Užsienio reikalų ministerija ignoravo Seimo komiteto bandymą išsiaiškinti, kas paviešino žemės ūkio ministrei skirto siuntinio turinį
Seimo Užsienio reikalų komitetas pasiryžęs iki galo išsiaiškinti diplomatinio pašto panaudojimo ir saugumo problemą. Komiteto pirmininkas Justinas Karosas pasipiktino Užsienio reikalų ministerija, kuri vengia išsiaiškinti, kas atsakingas už žemės ūkio ministrei Kazimirai Prunskienei adresuoto siuntinio paviešinimą. Ministerija šios situacijos nekomentuoja
Pareigūnai nieko negalėjo pasakyti
J.Karoso vadovaujamas Užsienio reikalų komitetas buvo nusiteikęs vakarykščiame posėdyje išsiaiškinti K.Prunskienei adresuoto siuntinio pargabenimo į Lietuvą ir paviešinimo istoriją. Tačiau pastangos nebuvo sėkmingos.
Į posėdį atvyko Užsienio reikalų ministerijos (URM) atstovai, kurie turėjo atsakyti į komiteto narių klausimus apie diplomatinį paštą, jo panaudojimą, saugumą, taip pat apie pagarsėjusią K.Prunskienei skirto siuntinio su rusų kunigaikštienės regalijomis atgabenimo į Lietuvą bei paviešinimo istoriją.
Tačiau URM Administraciniam departamentui atstovaujantys pareigūnai nieko negalėjo pasakyti komitetui visais šiais klausimais. Nieko mes nepasakėme, - atsiribojo vienas jų, kai po vos dvidešimt minučių užtrukusio klausimo svarstymo uždarame komiteto posėdyje žurnalistų buvo paprašytas pakomentuoti susidariusią situaciją.
Tik laiką sugaišome. Ničnieko nepasakė. Atėjo ir nieko nežinojo, - piktinosi komiteto narys Kazys Bobelis.
Pareikalavo sudaryti tyrimo komisiją
J.Karosas taip pat pasipiktino URM, kuri, žinodama apie komiteto posėdyje svarstomą klausimą, nesugebėjo deleguoti į jį atsakingų ir galinčių ką nors papasakoti pareigūnų. Buvo parodyta nepagarba komitetui. Kitąkart reikalausime, kad ateitų sekretorius arba pats ministras, - sakė jis.
Be to, Užsienio reikalų komitetas pareikalavo, kad URM sudarytų specialią komisiją nustatyti asmenis, atsakingus už žemės ūkio ministrei adresuoto siuntinio paviešinimą, ir juos nubausti. Tie žmonės, kurie taip padarė, turėtų būti įvertinti ir nubausti. Mes šito dalyko nepaliksime ramybėje, - pabrėžė J.Karosas.
Pasak komiteto pirmininko, atsakingi asmenys turi būti nubausti ne tik už privataus siuntinio paviešinimą, bet ir už jo atgabenimą diplomatiniu transportu iš Sankt Peterburgo. Tokiu būdu galima atvežti ir narkotikų. Gerai, jog dar bombos neįdėjo, - sakė komiteto vadovas.
Per Lietuvos konsulatą Sankt Peterburge K.Prunskienei perduotame siuntinyje buvo ministrės regalijos, patvirtinančios jai ir jos šeimos nariams suteiktus kunigaikščių titulus. Lietuvos ministrė juos priėmė iš Rusijos organizacijos Tarptautinių asmenybių rūmų.
Skandalas kilo dėl to, jog prieš perduodant siuntinį K.Prunskienei jo turinys buvo paviešintas žurnalistams. Tačiau iki šiol nepavyksta nustatyti, kas leido nufilmuoti siuntinio turinį.
Tokia tvarka yra visiškai nesuprantama. Jeigu oficialus mūsų valstybės diplomatas priima nežinia iš kur ir nežinia kieno siuntą ir ji paskui patenka į viešumą, tie žmonės, kurie taip daro, turi būti atitinkamai įvertinti ir nubausti. Tai turėtų būti pamoka ateičiai, nes diplomatai turi atlikti savo darbą, ir diplomatinis paštas turi funkcionuoti kaip diplomatinis paštas, o ne kaip kažkokia UAB, - teigė J.Karosas.
Ministerija kol kas ginasi tyla
URM atstovas Ramūnas Mačius Kauno dienai vakar pavakare tvirtino, kad ministerija nekomentuoja nei Seimo komiteto siūlymų sudaryti naują tyrimo komisiją, nei parlamentarų pasipiktinimo dėl į posėdį atvykusių nekompetentingų pareigūnų.
Anksčiau tarnybinį patikrinimą atlikę URM ir Valstybės saugumo departamentas konstatavo, kad siuntinys K.Prunskienei nebuvo oficialiai siųstas diplomatiniu paštu, todėl šio pašto taisyklės nebuvo pažeistos. URM atmetė kaltinimus dėl siuntinio turinio paviešinimo.
Rugpjūčio pradžioje URM savo oficialiame pranešime pažymėjo, kad šis skandalas atskleidė kelis URM darbo bei valstybinės tvarkos trūkumus, dėl kurių žemės ūkio ministrė K.Prunskienė pateko į keblią padėtį ir dėl kurių ministerija apgailestauja.
Iki šiol nebuvo reglamentuota tvarka dėl siuntinių perdavimo ne diplomatiniu paštu. Šis atvejis esą turės būti paskutinis, kai diplomatinė atstovybė priima privatų siuntinį, nes užsienio reikalų ministras Antanas Valionis nurodė sugriežtinti diplomatiniu transportu gabenamo pašto tvarką.
URM apgailestavo, kad gera valia priimtas siuntinys buvo prieš ministrės valią paviešintas ir sukėlė tiek nereikalingų diskusijų. Be to, URM apgailestavo, kad iki šiol nėra reglamentuota tvarka dėl kitų valstybių apdovanojimų, skirtų oficialiems asmenims, priėmimo. Pasaulyje esą egzistuoja praktika, jog priimdamas kitos valstybės apdovanojimą pareigūnas konsultuojasi ne tik su tiesioginiais vadovais, bet ir diplomatine žinyba. URM įsipareigojo parengti tokio teisės akto projektą.
Ministras Pirmininkas Algirdas Brazauskas buvo pareikalavęs, kad A.Valionis išsiaiškintų su K.Prunskiene, tačiau žemės ūkio ministrė tvirtino nesulaukusi kolegos pasiaiškinimų ar atsiprašymų.
Naujausi komentarai