Tyrėjams bandoma klijuoti politikavimo etiketę Pereiti į pagrindinį turinį

Tyrėjams bandoma klijuoti politikavimo etiketę

2008-05-15 16:42

Įtarimai dėl galimai neskaidrios “darbiečių” finansinės veiklos oficialiai nekomentuojami, pati Darbo partija juos griežtai neigia

Įtarimai dėl galimai neskaidrios “darbiečių” finansinės veiklos oficialiai nekomentuojami, pati Darbo partija juos griežtai neigia

Įtarimų dėl neskaidrios buhalterijos slegiamos valdančiosios Darbo partijos (DP) lyderiai kalba apie teisėsaugos rankomis vykdomą politinį susidorojimą. Tuo tarpu Prezidentas ragina teisėsaugos pareigūnus objektyviai, nešališkai ir vengiant politikavimo tirti bylą dėl “darbiečių” galimai neskaidraus finansavimo, juodosios buhalterijos ir neteisėtų mokėjimų įvairiems politikams.

Kalbėjo apie vykdomą tyrimą

Prezidentas Valdas Adamkus vakar beveik valandą klausinėjo generalinio prokuroro Algimanto Valantino apie teisėsaugos atliekamą tyrimą dėl galimai neskaidraus DP finansavimo. Po susitikimo nei Generalinės prokuratūros vadovas, nei Prezidentūros atstovai išsamiau nekomentavo jo rezultatų.

A.Valantinas tik pareiškė, kad tiriama, ar nebuvo pažeidimų, susijusių su DP finansų tvarkymu. Kol kas niekam iš partijos vadovų nepareikšti kaltinimai.

Generalinis prokuroras atsiribojo nuo iki šiol žiniasklaidoje mirgėjusių įvairių tyrimo proceso eigos versijų. Pasak A.Valantino, pareigūnai yra sutarę nieko oficialiai nekomentuoti: “Šioje byloje atliekamas ikiteisminis tyrimas ir prokurorai jo nekomentuos. Generalinė prokuratūra atsiriboja nuo pastaruoju metu žiniasklaidos keliamų šios bylos versijų ir jų nekomentuoja, bei pabrėžia, kad tyrimas nebaigtas, visos aplinkybės neištirtos, surinkti duomenys iki galo nepatikrinti”.

Prezidentas paprašė generalinio prokuroro asmeniškai prižiūrėti tyrimo eigą, kad būtų garantuotas nešališkas ir objektyvus procesas, laikomasi nekaltumo prezumpcijos ir vengiama politikavimo. V.Adamkus taip pat paprašė A.Valantino operatyviai pateikti tyrimo rezultatus, kai tik jie bus.

Generalinis prokuroras patikino, kad susitikime su Prezidentu į bylos detales nebuvo leistasi, tik aptarta “situacija, procesai, kurie vyksta ar gali vykti, pradėjus vieną ar kitą tyrimą”.

Šmėsčioja įvairios pavardės

Neoficialiomis žiniomis, prokurorai aiškinasi, ar didžiausios parlamentinės partijos vadovai negaudavo “duoklės” už verslininkams padėtą gauti Europos Sąjungos paramą, o Valstybės saugumo departamentas tiria, ar į šios partijos kasas neplaukė pinigai iš užsienio. Įtarimų dėl galimos neskaidrios finansinės veiklos gali sulaukti ne tik pavieniai DP nariai, bet ir pati partija kaip juridinis asmuo.

Teisėsaugininkai jau apklausė kai kuriuos DP narius, “darbiečių” būstinėje ir jos lyderio Viktoro Uspaskicho namuose buvo atliktos kratos.

Nepatvirtintomis žiniomis, prokurorai dar prieš dvejus metus pradėtų tyrimų metu yra aptikę DP juodąją buhalteriją, kurioje atsispindi nelegalūs mokėjimai ne tik DP nariams, bet esą ir kai kurių kitų partijų parlamentarams.

Neaiškios kilmės pinigų prisipažino gavęs “darbiečių” į Vyriausybę deleguotas sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga. Kalbama, kad jis prieš porą metų galėjo gauti apie 40 tūkstančių litų. Pats Ž.Padaiga, Lietuvos radijui pripažinęs, kad pinigų gavo, kai per Seimo rinkimų kampaniją autoavarijoje nukentėjo jo automobilis, teigė, kad ši suma buvusi mažesnė, bet tiksliai neprisiminė, kokia. Automobilis buvęs uošvio, ir Ž.Padaiga šiuos pinigus atidavęs jam.

Kaip “Kauno diena” jau rašė, yra žinių, kad šešėlinės kasos dokumentuose minima ir “darbiečių” frakcijos Seime seniūnės Loretos Graužinienės pavardė.

Neoficialiomis žiniomis, juodojoje buhalterijoje gali būti ir dabar Liberalų sąjūdžiui vadovaujančio Petro Auštrevičiaus pavardė. Prieš porą metų į Prezidentus kandidatavusį P.Auštrevičių parėmė DP lyderis V.Uspaskichas.

Pavadino “politiniu užsakymu”

Iš Rusijos delsiantis grįžti V.Uspaskichas teigia, jog partijos finansai yra skaidrūs. “Tiek mūsų partneriams, tiek partijos nariams nėra ko išsigąsti, nes nėra jokio kriminalo. Nežiūrint to, kokius tariamus duomenis teisėsauga surinko, neįmanoma teigti to, ko nebuvo Darbo partijos būstinėje ar partijos buhalterijoje”, - išplatintame pranešime cituojamas V.Uspaskichas.

Pasak jau dvi savaites Rusijos šiaurėje esančio “darbiečių” lyderio, “partijos finansiniai reikalai nuolat buvo tikrinami Valstybinės mokesčių inspekcijos ir Vyriausiosios rinkimų komisijos, visos finansinės ataskaitos buvo užpildytos tvarkingai ir pagal įstatymus”.

Teisėsaugos atliekamą tyrimą partijos lyderis vadina “politiniu užsakymu”, tačiau tariamų užsakovų neįvardija. Partiečiams jis siūlo tylėti, “vengti atsakinėti į provokuojančius klausimus”.

DP lyderis neatmeta galimybės, jog teisėsaugos tyrimo gauta medžiaga gali būti suklastota: “Mes negalime prisiimti atsakomybės, jeigu į kokios nors įmonės buhalteriją prikiš neaiškios kilmės suklastotų dokumentų ir pareikš, kad tai priklauso Darbo partijai”.

V.Uspaskichas neigia neoficialius pranešimus, kad su teisėsauga sutiko bendradarbiauti viena iš partijos finansininkių. “Partijoje dirba viena iždininkė, kuri yra atsakinga už finansinę partijos veiklą. Žiniasklaidoje minima finansininkė, kuri tvarko kažkokios įmonės finansus ir neva teikia informaciją teisėsaugai, visiškai nesusijusi su partija ir nėra jos narė. Šios finansininkės pateikta informacija apie Darbo partijos veiklą yra netikra”, - pranešime cituojamas DP lyderis.

Pas jį vakar atvyko L.Graužinienė. Ji turi informuoti “darbiečių” vadovą apie situaciją Lietuvoje ir partijoje bei duoti jam pasirašyti kai kuriuos dokumentus. L.Graužinienė neigia, kad tarp tokių dokumentų gali būti V.Uspaskicho atsistatydinimo iš DP pirmininkų pareiškimas, nes to reikalauja ne tik Seimo opozicija, bet ir “darbiečių” partneriai valdančiojoje daugumoje.

Siūlo galvoti apie apkaltą

Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininko pavaduotojas Raimondas Šukys siūlo inicijuoti apkaltą galimai neteisėtai paramą iš DP gavusiems parlamentarams.

“Nepriklausomai nuo to, kaip baigsis teisėsaugos institucijų tyrimas dėl galimai neskaidrios Darbo partijos buhalterijos ir įvairių “išmokų” Seimo nariams bei ministrams, esu įsitikinęs, kad parlamente turi būti sudaryta speciali tyrimo komisija ir inicijuotas apkaltos procesas visiems asmenims, gavusiems neteisėtas išmokas iš partijos, jos pirmininko, ar su šia politine jėga susijusių verslo struktūrų”, - opozicinės Liberalų ir centro sąjungos frakcijos išplatintame pranešime cituojamas jos narys R.Šukys.

Parlamentaro manymu, “toks Seimo tyrimas yra reikalingas, nes jis aiškintųsi ne tai, ar Seimo nariai padarė kriminalinį nusikaltimą, o ar nebuvo šiurkščiai pažeista Konstitucija ir sulaužyta parlamentarų duota priesaika”.

Valdančiosios Socialdemokratų frakcijos narys Algimantas Salamakinas suabejojo, ar nebus keliamas klausimas ir dėl 2004 metais įvykusių Seimo rinkimų rezultatų. Jis atkreipė dėmesį į Konstitucijos normas, nurodančias, kad, konstatavus itin šiurkščius rinkimų tvarkos pažeidimus, balsavimo rezultatai gali būti anuliuoti. Galimai neteisėtos išmokos pavieniams politikams bei didžiuliai finansinės tvarkos pažeidimai partijoje, kuri gavo daugiausiai mandatų per tuos rinkimus, anot A.Salamakino, verčia abejoti, ar tai nėra tie šiurkštūs nusižengimai, už kuruos gali būti anuliuojami rinkimų rezultatai. Tokiu atveju Lietuvoje būtų rengiami pirmalaikiai Seimo rinkimai.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų