30 metų jis dominavo Egipto politikoje, ir vargu ar kas tikėjo, kad kada nors Hosni Mubarakas stos prieš teismą. Tačiau egiptiečių nemėgstamas, įtakingų užsienio šalių remiamas diktatorius po arabų pasaulį sukrėtusios revoliucijos neturi kur trauktis.
Nuverstas savo tautos
Jį rėmė Jungtinės Valstijos, kasmet atseikėdamos Egiptui milijardus dolerių paramos. Net istorinis Egipto priešininkas Izraelis, kuriam H.Mubarakas, kitaip nei kai kurie kiti arabų šalių lyderiai, buvo nuolankus ir supratingas.
Tačiau įtakingi draugai neapsaugojo H.Mubarako nuo jo tautos pykčio. Egiptiečiai tarė griežtą ne režimui, kurio pamatus senokai plovė įvairūs korupcijos skandalai, o galutinai išjudino Arabų pavasaris.
Tačiau, nors revoliucija, regis, buvo apėmusi visą šalį, dabar, praėjus beveik pusei metų po perversmo, egiptiečiai negali vienareikšmiškai atsakyti, pakeitė ką nors Egipte perversmas, ar ne ir kokią lemtį turi pasitikti H.Mubarakas.
Vieni vis dar vadina šį buvusį armijos generolą karo didvyriu, narsiai gynusiu Egiptą per 1973 m. karą su Izraeliu, kiti laiko diktatoriumi, pavertusiu Egiptą savo feodu, kuriame šeimininkavo kaip norėjo.
Prie teismo užvirė riaušės
Kad vienybės Egipte po revoliucijos tiek pat, kiek prieš ją, tarsi patvirtino per H.Mubarako teismą šalia Policijos akademijos pastato, kuriame vyko posėdis, kilusios buvusio šalies vadovo šalininkų ir kritikų riaušės.
"Mes surinkome žmones norėdami stebėti teismą, nes teisėjai dabar yra smarkiai paveikti gatvėse esančių žmonių, – sakė vienas protesto dalyvių Alaa Abdel Nabis. – Kai H.Mubarakas atėjo į valdžią, Egiptas buvo nualintas karo ir nuo to laiko įvyko pastebimas šuolis aukštyn. Dabar, praėjus pusei metų po revoliucijos, mes griauname savo šalį, ardome vieną instituciją po kitos."
"H.Mubarakas – nekalta auka. Nuo jo tiesa buvo slepiama, – sakė Kaire taksistu dirbantis Husseinas Hassanas. – Prie Mubarako buvo ramu, nebuvo smurto. Pažiūrėkite, kas dabar dedasi, visur vieni vagys."
Tačiau 42-ejų Hagga Sayeda Hassan Abdelrauf, per kruvinus protestus pavasarį netekusi savo 18 metų sūnaus Mustafos, nebuvo linkusi žarstyti komplimentų. "Už kraują turi būti atsakyta krauju", – rėžė moteris.
Jai pritarė ir 24-erių Ahmedas Rami, sulčių pardavėjas. "H.Mubarakas turi būti pakartas. Jei taip nutiks, aš, matyt, surengsiu vakarėlį, – ironiškai kalbėjo vyras. – Jam nerūpėjo žmonės. Pažvelkite į mane, esu diplomuotas teisininkas, o turiu tik tokį darbą."
Teismo išvengti nepavyko
Nors nuolat sklido gandai apie H.Mubarako, kuriam dabar yra 83 metai, prastą sveikatos būklę, Egipto prokurorai neleido jam nepasirodyti teisme. Esą tokiu atveju kiltų nauja protestų banga.
"Nenorime, kad tarp žmonių gatvėse padidėtų įtampa dėl H.Mubarako nedalyvavimo teismo posėdyje", – sakė vidaus reikalų ministras Mansuras Essawy.
Todėl vėžiu sergantis gerokai sublogęs H.Mubarakas vakar į teismo salę buvo įneštas neštuvais, nors tam prieštaravo kaltinamojo advokatas Farido al Deebas. Jis teigė, kad H.Mubarakas negali stoti prieš teismą, nes yra per silpnas.
Pirmas posėdis buvo transliuojamas tiesiogiai per Egipto televiziją. Nors anksčiau buvo pasirodę gandų, kad teisiamas H.Mubarakas, jam prašant, bus Šarm aš Šeicho kurorte Raudonosios jūros pakrantėje, kur gyveno pastaruoju metu, prokurorai su tuo taip pat nesutiko.
Į Kairą H.Mubarakas buvo atskraidintas kariniu lėktuvu trečiadienį anksti ryte. Su juo kartu buvo jo sūnūs Alaa ir Gamalas, kurie taip pat kaltinami korupcija. Visi teisme pasirodė vilkėdami baltas uniformas, įprastas kaliniams.
Už grotų gulintis H.Mubarakas klausėsi teisėjo palenkęs galvą, kad matytų posėdžio dalyvius, o jo kūnas iki krūtinės buvo užklotas balta antklode.
Prokurorai pateikė politikui kaltinimus korupcija ir susidorojimu su taikiais protestuotojais per nuvilnijusią revoliuciją. Jei 83-ejų H.Mubarako kaltė bus įrodyta, jam gresia mirties bausmė.
Su buvusiu Egipto prezidentu į teisiamųjų suolą sėdo ir kiti buvę režimo pareigūnai – buvęs vidaus reikalų ministras Habibas al Adly, beje, jau nuteistas 12 metų kalėti už korupciją, taip pat 6 buvę policijos vadai. Jiems taip pat pateikti kaltinimai žiauriai malšinus protestus.
Spalvinga politinė asmenybė
• H.Mubarakas gimė 1928 m. gegužės 4 d. Nilo deltos kaime Menufijoje.
• Būdamas karys sparčiai kilo karjeros laiptais karinėse oro pajėgose ir pelnė didvyrio šlovę kaudamasis keliuose karuose su Izraeliu.
• 1981 m. H.Mubarakas netikėtai iškilo į valdžią, kai jo pirmtakas Egipto prezidentas Anwaras Sadatas buvo nušautas islamistų kovotojų per karinį paradą Kaire.
• Prezidento postą H.Mubarakas užėmė 1981–2011 m. Nuo 1975 iki 1981 m. jis buvo šalies viceprezidentas.
• Į politiko gyvybę buvo pasikėsinta 10 kartų. Už daugumą pasikėsinimų atsakingos islamo fundamentalistų islamistų grupuotės.
• Dėl savo glaudžių ryšių su JAV ir Izraeliu H.Mubarakas buvo griežtai kritikuojamas Artimuosiuose Rytuose.
Naujausi komentarai