Pavojinga ne tik saulė, bet ir augalai Pereiti į pagrindinį turinį

Pavojinga ne tik saulė, bet ir augalai

2008-07-14 23:35
Va­sa­rą pa­dau­gė­ja žmo­nių, be­si­krei­pian­čių į aler­go­lo­gus. Kai ku­rie jų at­ro­do lyg bū­tų per­si­kai­ti­nę sau­lė­je - yra iš­ber­ti, kū­nas nu­sė­tas pūs­lė­mis, odą niež­ti. Ta­čiau tai ne per il­go bu­vi­mo sau­lė­je pa­da­ri­nys, o aler­gi­nė reak­ci­ja į sau­lės spin­du­lius ar­ba nu­si­de­gi­ni­mas au­ga­lais.

Va­sa­rą pa­dau­gė­ja žmo­nių, be­si­krei­pian­čių į aler­go­lo­gus. Kai ku­rie jų at­ro­do lyg bū­tų per­si­kai­ti­nę sau­lė­je - yra iš­ber­ti, kū­nas nu­sė­tas pūs­lė­mis, odą niež­ti. Ta­čiau tai ne per il­go bu­vi­mo sau­lė­je pa­da­ri­nys, o aler­gi­nė reak­ci­ja į sau­lės spin­du­lius ar­ba nu­si­de­gi­ni­mas au­ga­lais.

Ma­žy­lę at­ne­šė ant ran­kų

Atos­to­gų links­my­bes ga­li ap­kar­tin­ti ne tik trau­mos, bet ir nu­de­gi­mas nuo pa­pras­čiau­sių kie­mo pa­kraš­ty­je ža­liuo­jan­čių au­ga­lų. Tuo įsi­ti­ki­no dvi ma­ža­me­čius vai­kus au­gi­nan­čios šei­mos.

Į gy­dy­to­jos ka­bi­ne­tą aš­tuo­ne­rių Dei­man­tę ant ran­kų at­ne­šė mo­ti­na. Mer­gai­tė dėl di­džiu­lės van­de­nin­gos pūs­lės ant ke­lio są­na­rio ne­­pa­jė­gė vaikš­čio­ti. Jai la­bai skau­dė­jo.
Aler­go­lo­gė nu­sta­tė, jog ma­ža­me­tė nu­si­de­gi­no rū­to­mis. Žais­da­ma kie­me pas mo­čiu­tę mer­gai­tė prie rū­tų vos pri­si­lie­tė, ta­čiau sau­lė­tą die­ną to pa­ka­ko, kad nu­si­de­gin­tų.

Ket­ve­rių vil­nie­tis Ra­mū­nas tė­vus iš­gąs­di­no iš kie­mo su­grį­žęs pūs­lė­to­mis ran­ko­mis. Ber­niu­kas pri­si­lie­tė prie pla­čia­la­pių au­ga­lų, au­gan­čių ša­lia na­mų, bo­ta­ni­kų va­di­na­mų Sos­novs­kio barš­čiais.

Išs­ki­ria nuo­din­gas me­džia­gas

„Dau­gu­ma au­ga­lų pa­vo­jin­giau­si bū­na va­sa­rą, tuo­met, švie­čiant sau­lei, jie iš­ski­ria dau­giau nuo­din­gų me­džia­gų nei įpras­tai. Rei­kia įspė­ti, kad jaut­riems žmo­nėms be­veik kiek­vie­nas au­ga­las ga­li su­kel­ti aler­gi­ją", - poil­siau­to­jų ne­guo­dė Kau­no me­di­ci­nos uni­ver­si­te­to kli­ni­kų gy­dy­to­ja aler­go­lo­gė-pul­mo­no­lo­gė Eg­lė Vait­kai­tie­nė. Ta­čiau ži­nant, ko bū­tent rei­kė­tų pa­si­sau­go­ti, ga­li­ma ne­sun­kiai iš­veng­ti aler­gi­nės odos reak­ci­jos į au­ga­lus -
kon­tak­ti­nio der­ma­ti­to.

Ge­riau­siai vi­siems ži­no­mas ir be­ne pa­vo­jin­giau­sias mū­sų ša­ly­je aler­gi­ją su­ke­lian­tis au­ga­las - barš­tis. Lie­tu­vo­je ga­li­ma ap­tik­ti tris jo rū­šis, tai Sos­novs­kio, si­bi­ri­nis ir lau­ki­nis barš­čiai.

Prieš 40 me­tų į Lie­tu­vą iš Kau­ka­zo at­vež­tas Sos­novs­kio barš­tis tu­rė­jo bū­ti nau­do­ja­mas pa­ša­rams, ta­čiau pa­pli­to ir au­ga vi­suo­se pa­ša­liuo­se.

Į gy­dy­to­jus ne­re­tai krei­pia­si pūs­lė­mis nu­sė­ti žmo­nės, o iš­nai­kin­ti barš­čius la­bai sun­ku. „Lie­čiant Sos­novs­kio barš­tį, jį ski­nant ar šie­nau­jant ga­li­ma smar­kiai nu­deg­ti neap­sau­go­tą odą", - pa­sa­ko­jo gy­dy­to­ja E.Vait­kai­tie­nė. To­kiu at­ve­ju aler­gi­nė odos reak­ci­ja pa­si­reiš­kia odos pa­rau­di­mu, di­de­lė­mis van­de­nin­go­mis pūs­lė­mis, ku­rioms ply­šus su­si­da­ro il­gai ne­gy­jan­čios žaiz­dos.

Net iki ke­lių met­rų aukš­čio užau­gan­tys pla­čia­la­piai bal­tai žy­din­tys barš­čiai daž­niau­siai ke­ro­ja pau­piuo­se, są­var­ty­nuo­se ar pa­ke­lė­se. Apy­lin­kė­se pa­ste­bė­jus Sos­novs­kio barš­čių ir nu­spren­dus juos nu­pjau­ti, tai rei­kė­tų da­ry­ti vė­sią ap­niu­ku­sią die­ną ir bū­ti­nai dė­vint il­gus dra­bu­žius - kad bū­tų ap­sau­go­ta oda.

Žy­mės ke­le­riems me­tams

„Lie­tu­vių liau­dies dai­no­se daž­nai ap­dai­nuo­ja­ma ža­lio­ji rū­ta, nors, tie­są sa­kant, šis au­ga­las nie­ka­da sa­vai­me neau­go Lie­tu­vo­je. Rū­tos tė­vy­nė - Vi­dur­že­mio jū­ros re­gio­nas, o į Lie­tu­vą šis au­ga­las bu­vo at­vež­tas krikš­čio­nių vie­nuo­lių. Nors kai kas dar au­gi­na rū­tas vais­tams nuo skaus­mo, per daug gar­bin­ti mo­čiu­čių dar­že­lių au­ga­lo ne­rei­kė­tų - jis taip pat pa­vo­jin­gas", - įspė­jo aler­go­lo­gė.

Ža­lio­ji rū­ta, dar­že­liuo­se bei so­duo­se žals­vai gel­to­nais žie­dais žy­din­ti birželio-rugsėjo mė­ne­siais, taip pat dir­gi­na odą ir di­di­na jos jaut­ru­mą sau­lės spin­du­liams. Pri­si­lie­tus prie rū­tos, ypač po lie­taus, ga­li­ma nu­deg­ti odą. Pa­ki­tu­si odos pig­men­ta­ci­ja - daž­niau­siai ru­dos dė­mės - iš­lie­ka net ke­le­tą me­tų. Daž­nos šio au­ga­lo au­kos - ma­ži vai­kai, žai­džian­tys kie­muo­se ir mėgs­tan­tys pa­si­puoš­ti „ta­tui­ruo­tė­mis" iš rū­tos la­pe­lių.

Pa­vo­jus ir nuo­sa­va­me dar­že

Aler­go­lo­gė E.Vait­kai­tie­nė įspė­jo ir dar­žininkus, au­gi­nan­čius po­mi­do­rus. Ei­nant dirb­ti į dar­žą ar šilt­na­mį rei­kė­tų dė­vė­ti odą den­gian­čius dra­bu­žius ir pirš­ti­nes, nes pri­si­lie­tus prie po­mi­do­rų la­pų ir stie­bų sau­lė­tą die­ną taip pat ga­li kil­ti aler­gi­ja.

Ji pa­si­reiš­kia odos pa­rau­di­mu, nie­žu­liu, de­gi­ni­mu, pūs­lė­mis ar ne­di­de­lė­mis pūs­le­lė­mis. Vie­to­je, ku­ria pri­si­lies­ta prie po­mi­do­ro, po sa­vai­tės ga­li at­si­ras­ti ru­dų dė­mių. Kai pa­žeis­ta sun­kiau, ga­li­mas ir gal­vos skaus­mas, kiti ne­ga­la­vi­mai ar karš­čia­vi­mas.
Ne­ti­kė­tų odos reak­ci­jų su­ke­lia ir so­de au­gi­na­mi kra­pai, pet­ra­žo­lės, pa­star­no­kai, mor­kų la­pai, pu­pe­lės bei juo­die­ji ser­ben­tai. Nuo­din­gų­jų me­džia­gų tu­rin­tiems au­ga­lams bo­ta­ni­kai pri­ski­ria ir pa­kal­nu­tes.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų