Grūstis prie Prezidentūros rūmų šiek tiek sumažėjo Pereiti į pagrindinį turinį

Grūstis prie Prezidentūros rūmų šiek tiek sumažėjo

2008-05-13 09:12

Dėl šalies vadovo posto toliau varžytis pasiryžę 17 Lietuvos politikų

Dėl šalies vadovo posto toliau varžytis pasiryžę 17 Lietuvos politikų

Vakar baigėsi terminas, iki kurio pretendentai į šalies vadovo postą privalėjo Vyriausiajai rinkimų komisijai pateikti jų kandidatūras remiančių rinkėjų parašus. Juos šiemet rinko net 20 pretendentų rinkimų štabų. Tačiau po vakar dienos pretenduojančiųjų kitais metais įsikurti rūmuose S.Daukanto gatvėje būrelis sumažėjo iki 17.

Lenktynės renkant parašus

Kandidatu į šalies Prezidentus, gali būti įregistruotas tik Lietuvos pilietis, surinkęs ne mažiau kaip 20 tūkstančių jį remiančių rinkėjų parašų. Kai kuriems pretendentams tai pasirodė vieni juokai. Socialliberalų lyderį Artūrą Paulauską remiantys reikalingi rinkėjų parašai iš esmės buvo surinkti per vieną dieną. Tačiau pirmasis savo rėmėjų parašus Vyriausiajai rinkimų komisijai vis dėlto įteikė liberalas Eugenijus Gentvilas.

Artūro Paulausko atstovai rinkėjų parašus įteikė šiek tiek vėliau, tačiau kelis kartus daugiau negu reikėjo pagal įstatymą. Tačiau šis rekordas netrukus buvo sumuštas. Pristatytų rėmėjų parašų skaičiumi socialliberalų lyderį aplenkė po visą Lietuvą sraigtasparniu skrajojęs liberalų demokratų partijos pirmininkas Rolandas Paksas. Vakar paaiškėjo, kad socialliberalų lyderio atstovai atsikovojo prarastas pozicijas ir jau surinko apie 90 tūkstančių, rinkėjų parašų, vėl aplenkdami Rolandą Paksą.

Parašų negailėjo ir kitiems

Likusių kandidatų rėmėjų sąrašai gerokai kuklesni, tačiau irgi ne tokie jau trumpi. Kaip sužinota Vyriausiojoje rinkimų komisijoje, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas Seimo narys Vytenis Andriukaitis surinko 55 tūkst., Seimo narys Algimantas Matulevičius - 46,99, K.Bobelis - 46,92 tūkst., Australijoje gimęs teisininkas Juozas Petraitis - 42,8 tūkst., Gyvenimo logikos partijos įkūrėjas verslininkas Vytautas Bernatonis - 42,8 tūkst., Prezidentas Valdas Adamkus - 36 tūkst., Lietuvos liaudies sąjungos “Už teisingą Lietuvą” pirmininkas Julius Veselka - 34,9 tūkst., Lietuvos centro sąjungos (LCS) lyderis Seimo narys Kęstutis Glaveckas - 34,8 tūkst., Reformų partijos lyderis ir dienraščio “Lietuvos aidas” leidėjas Algirdas Pilvelis - 34 tūkst., humoro laidos vedėjas Vytautas Šerėnas - 33,6 tūkst., televizijos žurnalistas Vytautas Matulevičius - 32 tūkst., Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) pirmininkė Kazimiera Prunskienė - 29,3 tūkst., Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) lyderis Seimo narys Vytautas Šustauskas - 27,5 tūkst., partijos “Socialdemokratija 2000” lyderis Rimantas Dagys - 25 tūkst., Lietuvos liberalų sąjungos (LLS) lyderis Eugenijus Gentvilas - 23,8 tūkst. parašų.

Į humoristo ketinimus rimtai žiūri ne visi

Prezidento posto siekiantis televizijos humoro laidos vedėjas Vytautas Šerėnas trečiadienį įteikė Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) daugiau kaip 30 tūkst. jo kandidatūrą į prezidentus remiančių rinkėjų parašų. Daug kas nuogąstavo, ar pretendentui neiškils keblumų dėl to, kad dalis parašų buvo renkami ant viename laikraštyje išspausdintų blankų. Tačiau vakar VRK patvirtino, jog humoristas surinko pakankamai parašų, kad būtų įregistruotas kandidatu į prezidentus.

Nemaža televizijos žiūrovų mano, jog tam tikru momentu V.Šerėnas viską pavers humoru ir “spruks į krūmus”. Tačiau pats “dviratininkas” bent jau kol kas teigia neketinąs atsiimti savo kandidatūros.

“Mes galime padaryti ir kandidatavimo laikotarpį pakankamai šmaikštų ir juokingą”, - teigė jis.

Brolis prieš brolį

Lietuviai, sako, ne sykį dėl įvairių priežasčių ėję brolis prieš brolį. Politikoje tai jau tampa kone mada. Skirtingose barikadų pusėse broliai kartais kaunasi kai kuriose savivaldybėse, o šiemet jau ir Prezidento rinkimuose. Čia dėl šalies vadovo posto špagas sukryžiavo broliai Vytautas ir Algimantas Matulevičiai.

Reformų partijos lyderiui, laikraščio “Lietuvos aidas” leidėjui Algirdui Pilveliui iš pirmo karto surinktų parašų priduoti VRK nepavyko. Pretendentas tikino surinkęs reikiamą parašų skaičių, tačiau lapai nebuvo tinkamai sunumeruoti ir su jais teko grįžti atgal. Vakar į VRK jam teko atvykti dar kartą.

Savo rėmėjų parašus VRK įteikė ir partijos “Socialdemokratija 2000” pirmininkas Jonas Dagys bei du Seimo radikalai - Lietuvos laisvės sąjungos (LLS) lyderis Vytautas Šustauskas ir Lietuvos liaudies sąjungos “Už teisingą Lietuvą” lyderis Julius Veselka.

Iškėlė baltas vėliavas

Jau užvakar buvo aišku, kad iš rinkimų maratono pasitrauks “Jaunosios Lietuvos” ir naujųjų tautininkų sąjungos lyderis parlamentaras Stanislovas Buškevičius bei buvęs Nacionaldemokratų partijos lyderis Kazimieras Uoka.

“Pritrūkome trijų tūkstančių parašų. Tai reiškia, kad nebesu pretendentas tapti kandidatu į Lietuvos prezidento postą. Nesurinkome parašų todėl, kad rinkome iš idėjos, nemokėjome pinigų”, - guodėsi BNS K.Uoka.

Tuo tarpu S.Buškevičius tikino turįs reikiamą parašų skaičių, tačiau Prezidento rinkimuose nusprendęs nedalyvauti, o paremti krikščionio demokrato Kazio Bobelio kandidatūrą, nes pavasarį šios partijos ketinančios susijungti. S.Buškevičiaus manymu, dalyvaudamas rinkimuose jis atimtų iš Kazio Bobelio apie 3 proc. balsų. Tačiau gyventojų apklausos rodo, jog jaunalietuvių lyderis šiuose rinkimuose, gautų tik apie 0,4 proc. ir tikriausiai būtent šios prognozės paakino jį iškelti baltą vėliavą.

Kandidatą remiančių parašų Vyriausiajai rinkimų komisijai nepristatė ir žurnalistas Vytautas Kundrotas. Ši trijulė faktiškai jau pasitraukė iš rinkimų kovos dėl Prezidento posto. Pretendentai, nesurinkę ar neįteikę VRK iki nustatyto laiko parašų, neteks ir 5565 litų užstato.

Preliminarūs kandidatai

Oficialų galutinį kandidatų į šalies vadovus sąrašą Vyriausioji rinkimų komisija paskelbs lapkričio 22 dieną “Valstybės žiniose”. Tada ir prasidės tikroji rinkimų agitacija, dėl kurios jau kilo politikų aistros. Iki vakar vakaro dėl įvairių priežasčių buvo įregistruoti dar ne visi kandidatai. Tačiau šis pretendentų, surinkusių pagal įstatymą reikalaujamus rinkėjų parašus, sąrašas tikriausiai nesikeis arba keisis tik nežymiai.

1.Valdas Adamkus, dabartinis Prezidentas, nepartinis, išsikėlė pats (jau įregistruotas).

2.Artūras Paulauskas, Seimo Pirmininkas, Naujosios sąjungos (socialliberalų) pirmininkas (jau įregistruotas).

3.Vytenis Andriukaitis, Seimo Pirmininko pirmasis pavaduotojas, Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininko pirmasis pavaduotojas (jau įregistruotas).

4.Eugenijus Gentvilas, Lietuvos liberalų sąjungos pirmininkas (jau įregistruotas).

5.Algimantas Matulevičius, Seimo narys, liberalas, išsikėlė pats (jau įregistruotas).

6.Vytautas Bernatonis, verslininkas, Gyvenimo logikos partijos įkūrėjas, išsikėlė pats (jau įregistruotas).

7.Kazys Bobelis, Seimo narys, partijos Lietuvos krikščionys demokratai pirmininkas.

8.Vytautas Matulevičius, žurnalistas, nepartinis, išsikėlė pats.

9.Rolandas Paksas, Seimo narys, Liberalų demokratų partijos pirmininkas.

10.Juozas Petraitis, teisininkas, išsikėlė pats.

11.Julius Veselka, Seimo narys, Lietuvos liaudies sąjungos “Už teisingą Lietuvą” pirmininkas.

12.Kęstutis Glaveckas, Seimo narys, Lietuvos centro sąjungos pirmininkas.

13.Algirdas Pilvelis, dienraščio “Lietuvos aidas” leidėjas, Reformų partijos pirmininkas.

14.Vytautas Šerėnas, televizijos humoro laidos vedėjas, ekonomistas.

15.Kazimiera Prunskienė, Seimo narė, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos pirmininkė.

16.Vytautas Šustauskas, Seimo ir Kauno miesto tarybos narys, Lietuvos laisvės sąjungos pirmininkas.

17.Rimantas Dagys, partijos “Socialdemokratija 2000” pirmininkas.

Dauguma - vis dar tik pretendentai

Kandidatais iki šiol įregistruoti tik 6 pretendentai. Likusiems, nors ir pristačiusiems remiančių rinkėjų parašus, dar teks palaukti Vyriausiosios komisijos sprendimo. Kol kas nėra užregistruotas kandidatu į prezidentus ir Kazys Bobelis, tačiau Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) konstatavo, jog jis surinko pakankamai jo kandidatūrą remiančių rinkėjų parašų. Jis bus užregistruotas tuomet, kai įteiks komisijai savo pajamų ir turto deklaracijos išrašą.

Siekdamas Prezidento posto K.Bobelis nuslėpė nuo VRK turėtą JAV pilietybę, kurios atsisakė tik spalio 11 dieną. Spalio 3 dieną VRK įteiktoje pretendento į prezidentus anketoje K.Bobelis nurodė neturįs jokios užsienio šalies pilietybės. Tą patį jis nurodė ir kandidatuodamas į Seimą 2000 metais. Nėra visiško aiškumo ir dėl Australijos lietuvio teisininko Juozo Petraičio, nes jis nepateikė jokių dokumentų, jog neturi Australijos pilietybės.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų