Paskutiniai mohikanai Pereiti į pagrindinį turinį

Paskutiniai mohikanai

2008-05-14 12:13

V.Putino oponentai praranda įtaką ir valdžią

V.Putino oponentai praranda įtaką ir valdžią

Iš visų liberalų Kremliuje ilgiausiai užsibuvo ekonomistai. Vienas žymiausių iš jų - prezidento Vladimiro Putino patarėjas Andrejus Ilarionovas. Tačiau jis šiomis dienomis savo karjeroje padėjo tašką, kai sukritikavo Kremliaus ekonominę politiką, įmonės “Juganskneftegaz” pardavimą pavadindamas “metų afera”.

Kaltinimai pareigūnams

A.Ilarionovas metė iššūkį V.Putinui, kai “metų afera” pavadino naftos kompanijos “Jukos” pagrindinio gavybos padalinio “Juganskneftegaz” pardavimą struktūrai, kurią kontroliuoja valstybinė kompanija “Rosneft”.

“Juganskneftegaz” buvo parduota už mokesčių skolas aukcione gruodžio 19 dieną mažai žinomai kompanijai “Baikalfinansgrup”, kurią po kelių dienų ėmė kontroliuoti “Rosneft”.

“Anksčiau tokias operacijas darė smulkūs sukčiai, o dabar - pareigūnai”, - agentūros Reuters korespondentui sakė A.Ilarionovas.

Prezidento patarėjo žodžiai griežtai kirtosi su V.Putino pateiktu šios finansinės operacijos vertinimu. Rusijos prezidentas “Juganskneftegaz” pardavimą valstybinei kompanijai pavadino valstybės interesų gynimu.

Žaidimo taisyklių nėra

“Kai prasidėjo “Jukos” byla”, visiems pasidarė aišku, kad pakeistos žaidimo taisyklės, ir visi norėjo sužinoti, kokios jos dabar bus. Istorija aiškiai parodė, kad žaidimo taisyklių nėra, kad jos keičiamos pagal konkrečių žmonių norus”, - sakė A.Ilarionovas.

Pasak jo, visiems 2004 metams buvo būdinga tai, kad galutinai pasikeitė šalies ekonominės ir politinės raidos modeliai, taip pat tolydžio blogėjo ekonominė padėtis neregėtai kylant naftos kainoms.

Politinio modelio pasikeitimo pavyzdžiu A.Ilarionovas nurodė gubernatorių rinkimų panaikinimą ir partijų narių skaičiaus slenksčio paaukštinimą, taigi ir konkurencijos politikos srityje apribojimą.

“Visa tai rodo, kad kryžkelė pereita, kelias pasirinktas, o mes esame kitoje šalyje”, - sakė V.Putino patarėjas, žinomas savo griežtais pareiškimais, dažnai nesutampančiais su vyriausybės ir Kremliaus požiūriu.

Naujas niuansas

Vokietijos vyriausybės kontroliuojamos radijo stoties “Vokiečių banga” interneto svetainė “www. Dw- World” paprašė, kad šios šalies ekspertai pakomentuotų A.Ilarionovo pareiškimą ir galimas jo pasekmes.

Ekonominių ryšių su užsieniu ministras Germanas Grefas, pagal kilmę vokietis, ir A.Ilarionovas iki šiol dažnai kritikavo Kremliaus ekonominę politiką. Šių dviejų žmonių, pramintų paskutiniais mohikanais Rusijos valdžioje, pozicija “Jukos” atžvilgiu yra gerai žinoma.

Tačiau nauju niuansu tapo tai, kad A.Ilarionovas griežtai kritikavo valdžią ne tik už tai, kaip ji elgiasi su naftos milžine, bet ir už tai, kad Kremlius apskritai vykdo plataus masto intervenciją į privatų verslą visoje šalyje. Taip V.Putino patarėjo pareiškimą komentavo Vokietijos ekspertas Rusijos klausimais Heikas Pleinesas, dirbantis Bremene esančiame Rytų Europos tyrimo centre.

Smūgis įvaizdžiui

A.Ilarionovo pareiškimas nėra Kremliaus “disidento” žaidimas pagal susitarimą, teigia ekspertas. Rusijos vyriausybėje ir prezidento administracijoje dar yra liberalių ekonomistų. Bet jie praranda įtaką ir yra priversti griebtis viešos kritikos. Kartu jie tikisi, kad V.Putinas įsiklausys į jų nuomonę.

Bet jis gali pasielgti ir kitaip: juos paprasčiausiai ignoruoti arba atstatydinti ir izoliuoti, kaip tai padarė su liberaliais politikais, teigia H.Pleinesas ir tęsia mintį: “Tačiau reaguoti V.Putinas bus priverstas bet kokiu atveju. Už “Jukos” kompanijos “aferą” Rusijos prezidentą kritikavo Vakarai, o dabar atsirado “pagrindinis liudininkas” iš Kremliaus aplinkos.

Po “Juganskneftegaz” pardavimo Rusijos valdžia labai norėtų, kad šis sandėris būtų kuo greičiau pamirštas. A.Ilarionovas nori, kad būtų priešingai. Ir tai labai nepatinka Kremliui vien dėlto, kad prezidento patarėjas paneigė tvirtinimus, paplitusius netgi Vakaruose, jog “Jukos” sutriuškinimas - pavienis atvejis, iš kurio negalima daryti toli siekiančių išvadų.

V.Putino patarėjas teigia, kad naftos milžinės sunaikinimas - naujos, bet jau ne liberalios, ekonominės politikos pradžia. O tai Rusijos, kaip ekonominės Vakarų partnerės, įvaizdžiui smogia negailestingą smūgį, tvirtina ekspertas H.Pleinesas.

Kova dėl prezidento

Vokietijos ekspertas toliau daro dar vieną išvadą: V.Putinas galutinai pakeitė kursą - jokiu būdu ne demokratijos ir rinkos ekonomikos link. Kremliaus šeimininkas, atrodo, yra įsitikinęs, kad viską ir visus jis gali valdyti vienas, teigia H.Pleinesas.

Bet kartu ekspertas kelia klausimą: kas stovi už V.Putino nugaros? Štai ką apie tai mano Berlyno fondo “Mokslas ir politika” Rusijos ir NVS tyrimo grupės vadovas Rolandas Giotsas. Jis interviu “www. Dw-World” korespondentui priminė, kad Kremliaus valdžios sistema anksčiau buvo formuojama kelių polių principu. Į B.Jelcino laikų sistemą būdavo įtraukiami ir oligarchai, ir politikai, ir valdžios struktūrų atstovai. Visa tai palaikė jėgų pusiausvyrą. Tuo tarpu V.Putinas stiprina asmeninę valdžią. Bet ar jis pats nėra didelio žaidimo objektas, spėlioja ekspertas iš Berlyno fondo, kartu iškeliantis klausimą: kas tą žaidimą laimės?

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų