Bulgarijos komunistams užkirstas kelias į diptomatinę tarnybą Pereiti į pagrindinį turinį

Bulgarijos komunistams užkirstas kelias į diptomatinę tarnybą

2011-07-15 12:34
Bulgarijos komunistams užkirstas kelias į diptomatinę tarnybą
Bulgarijos komunistams užkirstas kelias į diptomatinę tarnybą / Scanpix nuotr.

Bulgarijos parlamentas ketvirtadienį patvirtino įstatymų pataisas, pagal kurias asmenys, bendradarbiavę su specialiosiomis socializmo laikų saugumo tarnybomis, negalės užimti aukštų diplomatinių pareigų.

Dešiniųjų centristų vyriausybė pasiūlė padaryti įstatymų pataisas, kai istorikų komisija pernai gruodį nustatė, kad daugiau nei 45 dabartiniai ambasadoriai ir konsulai buvo susiję su Bulgarijos specialiąja valstybės saugumo tarnyba.

Komisijos vertinimais, maždaug 45 proc. iš 462 buvusiųjų ir dabartinių diplomatų buvo specialiųjų tarnybų agentai, tarp jų Bulgarijos ambasadoriai Londone, Berlyne, Romoje, Tokijuje ir Maskvoje.

Kai kurie diplomatai buvo priversti palikti savo postus, žlugus komunistų režimui 1989 metais, bet daugelis liko po to, kai prezidentas Georgijus Pervanovas paprieštaravo masiniams atleidimams.

Komisija įtaria bendradarbiavimu su specialiosiomis tarnybomis ir patį prezidentą. G.Pervanovas tai neigia ir sako, kad tik parašė knygos apžvalgą žmogui, kuris pasirodė buvęs specialiųjų tarnybų agentas.

URM paaiškino, kad įstatymo projekto tikslas - nutraukti ryšius su totalitarinio režimo sistema, kurie kelia grėsmę Bulgarijos - Europos Sąjungos (ES) ir NATO narės - reputacijai tarptautinėje bendrijoje.

Bendradarbiavimas su komunistinėmis specialiosiomis tarnybomis yra skausmingas klausimas daugeliui buvusio sovietinio bloko šalių. Gegužę Gruzija uždraudė užimti aukštus postus valstybėje buvusiems Valstybės saugumo komiteto (KGB) darbuotojams ir partiniams vadovams.

Glaudžiai susijusi su SSRS Bulgarija turėjo vieną iš labiausiai išsiplėtusių specialiųjų tarnybų tinklų. Bulgarijos agentai buvo įsivėlę į daugelį skandalingų sąmokslų- ir į nepavykusį mėginimą nužudyti popiežių Joną Paulių II, ir į pabėgusio į Londoną Bulgarijos disidento Georgijaus Markovo nužudymą užnuodytu skėčiu.

2006 metais Sofijoje buvo priimtas įstatymas, leidžiantis išslaptinti buvusios slaptosios policijos archyvus, bet jis neįpareigojo buvusių agentų palikti savo postus ir nedraudė jiems eiti valstybės tarnautojų pareigas.

Pagal priimtas įstatymų pataisas, buvę Valstybės saugumo tarnybos agentai negalės užimti aukštų diplomatinių postų, bet, antra vertus, gali būti nagrinėjamos jų kandidatūros į žemesnes pareigas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų