Smėlio virtuozams nėra nieko neįmanomo


2005-06-25
Smėlio virtuozams nėra nieko neįmanomo

Europoje ir visame pasaulyje vis daugiau dėmesio sulaukiantys menininkai, kuriantys skulptūras iš smėlio, savo sugebėjimus demonstruoja olandams ir jų svečiams

Hagos pajūrio kurorte Ševeningene įvyko penkioliktasis Tarptautinis smėlio skulptūrų festivalis. Šių metų tema skirta Nyderlandų karalienės Beatričė dvidešimt penktosioms karūnavimo metinėms pažymėti - viskas apie karalienę.

Prizas - sąmojingiausiai komandai

Pirmąją festivalio dieną auksinėje Šiaurės jūros pakrantėje rankoves atsiraitojo aštuonios profesionalių menininkų komandos, susidedančios iš mažiausiai trijų narių. Po savaitės čia jau stovėjo aštuoni kūriniai iš smėlio, kuriuos komisija nedelsdama įvertino. Oficialiai paskelbus šių metų nugalėtoją, smėlio skulptūros tapo Ševeningeno lankytojų atrakcija.

“Smėlio karalienė”, “Vilhelmina, Juliana ir Beatričė”, “Kūrybinga Beatričė”, “Pletkų krūva”, “Vienas už visus ir visi už vieną”, “Oraniečių obuoliai”, “Žemė Motina” ir “Aš tai pergyvensiu” - aštuonių smėlio skulptūrų pavadinimai. Originaliausiu, išraiškingiausiu ir sudėtingiausiu kūriniu iš smėlio pripažintas trijų žmonių komandos, pasivadinusios “Trimis muškietininkais”, darbas “Vienas už visus ir visi už vieną”. Keturios iš smėlio sukurtos Nyderlandų karalienės - Ema, Vilhelmina, Juliana ir Beatričė žvelgia į keturis Rushmore kalno granito sienoje įamžintus JAV prezidentus - Dž.Vašingtoną, T.Džefersoną, T.Ruzveltą ir A.Linkolną. Netikėta mintis ir kaip iš akies trauktos smėlio karalienės iš karto pelnė žiuri simpatijas.

Trys smėlio skulptūros stovi dešinėje tilto į Šiaurės jūrą pusėje, nugalėtoja ir keturios likusios - kairėje. Dar viena, pati atokiausia, simbolizuoja penkioliktojo Tarptautinio skulptūrų festivalio vartus. Neįprastus meno kūrinius galima apžiūrėti nuo tilto ir nuo lygiagrečiai Ševeningeno paplūdimiui nusidriekusio pėsčiųjų bulvaro - Paplūdimio gatvės. Arba iš arčiau, tinkamu laiku nusileidus į pliažą, kur jie stovi: aplinkui ūžia smalsuolių minia, ypač savaitgaliais.

Smėlio skulptūrų paslaptys

Girdėdami susižavėjusiųjų aikčiojimus ir nuoširdžias pagyras, kai kurie su smėliu dirbantys menininkai neiškenčia - bematant išduoda keletą savo darbo paslapčių.

Prie jūros bangų mūšos linijos geriausia statyti smėlio pilis, bet ne smėlio skulptūras - vanduo jas labai greitai nuplautų. Geriausia yra sausa vieta arčiau kopų arba bulvaro.

Skulptūros kuriamos tik iš natūralaus smėlio ir vandens, jokios lipniosios medžiagos nenaudojamos. Svarbiausia - smėlio kokybė. Ševeningeno pliažo smėlis skulptūroms kurti nėra tinkamas: dėl dažnų potvynių ir atoslūgių smiltys nusišlifavo - prarado savo pirmykštę kampuotąją struktūrą, kurios poveikis panašus į klijų. Visi Tarptautinio smėlio skulptūrų festivalio dalyviai dirbo tik su upių smėliu, atvežtu iš Brabando provincijos, Cuyko miestelio apylinkių. Prieš tai jis buvo sudrėkintas ir stipriai suslėgtas.

Kuriantieji smėlio skulptūras neišsiverčia be plytų kampų brauktuvės, kastuvų, bulvių skutimo peiliukų, šiaudų, gėlių purkštuvų ir kitų įrankių. Ne kiekvienas gimė statyti smėlio pilis, bet, kaip juokauja smėlio virtuozai, turint tinkamai paruoštą medžiagą ir darbo priemones, nieko neįmanomo nėra. Šiuo metu smėlio skulptūras stato arba šio meno paslapčių mokosi apie du su puse tūkstančio žmonių visoje Europoje. Nyderlanduose užfiksuota per tūkstantį tokių entuziastų.

Rekordas - dveji metai

Smėlio skulptūros po atviru dangumi gali stovėti mėnesiais, uždaroje patalpoje - metų metus. Tarptautinio smėlio skulptūrų festivalio organizatorių duomenimis, ilgiausiai lauke išsilaikė skulptūra Kalifornijoje - dvejus metus. Nyderlandų rekordas - Den Bosch miesto Šv. Jono katedros kopija Madurodame, dvidešimt penkis kartus mažesnė už originalą. Žiemos šalčius ištvėrusi miniatiūrinė katedra iš smėlio jau vienerius metus stovi šiame mini Nyderlandų parke.

Kokybiškai padarytos smėlio skulptūros nebijo nei vėjo (iki 7 balų), nei lietaus (apgadinti gali tik krušos gabalėliai), nei sausros - jų drėkinti nereikia. Meno kūriniai suskilti gali tik nuo per didelės transporto priemonių sukeliamos vibracijos. Būdą, kaip apsisaugoti nuo nepageidaujamų paukščių, smėlio skulptūrų meistrai taip pat išduoda: tereikia ant paties skulptūros viršaus įsmeigti blizgantį metalinį smeigtuką.