Baisiau nei Irake ar Afganistane. Vos per tris dienas Meksikos Siudad Chuareso mieste nužudyti mažiausiai 43 žmonės. Per metus šiame Meksikos ir JAV pasienio mieste nusikaltėlių išpuolių aukomis tapo apie 1,3 tūkst. žmonių.
Žudynės po žudynių
Per beveik 1,5 mln. gyventojų turintį Siudad Chuaresą kasdien į JAV ir iš ten vyksta per 60 tūkst. žmonių. Meksikos valdžia nesugeba suvaldyti situacijos šiame svarbiame pasienio mieste. Jis jau seniai tapo nusikaltėlių kovos arena. Tarpusavyje kovojantys narkotikų prekeiviai be gailesčio žudo ir policijos pareigūnus.
Anksčiau šiais metais vyriausybė nusiuntė į miestą tūkstančius karių, bet, kaip rodo pastarasis smurto proveržis, to nepakanka. Paskutinėmis mafijos aukomis Siudad Chuarese tapo trijų asmenų šeima. Vyras su žmona ir 4 metų sūnumi važiavo netoli miesto, kai jo mašina buvo tiesiog suvarpyta kulkų. Vyras ir vaikas žuvo iš karto. Moteris buvo nuvežta į ligoninę.
Dieną prieš šį išpuolį miesto centre buvo atakuotas populiarus baras. Ginkluoti vyrai sušaudė baro savininką ir jo žmoną, žuvo dar šeši baro lankytojai. Kiek anksčiau tą pačią dieną priemiestyje esantį namą užpuolė keli nusikaltėliai. Išžudyta šešių asmenų šeima.
Meksikos pareigūnai kol kas neskelbia šių žudynių versijų. Tačiau manoma, kad visos aukos susijusios su narkotikų verslu užsiimančiais karteliais.
Italų mafijos pavyzdžiu
Ne ką geresnė padėtis ir kituose Meksikos ir JAV pasienio miestuose. Ekspertai tikina, kad narkotikų gabenimu ir prekyba besiverčiantys nusikaltėliai tampa vis galingesni. Ieškodami naujų pelno šaltinių jie ima pavyzdį iš Italijoje besidarbuojančių kolegų. Kaip Cosa Nostros krikštatėviai, Meksikos narkobaronai verslininkus verčia mokėti duoklę.
Meksikos miestelio Siudad Hidalgo prekybos centrų ir net nedidelių parduotuvėlių savininkai tvirtina, kad už "gerovę" jiems tenka mokėti galingajam vietos klanui "La Familia". Kitaip su jais būtų susidorota be jokio gailesčio, sako verslininkai.
Nusikaltėlių kainoraštis paprastas. Kiekvienos parduotuvės savininkas per mėnesį moka 100 pesų (apie 19 litų). Statybos bendrovė arba automobilių salonas moka po 30 tūkst. pesų (apie 5,7 tūkst. litų).
Pakanka nesumokėti nors kartą ir verslininkas bus žiauriai sumuštas. Jeigu jis nesusipras ir nesumokės antrą kartą, gali atsisveikinti su gyvybe.
"Kiekvieną dieną galima pamatyti žmonių, kuriuos, apsilankius banditams, veža į ligoninę", – pasakojo vietos mechanikas Jesúsas Ernandezas. Vyrui tokie vaizdai kasdienybė, nes jis dirba netoli greitosios pagalbos ligoninės.
Siekia išgyventi
Karteliai transformuojasi į tikrus sindikatus, kurie turi įtakos beveik visoms šalies gyvenimo sritims. Jie užsiima ne vien narkotikų prekyba ir gabenimu, dabar Meksikos mafiją taip pat domina turto prievartavimas, prekyba žmonėmis, piratinių DVD gamyba. Kaip teigiama, tokia transformacija susijusi ne tik su pasaulio finansine krize, bet ir Meksikos bei JAV valdžios pastangomis.
Padedant Vašingtonui Meksikos prezidentas Felipe Calderónas jau 2,5 metų kariauja su nusikaltėlių karteliais. Per šį laiką žuvo daugiau kaip 11 tūkst. žmonių, o ramūs provincijos miesteliai, tokie kaip Siudad Hidalgas, virto nusikaltėlių kovos arena. Mafija, siekdama išgyventi, pradėjo veržtis į kitas verslo sritis, tad surasti nusikaltėlius dabar išties sunku.
"Šiandienos nusikaltėliai turi aukštą išsilavinimą, jie sėkmingai kopia karjeros laiptais ir yra žinomų bendrovių savininkai", – sakė Meksikos Kongreso narė Yudit del Rincón, atstovaujanti Sinaloa valstijai. Šioje valstijoje veikia labai įtakingas kartelis tuo pačiu pavadinimu – Sinaloa.
"Narkotikų prekeiviai kartais patenka į geriausių verslininkų sąrašus, jie tampa įvairiausių nevyriausybinių organizacijų ar labdaros fondų lyderiais", – teigė politikė.
Meksikos Čikaga
Vietos pareigūnai skundžiasi, kad jiems tiesiog neužtenka išteklių tirti daugybę turto prievartavimo atvejų. Net jeigu ir iškeliama baudžiamoji byla, ją reikės perduoti federalinei policijai, o šios žinybos atstovai užimti dar labiau.
Šių metų balandį federalinė policija oficialiai patvirtino, kad kovodama su karteliais negali niekuo pasitikėti. Policija korumpuota, o visuomenė ir visuomeninės organizacijos – pasyvios, nes bijo.
Po to, kai žiniasklaidoje pasirodė abejonių, jog Meksikos valdžia sugeba efektyviai valdyti šalį, prezidentas F.Calderónas įsakė policijai ir kariuomenei imtis dar aktyvesnių veiksmų. Valstybės vadovo gimtojoje valstijoje Mičoakane buvo sulaikyti kelių miestų merai. Jie apkaltinti turintys ryšių su karteliu "La Familia".
Tačiau šiuose miestuose nusikaltėliai kaip ir anksčiau važinėja prabangiais automobiliais. O kai kur visuomenė netgi palankiai juos vertina. Mat narkotikų kartelių bosai vargšams duoda drabužių ir moka už vaistus.
"Tai primena Al Capone laikų Čikagą, – padėtį Mičoakane apibūdino vienas JAV pareigūnas. – Nusikaltėliams paklūsta visi – nuo batų valytojo iki taksi vairuotojo."
Iškasė griovį
Meksikos karteliai atsirado 1980-aisiais. Anuomet JAV specialiosios tarnybos sužlugdė Kolumbijos kartelių, kurie gabeno narkotikus per jūrą, tinklus. Meksikiečių nusikaltėliai tada pasiūlė savo paslaugas gabenant narkotikus sausumos keliu.
Meksikiečiai susiburdavo į nedideles grupuotes, kurių ištikimybę garantavo giminystės ryšys. Tačiau tai buvo tik pradžia. Prieš 5–10 metų, kai klanai pradėjo ieškoti naujų rinkų, prasidėjo rimti jų nesutarimai. Smurtas šalyje išplito iki neregėto masto.
Dabar nusikaltėliai, atrodo, po truputį pradeda suvokti, jog gali uždirbti daug daugiau, taikydami ne tokius rizikingus metodus. Todėl jie aktyviai perima savo kolegų iš Italijos patirtį verslo srityse. Šiuolaikiniai mafijos bosai suvokia, kad kariauti su valdžia ir konkurentais yra daug pavojingiau, nei apkrauti mokesčiais vietos gyventojus.
Pastarieji kai kur jau nebesitiki pagalbos iš vyriausybės ir ginasi savo jėgomis. Vieno Meksikos miestelio gyventojai netgi iškasė didžiulį gynybinį griovį.
Bauginanti statistika
2009 m. vasaris. JAV ir Meksikos pareigūnai per metus ir devynis mėnesius, vykdydami tyrimą dėl narkotikų, areštavo 750 žmonių, tarp jų – 52 Meksikos Sinaloa kartelio narius.
2009 m. gegužės 28 d. Meksikoje buvo įvykdyta plataus masto operacija ir per slaptus reidus suimti 27 aukšto rango pareigūnai. Reidai buvo tokie slapti, jog net Mičoakano provincijos gubernatorius Leonelas Godoy sakė nieko apie juos nežinojęs. Tarp suimtų aukšto rango pareigūnų yra 10 merų, teisėjas ir net paties gubernatoriaus padėjėjas. Areštai pasipylė po kelių dienų, kai policija sulaikė kelis įtariamus kartelio "La Familia", kontroliuojančio visą narkotikų verslą šioje valstijoje, narius.
2009 m. rugpjūčio 2 d. Meksikos federaliniai pareigūnai paskelbė, kad per dvi dideles kovos su narkotikais operacijas Sinaloa ir Tabasko valstijose buvo areštuoti 34 korupcija įtariami policininkai ir 17 įtariamų narkotikų kontrabandininkų.
Naujausi komentarai