Vidaus tarnybos pulkų pertvarkymas kelia įtarimų, kad juo pasinaudojęs Policijos departamentas ketina grąžinti savo milijonines skolas
Praėjusią savaitę Vyriausybę pasiekė įstatymų ir kitų norminių aktų projektai, kuriuos priėmus, du Kaune ir Vilniuje įsikūrę vidaus tarnybos pulkai galutinai taps pavaldūs policijos generaliniam komisarui. Tuo tarpu pulkus krečia baimė, kad šioms ginkluotoms struktūroms po inkorporavimo į Policijos departamentą (PD) bus nuleistas kraujas, o jų pinigai bus panaudoti skoloms tūkstančiams policijos pareigūnų sumokėti.
Proga, kurios neketinama praleisti
Su Kauno diena kalbėję vidaus tarnybos pulkų pareigūnai tvirtina besibaiminantys dėl savo ateities, karjeros ir galimybės išlaikyti šeimas iš dabartinio darbo. Jų baimes neva patvirtina informacija, pasiekianti juos iš pažįstamų ar buvusių kolegų, dabar dirbančių PD ir Vidaus reikalų ministerijoje (VRM). Ta informacija neleidžia nuslūgti įtampai, kuri pulkuose jaučiama jau apie porą metų. Tiek laiko trunka įvairių institucijų atstovų ir politikų mūšis dėl skirtingų vidaus tarnybos pulkų ateities vizijų pirmenybės, pulkų priklausomybės ir pavaldumo.
Gandai, kurie uraganu siaučia vidaus tarnybos pulkų kareivinėse, kvepia gerai suplanuoto sąmokslo teorija, tačiau VRM ir PD vadovai tokių gandų pagrįstumą kategoriškai neigia.
Kaip tvirtino vidaus tarnybos pulkuose tarnaujantys karininkai, panorę likti neįvardyti, jų žiniomis, PD pasitaikė puiki proga atiduoti milijonines skolas savo darbuotojams, kurios ši institucija neketina praleisti.
Priminsime, kad po to, kai pernai Konstitucinis Teismas nusprendė, kad nuo 2002 metų, taupant lėšas, PD taikytas atlyginimų indeksavimo principas prieštarauja Konstitucijai ir įstatymams, PD dabar privalo iš savo vidinių rezervų ar kitų šaltinių surasti 25 mln. litų, kurių nesumokėjo savo darbuotojams dėl minėto indeksavimo taikymo.
Vidaus tarnybos pulkų pareigūnų teigimu, jų šaltiniai PD juos informavo, kad po to, kai pulkai bus įtraukti į PD sudėtį, jų etatų skaičius bus sumažintas dviem trečdaliais. Dabar abiejuose pulkuose dirba daugiau nei tūkstantis pareigūnų. Po reorganizacijos ir prijungimo jų neva liktų tik apie 370.
Tad šiems pareigūnams išlaikyti pakaktų tik trečdalio to biudžeto, kuris skiriamas vidaus tarnybos pulkams. Vadinasi, iš 30 mln. litų, kasmet skiriamų pulkams, apie 20 mln. litų PD galėtų panaudoti kitoms reikmėms.
Labiausiai tikėtina, mano vidaus tarnybos pulkų pareigūnai, kad šie pinigai bus skirti nuo indeksavimo nukentėjusiems policijos pareigūnams.
Tai nesąmonė!
Vidaus tarnybos pulkų pareigūnai, kalbėję su Kauno diena, tvirtina, kad jų įtarimus dęl nešvaraus PD žaidimo dar labiau sustiprina skubėjimas, su kuriuo, jų teigimu, užpraeitą savaitę PD buvo parengti pulkų reorganizacijai reikalingų teisės aktų projektai. Neva šie dokumentai visiškai netikėtai dienos šviesą išvydo per vieną dvi dienas, po to dar dvi dienas buvo derinti VRM, o praėjusį trečiadienį jau perduoti Vyriausybei.
Tačiau derėtų prisiminti, kad dėl vidaus tarnybos pulkų likimo galutinai buvo sutarta dar praėjusių metų spalį per Valstybės gynimo tarybos, vadovaujamos Prezidento, posėdį. Tuomet ir buvo nuspręsta, kad pulkai turi būti reorganizuojami į Policijos viešojo saugumo tarnybą ir bus tiesiogiai pavaldūs policijos generaliniam komisarui.
Tai yra ilgo darbo rezultatas. Iki tol vyko įvairūs pasitarimai tiek Seimo komitetuose, tiek pas Seimo Pirmininką. Po to šis klausimas buvo sprendžiamas Valstybės gynimo taryboje, kuri ir priėmė galutinį sprendimą. Šis sprendimas dabar ir yra įgyvendinamas, - Kauno dienai sakė policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius, atmetantis bet kokią sąmokslo ar netikėto ėjimo žirgu versiją.
Noriu pasakyti, kad kažkas, matyt, sąmoningai skleidžia tikrovės neatitinkančią informaciją, kad bus keičiama šios tarnybos struktūra, daromi kiti radikalūs pakeitimai. Šiuos gandus aš pats irgi girdžiu. Tačiau aš galiu atsakingai pasakyti, kad nepasikeis niekas, išskyrus tai, kad atsiras įstatymas, kuris reglamentuos pulkų vietą, jų teises ir pareigas, - tvirtino V.Grigaravičius ir pridūrė, kad vidaus tarnybos pulkai taps specializuotomis policijos dalimis, kurios išsaugos savo dabartinę sandarą tiek Kaune, tiek Vilniuje.
Kai V.Grigaravičiaus atvirai paklausėme, ar tikrai PD neketina kyštelėti rankos į vidaus tarnybos pulkų biudžetą, policijos vadovas atsakė griežtai ir labai kategoriškai: Tai nesąmonė! Dar kartą kartoju, kad niekas nesikėsina į pulkų finansavimą, jų etatus ir jų struktūrą. Aš esu pasakęs abiejų pulkų vadams: ir Sergejui Madalovui, ir Anatolijui Šumskiui, - kad jeigu juos tenkina dabartinė pulkų struktūra, tai ji tokia ir išliks. Jeigu jie mato būtinybę tą struktūrą keisti, jie patys galės teikti pasiūlymus. Tai priklausys nuo jų pačių. Tačiau kiek vienas, tiek kitas man yra sakę, kad dabartinė struktūra juos tenkina. Vadinasi, taip ir bus.
Nieko nekomentuoja, tačiau ramina
Vidaus reikalų ministras Gintaras Furmanavičius nebuvo linkęs komentuoti vidaus tarnybos pulkų reorganizacijos, kol projektų neapsvarstė Vyriausybė, tačiau pabrėžė, kad galėsiąs tai daryti po to, kai jau šį trečiadienį ministrų kabinetas greičiausiai priims vienokį ar kitokį sprendimą. Jis taip pat pabrėžė, kad niekada nekomentuoja gandų, ir taip pat priminė, kad pulkų likimas buvo nuspręstas dar beveik prieš tris mėnesius Valstybės gynimo taryboje.
Šiai problemai - dveji metai. Kad ir koks bebūtų sprendimas, kažkam vis tiek bus negerai. Tai yra normalu, nes taip būna visada. Bet aš manau, kad sprendimas bus priimtas toks, kuris atitiks visų suinteresuotų pusių interesus. Aš tikrai noriu nuraminti, kad pulkuose dirbantiems žmonėms bijoti nėra ko, - sakė G.Furmanavičius.
Po Valstybės gynimo tarybos posėdžio, įvykusio praėjusių metų spalio 28 dieną, tuometinis vidaus reikalų ministras V.Bulovas tvirtino, kad vidaus tarnybos pulkai po prijungimo prie PD išsaugos santykinį dvigubą pavaldumą. Nors jie bus tiesiogiai pavaldūs policijos generaliniam komisarui, tačiau bus pavaldūs ir vidaus reikalų ministrui.
Vienas svarbiausių teisės dokumentų, nustatantis vidaus tarnybos pulkų pavaldumą, yra Nacionalinio saugumo pagrindų įstatymas.
Iki šiol jame buvo numatyta, kad vidaus tarnybos pulkai yra tiesiogiai pavaldūs vidaus reikalų ministrui. Tačiau, mūsų žiniomis, šio įstatymo pataisų projekte, kuris pateiktas Vyriausybei, sakoma, kad pulkai bus pavaldūs tik policijos generaliniam komisarui.
Tiesa, Vyriausybėje ketinama apsvarstyti ir tam tikras pulkų pavaldumo išlygas bei atskiru teisės dokumentu numatyti atvejus, kuomet pulkų panaudojimui būtų reikalingas politinis sprendimas. Vienas iš tokių ypatingųjų atvejų, kai nebūtų išsiversta be ministro parašo, galėtų būti įsakymas pulkams numalšinti kilusias riaušes.
Ministro asmenybė įtakos procesams neturėjo
Norėję likti neįvardyti vidaus tarnybos pulkų pareigūnai su Kauno diena taip pat pasidalijo savo mintimis apie tai, kodėl naujasis vidaus reikalų ministras, jų žodžiais, atsisakė įstatymu numatyto vadovavimo vidaus tarnybos pulkams.
Anksčiau VRM vadovavę Juozas Bernatonis ir Virgilijus Bulovas visomis išgalėmis priešinosi vidaus tarnybos pulkų pavaldumo perdavimui policijos vadovui.
Pasak vidaus tarnybos pulkų pareigūnų, toks VRM, kuriai anksčiau tiesiogiai buvo pavaldūs vidaus tarnybos pulkai, pozicijos pasikeitimas gali būti aiškinamas paties ministro asmenine praeitimi, dėl kurios buvo daug diskutuota skiriant G.Furmanavičių į ministerijos vadovo postą. Neva policijos vadovybė gali būti sukaupusi tokios informacijos, kuri leistų jai paspausti ministrą ir priversti jį priimti policijai palankius sprendimus.
Kas taip kalba, arba nežino sistemos, arba nesupranta jos sandaros. Ministras yra ministras. Jeigu jis yra paskirtas, prisiekęs ir vykdo pareigas, jis yra gerbiamas ir yra vykdomi jo nurodymai, o ne žemiau stovinčio jam pavaldaus pareigūno. Noriu dar kartą pasakyti, kad pulkų klausimas išsisprendė įvykus Valstybės gynimo tarybos posėdžiui. Tad ar būtų atėjęs dabartinis ministras G.Furmanavičius, ar būtų paskirtas koks kitas ministras, tai nebūtų turėję įtakos dabartiniams procesams, - pareiškė policijos generalinis komisaras V.Grigaravičius.
Gandų skleidimu įtaria karininkus
Aš negaliu konkrečiai pasakyti, kas suinteresuotas kelti įtampą pulkuose, tačiau manau, kad tai daro tie žmonės, kurie norėjo, kad vietoje pulkų būtų įkurta atskira statutinė organizacija su savo įstatymu, savo uniforma ir savo valdymo aparatu. Tie žmonės norėjo, kad būtų sukurta dar viena jėgos struktūra, turinti policines funkcijas, - savo nuomonę apie vidaus tarnybos pulkuose sklandančių gandų kilmę išsakė V.Grigaravičius.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas, kuris visuomet laikėsi tvirtos pozicijos, kad vidaus tarnybos pulkai turi pereiti į PD pavaldumą, dar griežčiau įvertino gandų skleidėjus.
Parlamentaro nuomone, taip elgiasi kai kurie pulkų karininkai, kuriems, matyt, iškilo subjektyvių psichologinių problemų dėl to, jog visą gyvenimą tarnavę karinėse struktūrose, jie netolimoje ateityje bus priversti tapti policijos sistemos pareigūnais.
Aš čia įžvelgiu sąmoningą inspiravimą, tyčinius veiksmus. Tie gąsdinimai ir anksčiau jau buvo girdimi, tačiau jie neturi jokio pagrindo. Tuos gandus skleidžiantys asmenys patys puikiai supranta, kad tai - tik gandai. Tai yra labai negražus dalykas, netinkantis karininkams. Statutiniai pareigūnai negali taip daryti, - piktinosi A.Sadeckas.
Pasak Seimo nario, vidaus tarnybos pulkų niekas nesunaikins jau vien dėl to, kad jie tokie yra reikalingi, tad pulkų pareigūnai tikrai neturi jaudintis dėl reorganizacijos ir tikėti gandais.
Policijos vadovas V.Grigaravičius Kauno dieną patikino, kad reorganizaciją bus stengiamasi vykdyti neskausmingai: Pulkuose dirbantiems pareigūnams tikrai nėra ko jaudintis. Jiems net nebus įteikiami lapeliai. Net nebus jokių įspėjimų, kad jie gali būti atleisti, nes mes suradome tokį būdą, kaip padaryti, kad procesas įvyktų visiškai neskausmingai.
Pasak V.Grigaravičiaus, jeigu bus laiku suspėta pakeisti įstatymus ir priimti kitus reikalingus teisės aktus, vidaus tarnybos pulkai į PD pavaldumą pereis iki liepos 1 dienos.
Naujausi komentarai