Prireikus vaikui operacijos, tėvai nerimauja dėl galimo neigiamo nejautros poveikio jaunam organizmui. Tokius būgštavimus sustiprina pasirodantys įvairūs pranešimai apie neva neigiamą anestezijos poveikį vaiko vystymuisi.
Netrūksta esktremalumo
Tėvų nerimą sustiprina ir tai, kad bendra nejautra vaikams taikoma kur kas dažniau ir plačiau nei suaugusiems. Daliai mažųjų pacientų raminamųjų prireikia atliekant kompiuterinės tomografijos, stemplės ar skrandžio tyrimus. Anesteziologų pagalbos kartais prašo ir odontologai.
Tačiau gydytojas anesteziologas Michail Chlopin linkęs išsklaidyti tėvų nerimą. Jis akcentuoja, kad taikomi šiuolaikiniai nuskausminamieji – saugūs. Tai esą patvirtina ir atliekami moksliniai tyrimai.
Tuo labiau, kad šiuolaikinė medicina nestovi vienoje vietoje ir šiuo metu pasaulyje narkozei naudojami vienodi vaistai. Bet visiškai išvengti komplikacijų neįmanoma, tad su vaikais dirba anesteziologai-reanimatologai.
Pacientų spektras – įvairus
M.Chlopin atkreipė dėmesį, kad neatsitiktinai prieš operaciją pacientas privalo atlikti tam tikrus tyrimus, pasikonsultuoti su specialistais, šešias valandas išbūti nevalgęs bei negėręs. Nors darant skubią operaciją šis reikalavimas netaikomas.
Būtina taip pat atsižvelgti, ar vaikas nėra jautrus kuriam medikamentui ar sudedamajai jo daliai.
Gydytojas paaiškino, kad tik turint visų tyrimų rezultatus, galima nuspręsti, kokios nuskausminamosios priemonės reikalingos. Pagal vaiko amžių ir svorį naudojami skirtingi medikamentai.
"Esama daug anestezijos metodikų. Kokia bus taikoma konkrečiu atveju, priklauso nuo vaiko ligos, amžiaus, procedūros trukmės", – aiškino gydytojas.
"Kuo mažesnis vaikas, tuo daugiau vandens jis turi, tad tuo daugiau nuskausminamųjų jam reikia", – nustebina anesteziologas-reanimatologas.
Skauda ne tik fiziškai
Kai kuriems vaikams per metus tenka iškęsti kelias operacijas ar skausmingas procedūras, kai taikoma nejautra. Į šią kategoriją patenka jaunieji pacientai, patyrę sunkius kūno nudegimus.
Tokiems ligoniams nuskausminamieji kartais taikomi vos ne kasdien, kai perrišamos žaizdos. Priešingu atveju, vaikai patirtų šoką dėl nepakeliamo skausmo.
Bendra nejautra taikoma ir šalinant pūlinius, nes tuomet organizmas gerokai jautriau reaguoja į skausmą.
"Vaikams skauda ne tik fiziškai. Jei suaugusiajam tokią procedūrą galima atlikti, pritaikius vietinę nejautrą, tai vaiką, ypač mažą, gąsdina net skalpelis gydytojo rankoje. Jis patiria didžiulį stresą", – apie bendros nejautros taikymą pasakojo vedėjas.
Neatlaiko įtampos
Su vaikais dirbti sunkiau nei su suaugusiais – šitai pastebi ne vienas gydytojas. Ne visi jų gali dirbti su jaunaisiais pacientais.
Vaikų ligoninėse taip pat yra pasitaikę tokių atvejų, kai specialistai prisipažįsta negalintys dirbti dėl išskirtinio pacientų amžiaus.
"Moralinis faktorius dirbant su vaikais yra didesnis. Kartais pakeliui į operacinę, kur laukia vaikas, užplūsta didžiulės atsakomybės ir nerimo banga", – neslepia M.Chlopin, savo kaip gydytojo karjerą pradėjęs neišnešiotų naujagimių chirurgijos skyriuje, kur kai kurie pacientai sverdavo vos 650 gramų.
Naujausi komentarai