Japonija atsidūrė tarsi kare Pereiti į pagrindinį turinį

Japonija atsidūrė tarsi kare

2011-03-13 18:31
Iš pradžių – milžiniškas žemės drebėjimas, paskui – mirtinas cunamis, o dabar – branduolinės katastrofos grėsmė.

Iš pradžių – milžiniškas žemės drebėjimas, paskui – mirtinas cunamis, o dabar – branduolinės katastrofos grėsmė.

Rimtas pavojus

Japonijos vyriausybė vakar perspėjo dėl naujo atominės elektrinės reaktoriaus sprogimo grėsmės šalies šiaurės rytų regione, kurį nuniokojo žemės drebėjimas. Ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano sekmadienį sakė, kad Fukušimos-Dajiči branduolinio komplekso 3-iajame skyriuje gali sprogti vandenilis.

Šioje elektrinėje, esančioje 240 km į šiaurę nuo Tokijo, inžinieriai vakar pompavo jūros vandenį ir bandė užkirsti kelią tokiam sprogimui. Imantis atsargumo priemonių buvo evakuota daugiau kaip 170 tūkst. žmonių.

Japonijoje nepaprastoji padėtis vakar paskelbta ir Onagavos atominėje elektrinėje, kur po žemės drebėjimo buvo užfiksuota pernelyg didelė spinduliuotė.

Japonijos pareigūnai taip pat informavo Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros agentūrą apie pasiruošimą išdalyti jodo preparatus žmonėms, gyvenantiems netoli atominių elektrinių, apgadintų penktadienį per žemės drebėjimą. Jodas padeda apsaugoti organizmą nuo aplinkoje pasklidusių radioaktyviųjų izotopų.

Priežastis – elektros trūkumas

Šeštadienį tos pačios Fukušimos-Dajiči atominės elektrinės 1-ajame skyriuje jau įvyko sprogimas. Per incidentą buvo sužeisti keli elektrinės darbuotojai. Po jo ir radioaktyviųjų medžiagų nuotėkio buvo evakuota tūkstančiai žmonių.

Kai kurių Japonijos specialistų nuomone, sprogimas įvyko dėl to, kad perkaito reaktorius. Anksčiau, pasak Japonijos naujienų agentūros "Kyodo", elektrinėje pavyko išleisti dujas, kurios buvo susikaupusios reaktoriaus apvalkale, todėl slėgis reaktoriuje sumažėjo. Šalia šios elektrinės buvo aptiktas radioaktyvaus cezio nutekėjimas. Taip galėjo atsitikti išėjus iš rikiuotės reaktoriaus aušinimo sistemai ir išsilydžius kurui reaktoriaus šerdyje.

Šeštadienį elektrinės operatoriai mėgino sumažinti temperatūrą ir spaudimą reaktoriaus viduje, kai dėl žemės drebėjimo nutrūko elektros tiekimas ir sugedo atsarginiai generatoriai, todėl išsijungė pagrindinė aušinimo sistema. Elektrinės apylinkėse pareigūnai užfiksavo aštuonis kartus, o valdymo salėje – tūkstantį kartų stipresnę nei įprasta spinduliuotę.

Smūgis atominei energetikai

Japonijoje atominės elektrinės pagamina apie 30 proc. elektros energijos. Pareigūnai perspėjo gyventojus, kad gali tekti smarkiai apriboti elektros tiekimą. Be to, dėl žemės drebėjimo daugiau nei milijonas namų ūkių liko be vandens, daugiausia šalies šiaurės rytuose.

Fukušimoje yra stambiausias atominės energetikos kompleksas pasaulyje. Ši elektrinė tiekia elektros energiją Tokijui. Ją sudaro dvi jėgainės, kurių bendras galingumas yra 8800 megavatų. Palyginkite – Černobylio elektrinė iki avarijos pagamindavo 3800 megavatų energijos.

Pranešimai apie rimtus gedimus Japonijos atominėse elektrinėse po penktadienį įvykusio stipraus žemės drebėjimo tapo smūgiu visai šios šalies taikiai atominei programai, sekmadienį rašė JAV laikraštis "The News York Times".

"Atominės energijos kritikai seniai reiškia abejones dėl to, ar reikia statyti atomines elektrines tokiose šalyse kaip Japonija, kur didelis žemės drebėjimų pavojus. Japonijos reaktorių statytojai atsižvelgė į žemės drebėjimų grėsmę, bet, remiantis pirminiais vertinimais, projektuojant Fukušimos atominę elektrinę per mažai dėmesio buvo skirta cunamių pavojui", – teigė "The News York Times".

Černobylis nepasikartos?

Tačiau Černobylio branduolinio saugumo problemų centro direktoriaus pavaduotojas Valerijus Hlyhala pareiškė, kad Japonijoje įvykęs sprogimas atominės elektrinės 1-ojo reaktoriaus teritorijoje nepakartos Černobylio nelaimės.

Jis pabrėžė, jog Japonijoje veikiantys reaktoriai yra visiškai kito tipo nei Černobylio atominės elektrinės.

"Be to, tie reaktoriai buvo kuriami atsižvelgiant į padidinto seismingumo sąlygas, nors dabartinė situacija ir yra už projektuotos ribos, – pabrėžė Ukrainos ekspertas. – Taigi, kokių nors rimtų padarinių, kaip buvo Černobylyje, neturėtų būti."

Įtaria nutylint tiesą

Japonijos vyriausybė taip pat bando malšinti aistras ir užkirsti kelią panikai. Vyriausybės vyriausiasis sekretorius Y.Edano vakar pareiškė, jog į aplinką patekusi spinduliuotė yra tokia maža, kad nekelia jokios grėsmės žmonių sveikatai.

Vis dėlto japonai pradėjo abejoti valdžios teikiama informacija. Lietuvos radijo naujienų laidoje "Lietuvos diena" vakar kalbintas šiuo metu Tokijuje esantis buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje Algirdas Kudzys pasakojo, jog daugelis apžvalgininkų stebisi valdžios atstovų nuslėpta informacija.

"Iš vietovių, kur paprastai gyvena dešimtys tūkstančių žmonių, tikrai negalėjo per trumpą laiką evakuotis visi gyventojai. Todėl į pranešimus, kad jie išsigelbėjo, neturint konkrečių faktų, žiūrima su abejone", – teigė A.Kudzys.

Pasak lietuvio, nugriaudėjus sprogimui 1-ajame atominės elektrinės reaktoriuje, didžiulės gaisrininkų pajėgos buvo nukreiptos link elektrinės, tačiau jos buvo sustabdytos karinių pajėgų, paskui papildomai į pagalbą buvo pakviesta armija.

"Buvo atsisakyta civilių paslaugų, ir tai sukėlė dar didesnį įtarimą, dėl galimo radiacijos lygio viršijimo. Dabar visoje Fukušimoje paskelbta privaloma patikra dėl radiacijos lygio. Pasitikrinti buvo vežami žmonės, kurie gyvena gana toli nuo atominės elektrinės. Tai įrodo, kad radiacijos plitimas buvo. Jo mastą vyriausybė kol kas slepia", – "Lietuvos dienai" pasakojo buvęs Lietuvos ambasadorius Japonijoje A.Kudzys.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų