Ilgai dvejojusios Vakarų valstybės ryžosi įsikišti į Libijos konfliktą. JAV, Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos pajėgos bombardavo Šiaurės Afrikos šalies objektus. Neatmetama ir sausumos operacijos galimybė.
Raketų ataka
Imtis karo veiksmų Vakarų valstybės nusprendė po to, kai Muammarui al Gaddafi ištikimos pajėgos šeštadienį atakavo sukilėlių bastioną Bengazį. Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy po Paryžiuje įvykusio viršūnių susitikimo, kuriame dalyvavo Europos, JAV ir arabų valstybių vadovai, pareiškė, kad palaikyti arabų žmones yra pareiga ir kad pradedami veiksmai prieš žmogžudišką Libijos beprotybę.
JAV ir Didžiosios Britanijos laivai ir povandeniniai laivai šeštadienį surengė pirmąją raketinio puolimo etapą prieš Libijos priešlėktuvinės gynybos sistemą. Siekiant sudaryti sąlygas patruliuojantiems lėktuvams nutupdyti Libijos oro pajėgas, į daugiau kaip 20 pakrantės taikinių buvo paleista 112 sparnuotųjų raketų "Tomahawk".
Pagrindinis sparnuotųjų raketų atakų taikinys buvo Libijos raketos SA-5 "žemė–oras", kurios kelia grėsmę sąjungininkų lėktuvams. Vakarų pajėgos taip pat taikėsi į ankstyvo perspėjimo radiolokatorius ir tam tikrus komunikacijų objektus.
Raketos buvo paleistos iš penkių JAV laivų: eskadrinių minininkų "USS Stout" ir "USS Barry", povandeninių laivų "USS Providence", "USS Scranton" ir "USS Florida".
Viduržemio jūroje yra mažiausiai 11 JAV karinio jūrų laivyno laivų, tarp jų – trys povandeniniai, du eskadriniai minininkai, du desantiniai laivai "USS Kearsarge" ir "USS Ponce", ir 6-osios flotilės flagmanas "USS Mount Whitney". Tame rajone taip pat dislokuoti laivyno žvalgybos lėktuvai P-3 ir EP-3.
Bombos krito Tripolyje
Vakar rytą antskrydžius Libijoje pradėjo JAV karo lėktuvai, tarp jų – trys radarų nematomi bombonešiai B2. Televizija "CBS News" pranešė, kad jie į didelį Libijos oro uostą numetė 40 bombų.
Pasak naujienų agentūros AFP reporterio, bombos krito ir netoli M.al Gaddafi bunkerio Tripolyje. Libijos pajėgos atsakė intensyvia priešlėktuvine ugnimi.
Libijos televizija pranešė, kad per JAV, Didžiosios Britanijos ir Prancūzijos antskrydžius bei sparnuotųjų raketų "Tomahawk" atakas žuvo mažiausiai 48 žmonės, 150 buvo sužeista.
Naujienų agentūros "Reuters" korespondentas svarbiame Rytų Libijos kelyje po Vakarų karinių smūgių aplink subombarduotas M.al Gaddafi pajėgų transporto priemones vakar matė mažiausiai 14 žuvusių žmonių.
Tame kelyje tarp Bengazio ir strategiškai svarbios Adždabijos, kuri yra įsikūrusi prie įvažiavimo į Rytų Libiją, vakar buvo matomos niokojančių oro smūgių scenos – dešimtys sudegusių automobilių ir vis dar sproginėjanti amunicija.
M.al Gaddafi ginkluoja šalininkus
M.al Gaddafi pareiškė, kad po Vakarų oro atakų Viduržemio jūros regionas tapo tikru mūšio lauku ir tam, kad žmonės galėtų ginti savo šalį, jiems buvo atidaryti ginklų sandėliai.
Libijos lyderis trumpame garsiniame kreipimesi, kurį transliavo valstybinė televizija, Vakarų atakas prieš Libiją pasmerkė kaip barbarišką, nepateisinamą agresiją. Jis pažadėjo, kad keršydamas atakuos karinius ir civilinius taikinius Viduržemio jūros regione.
"Libija virto pragaro ugnimi agresoriams, ir Vakarai žlugs, kaip žlugo Hitleris ir Mussolini", – kalbėjo M.al Gaddafi.
Galima sausumos operacija
Jungtinių Tautų Saugumo Taryba praėjusią savaitę leido panaudoti jėgą, siekiant apsaugoti Libijos civilius. Karo veiksmams pritarė arabų šalys – Saudo Arabija, Jungtiniai Arabų Emyratai, Jordanija, Kataras. Afrikos Sąjungos grupė Libijos klausimams vakar paragino nedelsiant sustabdyti visas atakas prieš Libiją. Rusija, pradėjusi ambasados Tripolyje evakuaciją, pareikalavo iš Vakarų užtikrinti civilių saugumą ir kuo greičiau nutraukti ugnį. Apgailestavimą dėl Vakarų karo veiksmų išreiškė ir Kinija. Maskva ir Pekinas susilaikė nuo balsavimo, bet nevetavo Saugumo Tarybos rezoliucijos, leidžiančios panaudoti jėgą prieš Libiją.
Užsienio žiniasklaida pranešė, kad Vakarų koalicijos operacija, pavadinta "Odisėjos aušra", vyks trimis etapais. Antrojo etapo taikiniais taps Libijos oro pajėgų bazės, o trečiojo – šalies ginkluotosios pajėgos.
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministras Williamas Hague'as neatmetė galimybės, kad prieš Libiją gali būti surengta ir sausumos operacija.
"Kariuomenės įvedimo ir intervencijos į Libiją nebus, bet tai neeliminuoja galimybės surengti specialią operaciją siekiant nustatyto tikslo", – sakė jis.
Koalicijos pajėgos
Vakarų koaliciją prieš Libiją sudaro penkios valstybės.
JAV: surengė raketų atakas, pasiuntė karo laivus amfibijas ir 6-osios flotilės flagmaną.
Prancūzija: pasiuntė į ataką 12 karo lėktuvų, dislokavo lėktuvnešį ir karo laivus.
Didžioji Britanija: pasiuntė naikintuvus, žvalgybos lėktuvus, du karo laivus, povandeninius laivus.
Italija: leido Vakarų pajėgoms naudotis Neapolio ir kitomis karinėmis bazėmis.
Kanada: pasiuntė šešis naikintuvus F-18 ir 140 žmonių iš karinio personalo.
Naujausi komentarai