JAV prezidentas Barackas Obama pirmąkart pripažino, kad jo šalies bepiločiai lėktuvai atakuoja Talibano ir tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ kovotojus Pakistano teritorijoje pagal programą, kurią jo administracija smarkiai išplėtė.
Tuo tarpu Islamabado vyriausybė, kurios santykiai su Vašingtonu pernai itin pašlijo, nesireikšmino B.Obamos pripažinimo, tačiau padarė retą viešą pareiškimą, jog ši JAV programa suteikia „taktinių privalumų“.
Paklaustas apie bepiločių atakas internetinėje konferencijoje su socialinių tinklų „Google+“ ir „You Tube“ vartotojais, B.Obama atsakė, kad „daug tokių smūgių įvykdyta FATA (Federalinės valdžios administruojamose genčių teritorijose)“ - pusiau autonominiuose Pakistano regionuose palei sieną su Afganistanu.
„Tai daugiausiai būdavo labai preciziški smūgiai prieš “al Qaeda„ ir jų bendrininkus, o mes labai atsargiai sprendžiame, kaip tai turi būti atliekama, - B.Obama sakė pirmadienį. - Šios tikslinės pastangos sutelktos į žmones, įtrauktus į aktyvių teroristų sąrašą, kurie mėgina daryti žalą amerikiečiams, smogti amerikiečių objektams, amerikiečių bazėms ir panašiai.“
Prezidentas nurodė, jog daug tokių smūgių buvo įvykdyta „prieš “al Qaeda„ agentus tokiose vietose, kur šios šalies kariuomenės pajėgumai neleidžia jų pasiekti“, įskaitant Pakistano centrinės valdžios menkai kontroliuojamus genčių regionus.
„Galimybė pasiekti juos kitokiu būdu tikriausiai pareikalautų kur kas mažiau pageidaujamų mūsų karinių veiksmų negu tie, kuriuos jau vykdome“, - aiškino B.Obama.
JAV pareigūnai tvirtina, kad Pakistano genčių regionuose prieglobstį randa Talibano sukilėliai, kovojantys Afganistane, taip pat „al Qaeda“ grupuotės, planuojančios atakas Vakarų valstybėse, taip pat Pakistano talibai, dažnai rengiantys sprogdinimus savo šalyje, ir kiti užsieniečiai kovotojai.
Kaip nurodo naujienų agentūra AFP, 2009 metais buvo pranešta apie 45 JAV bepiločių lėktuvų smūgius Pakistano genčių regionuose. 2010 metais tokių pranešimų buvo jau 101, o pernai - 64.
Vašingtone veikiantis analitinis centras „New America Foundation“ teigia, kad per bepiločių lėktuvų atakas Pakistane per pastaruosius aštuonerius metus žuvo 1 715-2 680 žmonių.
Žmogaus teisių aktyvistai reiškia didelį susirūpinimą dėl dažnėjančių bepiločių lėktuvų smūgių.
JAV valstybės departamentas taip pat patvirtino naudojantis bepiločius žvalgybos lėktuvus, siekiant apsaugoti Amerikos diplomatus „kritinės grėsmės aplinkose“ užsienyje.
Jungtinės Valstijos iki šiol atsisakydavo viešai aptarinėti šiuos smūgius, tačiau ši programa buvo smarkiai išplėsta, B.Obamos administracijai planuojant, jog visos užsienio karinės pajėgos iš Afganistano bus išvestos iki 2014 metų pabaigos.
Naujausi komentarai