Sodybų karalienėms patinka dėmesys Pereiti į pagrindinį turinį

Sodybų karalienėms patinka dėmesys

2008-05-13 14:59

Daugelis rožes vadina gėlių karalienėmis. Toks pavadinimas joms išties tinka, nes šios ypatingos gėlės reikalauja dėmesio ir žinių, kaip jas prižiūrėti

Daugelis rožes vadina gėlių karalienėmis. Toks pavadinimas joms išties tinka, nes šios ypatingos gėlės reikalauja dėmesio ir žinių, kaip jas prižiūrėti. Patyrę rožių augintojai Ričardas ir Ona Elijošiai sutiko duoti naudingų patarimų auginantiesiems prie namų gėlių karalienes.

Dirvos purenimas ir mulčiavimas.

Dirvos paviršius apie šaknis visuomet turi būti purus, nepiktžolėtas. Tokia dirva geriau praleidžia orą, geriau vystosi šaknys, nauji ūgliai. Labai svarbu purenti gausiai paliejus, po smarkaus lietaus, nukirpus nužydėjusius žiedynus rudenį ir prieš uždengiant rožes žiemai.

Labai naudinga rožes mulčiuoti. Itin tinka nurūgštintos durpės, o ypač - “Durpeta” (su kompleksinėmis trąšomis), geras sodo kompostas, susmulkinta medžių žievė, medžio drožlės, perpuvęs raguočių mėšlas. Mulčius neleidžia drėgmei išgaruoti, šildo dirvą, padidina humuso kiekį (krūmeliai papildomai maitinasi) ir t.t. Rudenį mulčių reikia iki 2 cm įterpti į dirvą, o paviršių vėl naujai užmulčiuoti. Taip rožių krūmelis parengiamas žiemai.

Tręšimas.

Tai vienas svarbiausių darbų rožyne. Daugumos rožių ūgliai vegetacijos metu atauga 3-4 kartus. Todėl per sezoną rožes reikia 5-7 kartus tręšti organinėmis ir mineralinėmis trąšomis.

Iš mineralinių trąšų geriausiai naudoti kompleksines. Antroje vasaros pusėje nebereikia tręšti trąšomis, kuriose yra azoto. Vasarą labiausiai reikia kalio (žiedams formuotis), o rudenį - fosforo ir kalcio (jie reikalingi šaknynui formuotis ir kt.). Visų šių elementų turi kompleksinės trąšos. Geriausiai tinkančios kompleksinės trąšos: kemira, kemira kombi (10 l vandens/šaukštas su kaupu trąšų), hydroflex F (10 l/20 g). Tačiau tinka ir kitos trąšos.

Viena geriausių organinės kilmės trąšų - raguočių mėšlas, pelenai. Perpuvęs ir įterptas į dirvą mėšlas turi ilgalaikį poveikį. Pelenus galima sumaišyti su mėšlu arba kompostu ir įterpti į dirvą.

Jei naudosite šviežią mėšlą, reiktų jį parauginti užpylus vandeniu (1:2). Rauginama 12-14 dienų. Prieš laistant, į 10 l talpos kibirą įpilti 1 l paraugintų srutų, pridėti šaukštą kalio salietros ir užpilti vandeniu.

Ligos ir kenkėjai.

Kenkėjai puola pavasarį, o ligos - vasarą. Jei kenkėjai vėl pasirodytų, reiktų purkšti biologiškai nekenksmingais augalų nuovirais (5 l sausos serenčių žolės užpilti 10 l vandens, laikyti 1-3 paras, pridėti 40 g ūkiško muilo ir purkšti nuo amarų). Serenčių naudinga pasodinti tarp rožių. Beje, rožių augintojai pateikė daugybę nuovirų receptų nuo įvairiausių kenkėjų. Jei susidomėjote, skambinkite Elijošiams tel. 265071 arba (8-615) 24801 - tai bus pigiau, nei pirkti insekticidus ar akaricidus. Tačiau, pasirodžius didelėms kenkėjų kolonijoms, teks imtis ir šių kovos priemonių.

Insekticidai (decis, actara, aktelikas, aplaudas, karbofosas, žaliasis muilas ir kt.) įveikia daugumą kenkėjų, tačiau bejėgiai prieš voratinklinę erkutę, kurią reikia purkšti fitovermu, pegasu. Voratinklinę erkutę galima pastebėti, kai ant lapo viršaus pasirodo balti taškeliai, o apatinė jo dalis pasidengia baltu apnašu ir judančiais voreliais.

Nuo grybinių ligų naudojami fungicidai (Bordo skiedinys, fundazolas, efektorius, previkuras, dakonilas, ditanas, akrobatas, impaktas ir pan.)

Tačiau bene svarbiausias rožių augintojų darbas vasarą - būtinai pasėdėti prie gėlių karalienės, pasigėrėti jos žiedais ir jų skleidžiamu aromatu. Tai išties svarbu ir rožių augintojui, ir pačiai gėlių karalienei.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų