Po paslapties skraiste


2004-04-24
Po paslapties skraiste

Seulas tebetikina, kad per traukinių avariją Šiaurės Korėjoje žuvo labai daug žmonių

Reuters-BNS. Per dviejų degias medžiagas gabenusių traukinių susidūrimą Šiaurės Korėjoje žuvo ar nukentėjo labai daug žmonių, tačiau Pietų Korėjos pareigūnai vakar sakė, kad kol kas neįmanoma patikrinti pranešimų apie 3 tūkst. žuvusiųjų ir sužeistųjų.  

Milžiniško masto katastrofa  

Netoliese esančio Kinijos miesto ligoninės gydytojai po ketvirtadienio avarijos, įvykusios Šiaurės Korėjos Rjongčono mieste, pasirengė priimti daug sužeistųjų. Po sprogimo Rjongčone sklaidėsi aitrūs dūmai, o nuolaužos krito kelių kilometrų spinduliu.

“Ši avarija tikriausiai buvo milžiniško masto”, - žurnalistams Seule sakė Pietų Korėjos susivienijimo ministras Džon Se Junas. Pasak jo, komunistinė Šiaurės Korėja dar turi patvirtinti, kad tokia avarija įvyko, bet Pietų Korėja ją jau laiko įvykusiu faktu.

Avarija įvyko vos kelios valandos po to, kai pro Rjongčoną traukiniu pravažiavo viešumo vengiantis Šiaurės Korėjos lyderis Kim Čen Iras, kuris po vizito Kinijoje vyko atgal į sostinę Pchenjaną.  

Nėra požymių, liudijančių diversiją  

Pietų Korėjoje vienas žvalgybos šaltinis sakė, kad nėra jokių požymių, jog tai būtų buvusi diversija ar mėginimas nužudyti Kim Čen Irą.

Šiaurės Korėjos lyderis paprastai keliauja prabangiai įrengtu šarvuotu traukiniu, kurį Stalinas padovanojo jo tėvui, nes manoma, kad jis bijo skristi lėktuvu.

Pietų Korėjos oficiali valdžia ir žiniasklaida pranešė, kad per avariją žuvo ar buvo sužeisti iki 3 tūkst. žmonių. Vienintelis oficialus Kinijos komentaras yra informacija Užsienio reikalų ministerijos tinklalapyje www.fmprc.gov.cn, kad per sprogimą, kuris įvyko susidūrus traukiniams, žuvo vienas kinas, o dar 12 buvo sužeisti. Tinklalapyje priduriama, kad Kinijos ambasada Pchenjane ėmėsi nepaprastųjų priemonių.

Vienas kinų gydytojas iš Dandongo, esančio Kinijoje maždaug 50 km nuo avarijos vietos, sakė, kad jo ligoninės darbuotojai pasirengė krizei.

“Jie mums pasakė pasirengti, - žurnalistams sakė šis gydytojas. - Jie tik informavo mus, kad tūkstančiai žmonių žuvo ar buvo sužeisti”.  

Miestas tebeskendi dūmuose  

Šiaurės Korėja pranešimų apie didžiules aukas nepatvirtino, bet pasirodo vis daugiau informacijos, kad Rjongčone sugriauta daug pastatų.

Kinijos naujienų agentūra “Xinhua” pranešė, kad viename traukinių galėjo nutekėti amonio nitratas.

Pasak vieno pranešimų, stotyje, kurioje susidūrė minėti traukiniai, stovėjo ir keleivinis traukinys, kuriuo važiavo labai daug kinų, o kitame pranešime nurodoma, kad per sprogimą nukentėjo mokyklos ir namai.

Iš palydovų darytose miesto nuotraukose, kurios skelbiamos įvairiuose tinklalapiuose, matyti, kad jis tebeskendi juoduose dūmuose. CŽV tinklalapyje nurodoma, kad Rjongčone gyvena 130 tūkst. žmonių, o pareigūnai Seule nurodo, kad šiame mieste ir aplink jį yra degalų saugyklų.

Pietų Korėjos nacionalinė žvalgybos tarnyba, kurios pagrindinis darbas yra stebėti politinę padėtį Šiaurės Korėjoje, nurodė mėginanti tiksliau nustatyti, kas įvyko.

Susivienijimo ministras Džon Se Junas sakė, kad Seulas paprašys tarptautinės pagalbos Šiaurės Korėjai. Australijos užsienio reikalų ministras Aleksandras Dauneris šalies televizijai sakė, kad Australija pasirengusi padėti.

Įvairūs šaltiniai pateikia labai nedaug avarijos detalių. Pietų Korėjos naujienų agentūra “Yonhap” pranešė, kad nelaimės rajone, 15 km nuo sienos netoli Geltonosios jūros, paskelbta nepaprastoji padėtis.

“Stotis sunaikinta, lyg būtų subombarduota, o nuolaužos lėkė aukštai į dangų”, - šaltinius Kinijoje cituoja “Yonhap”.

“Nukentėjusiųjų skaičius didelis dėl to, kad avarija įvyko tankiai apgyvendintame rajone”, - rašo Seulo laikraštis “Chosun Ilbo”, kuris remiasi avienu anoniminiu šaltiniu. Kitas šaltinis šiam laikraščiui sakė, kad netoli avarijos vietos galėjo būti gamtinių dujų saugykla.

“Yonhap” cituoja gandus, kad traukiniai gabeno benziną ir suskystintas dujas, kurias Kim Čen Irui ir jo neturtingai šaliai dovanojo Kinija.

Agentūra pranešė, jog šaltiniai Dandonge sakė, kad sprogimas nugriaudėjo ketvirtadienį maždaug 13 val. vietos (7 val. Lietuvos) laiku - devynios valandos po to, kai pro Rjongčoną pravažiavo Kim Čen Iro traukinys. Džon Se Junas nurodė, kad Kim Čen Iro traukinys šį miestą pravažiavo naktį. 

Oficialioji žiniasklaida tyli  

Oficialioji Šiaurės Korėjos žiniasklaida šios avarijos nemini. Pchenjanas retai praneša apie avarijas ir tik po 10-ojo dešimtmečio potvynių ir bado pavėluotai paprašė užsienio pagalbos.

Stoties darbuotojai ir diplomatiniai šaltiniai Pekine sakė, kad traukiniai tarp Pchenjano ir Pekino važinėja normaliai, bet vienas Pietų Korėjos verslininkas Dandonge televizijai YTN sakė, kad per sieną važinėjančių traukinių aptarnavimas sustabdytas.

Minima geležinkelio linija, pastatyta dar XX amžiaus pradžioje valdant japonams, eina per Rjongčoną, bet avarija galėjo įvykti ir kokioje nors atšakoje, nepakenkdama pagrindinei linijai. 

Pirmieji skaičiai - baisūs  

Tuo tarpu Kinijos Raudonojo Kryžiaus komitetas vakar paskelbė, kad Šiaurės Korėjoje per sprogimą žuvo 54 žmonės ir 1249 buvo sužeisti.

Raudonojo Kryžiaus delegacijos atstovas Džonas Sparou, remdamasis Šiaurės Korėjos šaltiniais, informavo tarptautinę žiniasklaidą, kad per sprogimą buvo sugriauta 1 tūkst. 850 butų ir 12 visuomeninės paskirties pastatų. Dar apie 6 tūkst. 350 pastatų buvo apgriauta.

Tai yra pirmieji oficialūs skaičiai, kuriuos, praėjus parai po skaudžios nelaimės, iš įvykio vietos perdavė Raudonojo Kryžiaus darbuotojai. Dž.Sparou sakė, jog aukų ir sužeistųjų skaičius dar tikriausiai didės, nes gelbėtojai tebedirba tarp griuvėsių.