritikavo D.Camerono atsaką, kuriame esą viskas pernelyg supaprastinama. Jis paragino įstatymų leidėjus stengtis kurti geresnes galimybes nepatenkintiems jaunuoliams.
"Įprastas politiko instinktas - paskelbti kelis naujus įstatymus, paskirti naują patarėją, išrauti senus prietarus ir lėkštus atsakymus - nepadės patenkinti visuomenės reikalavimų", - sakė E.Milibandas.
Leiboristų lyderis kalbėjo savo buvusioje vidurinėje mokykloje Londono šiauriniame Kamdeno rajone, esančioje netoli vieno iš pastarųjų riaušių židinių, kur rugpjūčio 8 dieną buvo siaubiamos krautuvės ir puldinėjama policija.
"Ar problemos, susijusios su išsilavinimu ir įgūdžiais, jaunimo tarnybomis, jaunimo nedarbu, yra svarbios nukreipiant žmones nuo gaujų, nusikalstamumo, blogo kelio? - Taip, jos yra svarbios", - pabrėžė E.Milibandas.
D.Cameronas tvirtina, kad rasinė įtampa, skurdas ir vyriausybės planuojamos diržų veržimo priemonės, kurių daugelis dar nepradėtos įgyvendinti, nebuvo pagrindiniai motyvai per riaušes, nusiaubusias Londoną ir kelis kitus didžiuosius miestus.
Premjeras pastebėjo, jog šiuo atveju didesnę įtaką turėjo su gaujomis siejamas nusikalstamumas ir visuotinis Britanijos lyderių nesugebėjimas spręsti giliai įsišaknijusias socialines problemas, kurių dalis susijusios su dosnia Britanijos socialinės rūpybos sistema.
"Vaikai be tėvų. Mokyklos be disciplinos. Atlygis be pastangų. Nusikaltimai be bausmės. Teisės be atsakomybės. Bendruomenės be kontrolės, - vardijo jis. - Kai kurie blogiausi žmogau prigimties aspektai yra taip toleruojami, pateisinami, o kai kada netgi skatinami valstybės ir jos agentūrų, jog iš dalies jos tapo iš esmės demoralizuotos."
D.Cameronas pažadėjo, kad vyriausybės pasirūpins suteikti pagalbą 120 tūkst. blogiausioje padėtyje esančių šeimų iki 2015 metais vyksiančių visuotinių rinkimų.
Stovėdamas prie grafičiais išmargintos sienos D.Cameronas sakė, jog pažeista Britanijos visuomenė per ilgai "skatino tinginystę, pateisindavo blogą elgesį, griovė savidiscipliną ir atgrasydavo nuo sunkaus darbo."
Tiek jis, tiek E.Milibandas sutiko, kad prisiimti kaltę dėl pastarųjų neramumų turėtų prisiimti visi visuomenės sluoksniai ir kad padėties nepagerino skandalai dėl bankininkų neapdairumo, įstatymų leidėjų išlaidavimo iždo sąskaita ir žiniasklaidos vykdyto telefoninio šnipinėjimo.
"Moralinis nuopuolis ir blogas elgesys neapsiriboja mūsų visuomenės neturtingiausiais sluoksniais. Aukščiausiuose postuose, prabangiausiuose pasitarimų kambariuose, įtakingiausiose pareigose turime galvoti, kokį pavyzdį rodome", - aiškino D.Cameronas.
Premjero kalbos klausęsi jaunuoliai neatrodė sužavėti D.Camerono planų.
"Jis turėtų liautis kaltinti visus kitus, jis turėtų nusileisti ant žemės, - sakė said 17-metis Jake'as Parkinsonas. - Jeigu jis būtų tinkamai dirbęs, to nebūtų nutikę."
Kaltinimai dėl su pastarosiomis riaušėmis susijusių nusikaltimų Britanijoje iki šiol buvo pateikti apie 1 400 žmonių, o iš viso buvo sulaikyti tūkstančiai asmenų. Keli Anglijos teismai netgi dirbo sekmadienį, stengiantis sumažinti bylų srautą.
Londono policija nurodė, jog vien sostinėje buvo suimti 1 635 žmonės, o 940 pareikšti kaltinimai.
Britanijos draudikų asociacija apskaičiavo, kad per šiuos neramumus buvo sugadinta arba pavogta turto už maždaug 200 mln. (788 mln. litų), tačiau šie nuostoliai tikriausiai dar didės.
Naujausi komentarai