Sulaikę kvapą šiandien stebėsime Lietuvos atstovo "Eurovizijoje" Sashos Son(g) pasirodymą finale. O kaip šį konkursą vertina Lietuvos atlikėjai, kurie jau kartą dalyvavo konkurse? "Kauno dienos" kalbinti pašnekovai, matę "Eurovizijos" virtuvę iš vidaus, beveik vienbalsiai tvirtina: lietuviams nėra ko nusiminti, kad tiek metų nepavyksta nugalėti. Atlikėjai konkursą vadina vidutinybių šou, kuriame laimi ne geriausi balsai ir atlikėjai, o politiniai motyvai.
– Ką reiškė dalyvavimas "Eurovizijoje"? Ar dabar, kai praėjo nemažai laiko, galite pasakyti, kad jums, kaip atlikėjui, tai buvo vienas įsimintiniausių ir svarbiausių karjeros įvykių?
Saulius Urbonavičius-Samas (2006 m. su "LT United" atliko dainą "We Are The Winners", 6 vieta):
– Nesu "Eurovizijos" gerbėjas ir negaliu sakyti, kad konkursas man patinka, todėl nemanau, kad renginys buvo svarbus. Turėjom gerą idėją ir ją įgyvendinom. Dalyvavome, kad pasilinksmintume. Šiame konkurse dar kartą įsitikinau vienu dalyku – jeigu turi gerą idėją ir ją profesionaliai įgyvendini, visuomet sulauksi dėmesio net ir tokiam baisiam konkurse kaip "Eurovizija".
Jeigu yra gera idėja, ją galima įgyvendinti, tačiau bristi į tą pačią balą nematau prasmės. Suomių grupė "Lordi" ir "LT United" buvo išjudinusios stovinčią balą, kuri vadinama "Eurovizija", tačiau šiemet konkursas grįžo 15 metų į praeitį – tai yra beviltiškas reikalas.
Aistė Smilgevičiūtė (1999 m. daina "Strazdas", 20 vieta).
– Tai buvo didelė patirtis – reikėjo palypėti nemažai laiptelių ir įveikti pakeltas karteles. Pamačiau grandiozinio renginio virtuvę. Man, tada jaunai atlikėjai, šis žingsnis tikrai buvo labai svarbus, bet po konkurso įvyko ir kitų svarbių dalykų karjeroje, tad ypatingai šio įvykio nesureikšminu. Daina "Strazdas" ir šiais laikais yra viena laukiamiausių koncertuose. Ilgą laiką ši daina buvo tapusi mano vizitine kortele. Tačiau antrą kartą dalyvauti nesiryžčiau.
Ovidijus Vyšniauskas (1994 m. daina "Lopšinė mylimai", 25 vieta):
– Tai tikrai nėra įsimintiniausias įvykis: jei ne žurnalistai, būčiau jį pamiršęs. Buvo kažkoks įvykis, važiavau kažkur. Viskas tais laikas buvo kitaip. Jei "Eurovizijos" konkurse būtų pasisekę, galbūt dabar jį kitaip vertinčiau.
Linas Adomaitis (2004 m. su dainininke Simona atliko dainą "What Happened To Your Love". Pakeitus "Eurovizijos" taisykles dalyvavo pusfinalyje. Į finalą nepateko):
– Tuomet buvo didelis noras dalyvauti konkurse, dabar kol kas šio noro nejaučiu. Pasirengti "Eurovizijai" yra labai didelis darbas. Įspūdinga dalyvauti tokiame konkurse. "Eurovizija" buvo laba svarbus įvykis, po jo žymiai padaugėjo koncertų. Tačiau po pusmečio šių asociacijų neliko, išskyrus tai, kad ketverius metus koncertuose dainavome dainą "What Happened To Your Love".
– Ar yra "Eurovizijos" sėkmės receptas, kurį lietuviai taip atkakliai siekia sužinoti, bet daugelį metų šis siekimas nueina perniek?
Aistė:
– Pamirškit tą receptą. Lietuvos muzikos pasaulyje yra svarbesnių darbų, vienas jų – gydyti paaugliams padarytas piktžaizdes, kurias paliko televizijos muzikiniai šou. Lavinti jaunų žmonių bendrą muzikinį skonį.
Samas:
– Kam kaltinti lietuvius? Kitos šalys "Eurovizijai" pasirengia dar blogiau. Neseniai prisiverčiau pažiūrėti "Eurovizijos" pusfinalį – visi eina tuo pačiu pramintu taku. Visiškai nieko naujo, o dainos – baisios. Nėra jokio recepto, kaip laimėti – konkursas išsisėmė galutinai. Mūsų atlikėjas Sasha Son(g), lyginant su kitais atlikėjais, atrodo puikiai: daina – nelėkšta ir nenuvalkiota. Tačiau "Eurovizijai" ši daina per sudėtinga, nes šis konkursas yra labai primityvus. Nekalbant apie tokią žinomą dainininkę, kaip Patricia Kaas.
Linas:
– Pasakykite, koks loterijos sėkmės receptas? Toks mano atsakymas, kalbant apie "Euroviziją". Man patiko, kaip šį reikalą išsprendė "LT United", – jie nuo pat pradžių žinojo, kad paruošė sėkmės receptą. Jie savo pasirodymą grindė rėkiančia idėja, kuri pasitvirtino.
Ovidijus:
– Juk patys matėm, kaip projektas "LT United" dainų konkurse dalyvavo ne kaip meninis projektas, o kaip iššūkis nusistovėjusioms tradicijoms, todėl ir buvo pastebėtas. "Eurovizija" yra šou, žaidimas ir šis konkursas nėra muzikos pasaulio viršūnė.
– Ar vis dar domitės ir žiūrite "Euroviziją" ir kaip manote, ar ateityje šis dainų konkursas išliks populiarus?
Aistė:
– Pasidomiu ir pažiūriu viena akimi. "Eurovizija" pastaruoju metu plečiasi ir pučiasi lyg koks aštuonkojis. Jeigu nesprogs, populiarumą išlaikys, be to, konkursas įdomus tuo, kad žmonės vienijasi ir serga už savo valstybę.
Samas:
– Šis konkursas yra amžinas. Visuomet bus žmonių, kuriems "Eurovizija" patinka. Tai yra sportas, o kad koks būtų sportas, jis žmonėms visuomet įdomus, nors ir būtų be galo atsibodęs. Tai yra kaip olimpinės žaidynės, kur kaimynai vieni kitus palaiko ir niekur nuo to nepabėgsi, o apie objektyvumą nėra ką ir kalbėti. Reikia pripažinti ir vieną dalyką: jei konkurse atsiras tikrai geras dainininkas, bus nesvarbu, iš kokios jis šalies. Tačiau vargu ar tokių talentų atsiras, nes geri atlikėjai į muzikos pasaulio olimpą prasimuša ir be "Eurovizijos" pagalbos. Įsivaizduokite, jei britai į konkursą atsiųstų Robbie Williamsą, tuomet neliktų jokios konkurencijos. Tačiau tokio rango dainininkai panašiuose konkursuose nedalyvauja. Tai vidutinybių konkursas – pripažinkime tai ir nusiraminkime.
Linas:
– Konkursas visuomet išliks populiarus, nes organizatoriai atliko didelį įdirbį. "Eurovizija" kiekvienais metais įgauna vis didesnį svorį. Tačiau ar tai yra geros muzikos konkursas, yra didelis klausimas. Man "Kaunas Jazz" festivalis yra žymiai geresnis nei "Eurovizija". Europos dainų konkursas yra pasimaivymo šou.
Ovidijus:
– Jei būnu namuose, "Euroviziją" stengiuosi pažiūrėti. Mane domina, į kurią pusę suka jaunimas, mane viskas domina, kas susiję su muzika. Stebina, kad atlikėjai, išėję į sceną, jaudinasi, jų balsai dreba. Tai sunkiai suvokiama, juk tai – profesionali scena. Jeigu neatsiras alternatyvos, šis konkursas išliks.
Linas:
– Šiuo metu "Eurovizijoje" – pereinamasis laikotarpis. Kalbant iš blogosios pusės, yra išlikę daug "eurovizinių" šablonų. Tačiau atsiranda naujų tendencijų. Teigiamai vertinu P.Kaas dalyvavimą, tai tikrai įdomu ir konkursui suteiks papildomo žavesio.
– Kaip manote, ar lietuviai kada nors laimės "Eurovizijos" konkursą?
Aistė:
– Kada nors tai įvyks. Kai vienu metu iškris labai daug gerų kortų Lietuvos muzikiniame, politiniame ir tarptautiniame gyvenime.
Samas:
– Neabejoju, kad kada nors lietuviai laimės "Eurovizijos" konkursą. Tai atsitiks tuomet, kai mūsiškiams palankiai išsidėstys žvaigždės arba Lietuvoje užgims talentas.
Linas:
– Prognozėmis, kada tai įvyks, neužsiimsiu, tačiau neabejoju, kad lietuviai "Eurovizijos" konkursą laimės.
Ovidijus:
– Juokaujant galima pasakyti, kad lietuviams muzikos pasaulyje reikėtų įgyvendinti revoliuciją, tuomet turėtume galimybių tapti pirmi. Kalbant rimčiau, manau, kada reikia originalaus atlikėjo ir kūrinio, kuriuo galima būtų įveikti valstybes "tigres".
Naujausi komentarai