Į skaitytojų klausimus atsako teisininkas Gediminas Pocius (tel. 8 622 14 507, [email protected])
Klausimas. Keletą mėnesių buvau išvykęs į užsienį ir nesumokėjau už telefono ryšio paslaugas 2010 m. rugsėjo 27 d. gavau teismo įsakymą, kuriuo nutarta išieškoti iš manęs 272,43 Lt skolą, 5 proc. metines palūkanas ir 13 Lt bylinėjimosi išlaidas telekomunikacijų bendrovės naudai. Ką man reikėtų daryti?
Atsakymas. Kartu su teismo įsakymu jūs turėjote gauti ir teismo pranešimą, kuriame būtų nurodytos jūsų procesinės teisės. Sutikdami su kreditoriaus (telekomunikacijų bendrovės) reikalavimais ir pripažindami šią skolą, jūs per 20 dienų nuo teismo įsakymo ir pranešimo gavimo dienos, t.y. iki 2010 m. spalio 18 d., turite sumokėti šią skolą ir bylinėjimosi išlaidas kreditoriui bei būtinai raštu informuoti teismą, kad teismo įsakymą įvykdėte. Kartu su pranešimu teismui pateikite mokėjimo kvitą, patvirtinantį, kad esate sumokėjęs skolą ir bylinėjimosi išlaidas. Tokiu atveju teismas išduotą teismo įsakymą panaikins ir bylą nutrauks. Jeigu su priteista skola nesutinkate, per tą patį 20 dienų laikotarpį jūs turite teisę pareikšti teismui prieštaravimus dėl kreditoriaus reikalavimų (prieštaravimai gali būti nemotyvuoti). Jums pareiškus prieštaravimus ir kreditoriui reikalaujant, byla bus nagrinėjama pagal bendrąsias ginčo teisenos taisykles, t.y. kreditorius turės pateikti teismui ieškinį. Nesumokėjus priteistos skolos ir nepareiškus prieštaravimų, teismo įsakymas įsiteisės ir bus vykdomas priverstinai, t.y. kreditorius galės jį pateikti antstoliui vykdymui. Tokiu atveju iki teismo įsakymo visiško įvykdymo jūs privalėsite mokėti palūkanas bei įstatyme ar sutartyje nustatytus delspinigius, o išieškojus iš jūsų skolą ir vykdymo išlaidas antstoliui.
Klausimas. Esu išsituokusi, viena auginu nepilnametį sūnų. Noriu keisti gyvenamąją vietą ir keltis į kitą butą. Jau sudariau preliminarią sutartį dėl man priklausančio buto pardavimo, tačiau nuvykus pas notarą sudaryti pagrindinę buto pirkimo ir pardavimo sutartį, notaras atsisakė ją sudaryti, paaiškindamas, kad reikalingas teismo leidimas. Kokio teismo leidimo man reikia?
Atsakymas. Sutuoktiniai ar vienas tėvų, auginantis nepilnametį vaiką, norėdamas sudaryti sandorius dėl nekilnojamojo daikto, kuris yra šeimos turtas, turi gauti išankstinį teismo leidimą tokiam sandoriui sudaryti. Jums nuosavybės teise priklausantis butas, kuriame gyvenate su savo nepilnamečiu vaiku, yra šeimos turtas – šeimos gyvenamoji patalpa. Norėdami parduoti (taip pat įkeisti, dovanoti, mainyti) šį turtą jūs turite gauti išankstinį teismo leidimą tokiam sandoriui sudaryti. Šiuo atveju jums reikia kreiptis į apylinkės teismą pagal jūsų gyvenamąją vietą su motyvuotu prašymu išduoti teismo leidimą parduoti jums nuosavybės teise priklausantį butą. Kartu su prašymu teismui turi būti pateikiama santuokos (ištuokos), vaiko gimimo liudijimai, pažyma iš Vaiko teisių apsaugos tarnybos, duomenys iš nekilnojamojo turto registro apie parduodamą ir perkamą butus, parduodamo ir perkamo nekilnojamojo turto preliminarios pirkimo ir pardavimo sutartys, pažyma apie deklaruotą jūsų ir nepilnamečio vaiko gyvenamąją vietą. Jeigu butą perkate už didesnę kainą negu parduodate, būtina pateikti įrodymus apie tai, iš kokių lėšų ketinate padengti kainų skirtumą. Tokiu atveju teismui taip pat pateikite duomenis apie gaunamas pajamas, kredito sutartį, banko pažymą apie turimas santaupas ir pan.
Naujausi komentarai