Jungtinių Tautų (JT) Generalinė Asamblėja antradienį vienbalsiai patvirtino dabartinio organizacijos generalinio sekretoriaus Ban Ki-moono kandidatūrą antrajam laikotarpiui.
67-erių metų politikas, kurio perrinkimui pritarė visos 192 JT narės, buvo vienintelis kandidatas į šį postą.
Kad buvęs Pietų Korėjos užsienio reikalų ministras, kurį analitikai ir diplomatai vadina tvirtu Vašingtono sąjungininku, bus perrinktas niekas neabejojo po to, kai praėjusią savaitę jo kandidatūrą pasiūlė JT Saugumo Taryba.
Po balsavimo Ban Ki-moonas, kuris JT vairą iš savo pirmtako Kofi Annano perėmė 2007-aisiais, padėkojo organizacijos narėms už jam parodytą didžiulį pasitikėjimą, o vėliau žurnalistams sakė, kad nespėjo išspręsti dar daug problemų.
"Akivaizdu, kad mums dar reikia daug ką padaryti", - sakė Ban Ki-moonas. - Pernelyg daug žmonių nėra užtikrintos pagrindinės žmogaus teisės. Pernelyg daug žmonių badauja. Pernelyg daug vaikų miršta kasdien...".
"Kaip niekada anksčiau Jungtinės Tautos dabar yra reikšmingos ir būtinos", - pridūrė jis.
JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Susan Rice sveikino Ban Ki-moono perrinkimą ir gyrė tai, kai jis dirba "vieną sunkiausių darbų pasaulyje".
"Niekas geriau už jį nesupranta šių pareigų naštos, - sakė S.Rice ir pridūrė, jog Vašingtonas "dėkingas Ban Ki-moonui, kad jis nori toliau jas eiti".
Antrasis buvusio Pietų Korėjos užsienio reikalų ministro penkmetis pagrindinės tarptautinės organizacijos generalinio sekretoriaus poste prasidės 2012 metų sausio 1 dieną ir baigsis 2016 metų gruodžio 31 dieną.
Sprendimas remti Ban Ki-moono kandidatūrą buvo priimtas JT Saugumo Tarybos posėdyje praėjusį penktadienį. Tada Saugumo Taryba priėmė rezoliuciją, kurioje rekomendavo perrinkti dabartinį generalinį sekretorių dar penkeriems metams.
Anksčiau Ban Ki-moonas užsitikrino visų JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių - JAV, Kinijos, Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Rusijos - palaikymą.
Visos regioninės JT narių grupės išreiškė paramą Ban Ki-moonui, įskaitant Lotynų Amerikos valstybes ir Karibų jūros regioną, kuris paskutinis oficialiai pasisakė už jo perrinkimą.
JT pareigūnai ir diplomatai sakė, kad Kuba, Barbadosas ir kelios kitos šalys delsė pareikšti paramą Ban Ki-moonui, nes būta nusiskundimų, kad jis skyrė mažai dėmesio šiam regionui. Havana savo ruožtu neigė, kad buvo delsiama jos iniciatyva.
Tai, kad Pietų Korėjos diplomatas ketina būti perrinktas antrajam laikotarpiui, buvo sužinota šių metų balandį.
Ban Ki-moonas užėmė JT generalinio sekretoriaus postą 2007 metų sausio 1 dieną. Apribojimų, kiek terminų gali būti poste vienas ir tas pats žmogus, organizacijos įstatai nenumato.
Pagal nerašytas JT taisykles, generalinio sekretoriaus pareigos perduodamos iš eilės įvairių pasaulio regionų atstovams, bet jų negali užimti vienos iš penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių atstovas.
Įprasta, kad generalinis sekretorius dirba dvi penkerių metų kadencijas, nors egiptietis Boutrosas Boutrosas-Ghali 1996 metais nebuvo perrinktas antrajam laikotarpiui Jungtinių Valstijų, kurios buvo nepatenkintos jo darbu dėl karo Bosnijoje, iniciatyva.
Nors 2008 metais Ban Ki-moonas Kosovo klausimu buvo įsivėlęs į ginčą su Maskva, dėl kurio, pasak JT diplomatų, buvo iškilusi grėsmė, kad bus vetuotas per perrinkimas, paprastai generalinis sekretorius uoliai stengėsi neerzinti penkių nuolatinių Saugumo Tarybos narių, turinčių veto teisę.
Kaip sako diplomatai ir analitikai, Ban Ki-moonas itin atidus Jungtinių Valstijų, kur įsikūrusi JT būstinė, pageidavimams ir ne kartą įrodė esąs ištikimas Vašingtono sąjungininkas. Dėl to savo nepasitenkinimo neslėpė kairiųjų vyriausybės Lotynų Amerikoje ir kai kurių besivystančių valstybių ambasadoriai.
Pasak analitikų, kuklumu ir ne itin geromis anglų kalbos žiniomis garsėjantis Ban Ki-moonas yra nepailstantis darbininkas ir užkietėjęs keliautojas, tačiau jo pirmosios kadencijos veiklos rezultatai, ypač tais klausimais, kuriems jis skyrė daugiausiai dėmesio, vertinami prieštaringai.
JT vadovaujamose pasaulinėse derybose dėl klimato kaitos nebuvo padaryta beveik jokios pažangos, o JT vaidmuo kovoje su skurdu pasaulyje sumenko dėl Didžiojo dvidešimtuko (G-20) grupės iškilimo.
Ne vienus metus JT mėgina tarpininkauti sprendžiant konfliktus įvairiuose regionuose, pradedant Kipru ir baigiant Vakarų Sachara, tačiau kol kas šios pastangos nedavė rezultatų.
Šįmet Ban Ki-moonui pasisekė iškovoti svarbią pergalę Dramblio Kaulo Krante, kur po rinkimų kilusi krizė galiausiai baigėsi Laurent’o Gbagbo (Lorano Gbagbo), atsisakiusio užleisti prezidento postą, nors tarptautinė bendrija nugalėtoju pripažino jo varžovą, nušalinimu.
Ban Ki-moonas sulaukė pagyrimų ir už savo paramą vadinamajam Arabų pavasariui - demokratijos šalininkų judėjimams Artimuosiuose Rytuose bei Šiaurės Afrikoje, taip pat už asmeninius raginimus autokratiniams regiono lyderiams nenaudoti jėgos prieš protestuotojus.
Naujausi komentarai