Galimybė pabūti su savo mintimis vienam, netrukdant televizijos, radijo garsams, aplinkinių žmonių garsiai reiškiamoms nuomonėms, šiandien yra prabanga, o ne įprastas ir net būtinas reiškinys.
Nesibaigiantis chaosas
Ar mes taip pripratome prie aplinkos triukšmo, kad nebėra poreikio įsiklausyti į save? O gal bijome pasilikti vieni, kad tik išvengtume sąlyčio su savimi?
Per konsultacijas ne kartą teko teirautis žmonių, kaip gyvenant tokioje triukšmingoje aplinkoje jiems sekasi išlaikyti vidinę pusiausvyrą, dvasinę ramybę. Dauguma prisipažino, kad tos vidinės dvasinės ramybės nejaučia, jog visada gyvena jausdami nerimą, įtampą...
Nesigilinsiu į socialinius, ekonominius ar politinius niuansus, kurie neišvengiamai veikia mūsų dvasinę savijautą ir šiuo metu jai daro bene didžiausią neigiamą įtaką. Tai išoriniai veiksniai, kuriuos sunku pakeisti – dažniausiai jie nepriklauso nuo mūsų valios, nes susiję su kitų žmonių veiksmais.
Labiau norėtųsi pakalbėti apie vidinius psichologinius dalykus, kurie mūsų gyvenimą gali praskaidrinti ir įprasminti. Būtent jie ir priklauso nuo mūsų.
Teks padirbėti
Rytų išmintis byloja: "Viešpatie, suteik mums jėgų susitaikyti su tuo, ko negalime pakeisti, stiprybės – keisti tai, kas mūsų valioje, ir išminties – atskirti viena nuo kito."
Kaip mes jaučiamės, didele dalimi priklauso tik nuo mūsų pačių – mūsų nuostatų, vertybių, įsitikinimų. Tik pabuvę su savimi labiau suvoksime, ko norime iš savo dabartinio gyvenimo, kas tenkina, o kas – ne, ką tikslinga būtų keisti, o kuo nepamiršti pasidžiaugti, ką labiau vertinti ir saugoti.
Savo vidinėje erdvėje galime susikurti palaimą ar pragarą. Kaip rašė Polis Bregas, "kiekvienas žmogus savo viduje turi Dangaus karalystę." Bet jei ją norime pasiekti, turime padirbėti su savimi.
Kadangi vidinio gyvenimo džiaugsmo niekur nenusipirksime, jį reikia formuoti padedant mintims. Svarbu mąstyti apie tai, ko trokštate, kurti kad ir nedidelius ateities planus, leisti sau svajoti, nes su užklupusia ekonomine krize gyvenimas nesibaigia. Ekonominės padėties pakeisti negalime – tai ne mūsų valioje. Bet mūsų rankose yra galimybė pasirūpinti savo asmeniniu gyvenimu ir jo kokybe.
Atidesnis žvilgsnis
Pabuvus su savimi atsiranda galimybė apmąstyti įvairias savo gyvenimo sritis.
X Sveikata. Kol esame sveiki, tol nesusimąstydami aliname savo kūną įvairiomis priemonėmis (alkoholiu, tabaku, vaistais) manydami, kad taip bus per amžių amžius. Tik pajutę kūno negalavimus suvokiame sveikatos vertę. Suserga kūnas, suserga ir siela, nes kūnas – sielos buveinė.
X Artimieji. Dažnai nebūname jiems dėmesingi ir geri. Ne paslaptis, kad su svetimu dažnai elgiamės geriau nei su savo artimu. Pabūnant su savimi atsiranda galimybė sąžiningai peržvelgti savo santykius su artimaisiais, paklausti savęs, ar esame nuoširdūs, dėmesingi, kiek savęs jiems atiduodame – per daug ar nepakankamai?
X Draugai. Ar visada jiems pasakome tai, ką norime pasakyti, ar visada jiems atrandame pakankamai laiko?
X Darbas. Ar dirbame tai, ką norime? Kaip jaučiamės darbe? Nors siaučia ekonominė krizė, darbas teikia moralinį pasitenkinimą ar yra tik lažas? Jei taip, ką galime šiuo metu keisti?
Panašių klausimų kyla pasilikus vieniems su savimi. Atsiradusi galimybė akimirkai sustoti tokiame nežmoniško tempo gyvenime, skatina atidžiau pažvelgti į daugelį dalykų. Tuomet be jokių ypatingų pastangų atsiranda naujų minčių ir atradimų, kurie savaime skatina kiek pakoreguoti tai, kas šiuo metu netenkina. Laikas, praleistas su savimi, nenueina veltui – anksčiau ar vėliau jis vis teik duos vaisių.
Konsultacijos
Psichologė psichoterapeutė V.Mažeikienė konsultuoja suaugusiuosius, vaikus, paauglius ir jų tėvus.
Tel. Klaipėdoje 8 685 78 601.
Naujausi komentarai