Daiva sėkmingai išlaikė valstybinius egzaminus universitete, tik apsiauti aukštakulnių per išleistuves neišdrįso. Po kojomis norėjo jausti tvirtą pagrindą. Juk ne kiekvienam paaiškinsi, kad kojos virpa ne dėl šampano, o dėl išsėtinės sklerozės. Ši klastinga liga pamažu sukausto visą žmogaus kūną.
„Mane ištiko šokas, kai sužinojau, kuo sergu", - su išsėtinės sklerozės diagnoze vis dar nesusitaiko 23-ejų Daiva. Pavardės ji prašė nerašyti, kad liga nepakenktų karjerai. Mergina ką tik baigė universitetą ir susirado darbą farmacijos srityje, bet yra įsitikinusi, kad sergančių darbuotojų niekam nereikia.
Priežastys neaiškios
Apie ligą kalbančios Daivos akyse sublizgo ašaros, bet žodžiais mergina stengėsi nerimą nuvyti šalin. „Rytą atsikeliu, rankas kojas pajudinu, vadinasi, viskas gerai, ir už tai dėkoju Dievui", - sakė.
Centrinės nervų sistemos ligos - išsėtinės sklerozės - priežastys nežinomos. Nėra įrodyta, kad ši liga paveldima, nors Daivos giminėje dabar ja serga trys žmonės. „Blogai, kad Lietuvoje gimiau", - ir juokais, ir rimtai apgailestavo Daiva. Geltonodžiai ir juodaodžiai išsėtine skleroze serga labai retai, o šiauriečius ši liga puola dažniausiai.
„Išsėtinė sklerozė itin paplitusi drėgno, vėsaus klimato regionuose", - paaiškino gydytoja neurologė L.Malcienė. Liga pradeda vystytis, kai smegenų dangalas mielinas sutrūkinėja ir apnuogintos nervinės skaidulos nebegali perduoti impulsų, reguliuojančių žmogaus jutimus ir judesius. Negydoma liga gali baigtis visišku neįgalumu ir prikaustyti žmogų prie patalo.
Juokas pro ašaras
Pirmieji išsėtinės sklerozės simptomai, kuriuos pajunta ligonis, būdingi daugybei ligų. Kai Daivą vis dažniau apimdavo silpnumas, galvos svaigulys, sunku buvo susikaupti mokantis, atrodė, kad dėl to kalta studijų įtampa, nes artėjo valstybiniai egzaminai.
Prieš tai bene pusę metų ją nuolat pykino. „Šis negalavimas išėjo į naudą - figūra tapo dailesnė", - juokavo Daiva. Mokytis buvo sunku. „Būdavo, vieną valandą pasimokau, dvi bimbinėju", - prisiminė buvusi studentė.
Gydytoja L.Malcienė iš patirties žino, kad liga įtariama ne iš karto. Dažnai ligoniams iš pradžių nustatomi kraujotakos sutrikimai, nuovargis, bet ne išsėtinė sklerozė. „Reikėtų nedelsti ir tokius ligonius iškart siųsti neurologams. Geriau nepatvirtinti išsėtinės sklerozės diagnozės atlikus tyrimus, nei ligą užleisti. Juk nervų sistema neatsistato", - tikino gydytoja neurologė.
Požymis - drėgni drabužiai
Pirmoji ligos ataka gali pasireikšti staiga. Simptomai - nelygu kurioje galvos ir nugaros smegenų vietoje pažeidžiamas mielino sluoksnis. Kiekvienam ligoniui tai gali pasireikšti labai skirtingai. Tai neįprasti pojūčiai, regėjimo, judėjimo, koordinacijos, šlapininimosi ir tuštinimosi sutrikimai, nuovargis, skausmas. Dažnai simptomai pranyksta po kelių dienų ar savaičių, ir žmogus kurį laiką jaučiasi sveikas. Šis laikotarpis vadinamas remisija.
Farmacininkė Daiva pirmąkart susirgo prieš trejus metus. „Tuomet labai svaigo galva, pykino, dvejinosi akyse, jos žvairavo. Okulistė atmetė žvairumo diagnozę, kiti gydytojai sakė, kad tai - patirtos autoavarijos padariniai", - prisiminė Daiva. Gydytojos L.Malcienės žodžiais, neretai išsėtinė sklerozė maskuojasi persirgtais galvos smegenų uždegimais, patirtomis galvos smegenų traumomis. Tačiau Daivos patirtas nemalonus pojūtis, kai drabužiai, kuriais vilki, staiga pasirodo gerokai sudrėkę, yra vienas iš daugelio išsėtinės sklerozės požymių.
Kad Daiva serga būtent šia liga, įrodė tyrimas magnetinio rezonanso aparatu. Gydymas Kauno medicinos universiteto klinikose buvo efektyvus: ligonės savijauta pagerėjo per savaitę.
Ligos diagnozė nudžiugino
Gydytoja L.Malcienė tvirtino, kad laiku pradėjus gydyti išsėtinę sklerozę efektas būna labai didelis. Kartais - tiesiog stebuklingas. Į Kauno klinikas buvo atvežta šešiolikmetė, nevaldžiusi nei rankų, nei kojų.
Kitoje gydymo įstaigoje jai buvo įtarę stuburo auglį, šis esą ir paralyžiavo kūną. Ligonė buvo atsiųsta labai sudėtingai stuburo operacijai, kuri galbūt šiek tiek prailgintų gyvenimą. Tačiau klinikose atlikus tyrimą magnetinio rezonanso aparatu paaiškėjo, kad mergaitė serga išsėtine skleroze.
Tėvų ir pačios ligonės džiaugsmui nebuvo ribų, nes ši liga daug lengvesnė nei piktybinis stuburo auglys. Sergant išsėtine skleroze galima ilgai ir aktyviai gyventi. Tai patvirtina ir šios mergaitės pavyzdys: po trijų gydymo dienų ji atsistojo ant kojų. „Vaikštau kaip manekenė", - nusijuokė ji. Dabar šiai merginai - 24-eri. Ji jaučiasi gerai, puikiai vaikšto, baigė studijas ir dirba kineziterapeute.
Gydymas tampa beprasmis
Sergantys išsėtine skleroze - tokių mūsų šalyje yra apie 2 tūkst. - gydomi vaistais. Tačiau penktadaliui ligonių, kurie gydomi beta interferonu, po metų ar daugiau pradeda gamintis šį vaistą neutralizuojantys antikūnai, ir gydymas tampa neveiksmingas. Siekiant tai patikrinti tereikia atlikti vieną kraujo tyrimą, koks atliekamas daugelyje pasaulio šalių. Ištyrus kraują paaiškėja, kuriems pacientams reikalingas alternatyvus gydymas, o kuriems galima skirti interferoną ir toliau.
„Apmaudu, kad brangiems vaistams skiriamos lėšos nueina perniek, kai dėl pradėjusių gamintis antikūnų jie nebeveikia. Ligonis lyg ir gydomas, bet iš tikrųjų jam reikia kitokių vaistų", - apgailestavo Išsėtinės sklerozės centro vadovė gydytoja L.Malcienė.
Naujas metodas šios ligos gydymo progresavimo efektyvumui nustatyti taupytų ir ligonių sveikatą, ir valstybės lėšas. Kauno medicinos universiteto Neurologijos klinikos gydytojos mokslų daktarė L.Malcienė ir jos kolegė Renata Balnytė jį parsivežė iš Austrijos, Insbruko universitetinės ligoninės. Deja, kol kas Lietuvoje šis metodas netaikomas dėl lėšų stygiaus.
Išsėtinė sklerozė - tai centrinės nervų sistemos liga, kuria sergant sunaikinama nervus apsauganti medžiaga - mielinas. Išsivysčius uždegimui šis dangalas yra, sutrinka pažeistų nervinių skaidulų funkcija. Įvairiose galvos ir nugaros smegenų srityse susidaro uždegimo židiniai. Vėliau jie randėja, formuojasi sklerotinės plokštelės, todėl liga vadinama išsėtine skleroze.
Požymiai
nuovargis net ir gerai pailsėjus;
nevartojus jokių kvaišalų - būsena lyg apsvaigus;
pojūtis, kad saulėtą dieną dėvimi drabužiai staiga tampa drėgni.
Paplitimas
Šiaurės Amerikoje išsėtine skleroze serga daugiau kaip 400 tūkst. žmonių, Europoje - apie pusė milijono, Lietuvoje - apie 2 tūkst. Liga paprastai pasireiškia tarp 20 ir 40 metų, tačiau pastaruoju metu ja suserga ir 12-13 metų vaikai. Dažniau serga moterys.
Centras
Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Neurologijos centre veikia išsėtinės sklerozės kabinetas. Tai pirmas toks centras Lietuvoje, kur taikomi naujausi diagnostikos, ligonių stebėjimo ir gydymo metodai.
Tel. (8 5) 236 5155.
Naujausi komentarai