Ligoniai skundžiasi, jog už dalį reabilitacinių paslaugų tenka susimokėti patiems, o poliklinikų vadovai tvirtina, jog daug ką gydo labdaringai
Nepakankamas poliklinikų finansavimas tiesiogiai atsiliepia pacientų kišenei. Kiekvienai ligai diagnozuoti ir gydyti nustatytas krepšelis pinigų, kuriuos skiria teritorinė ligonių kasa. Kiek tame krepšelyje telpa medicinos paslaugų - konsultacijų, procedūrų, tiek pacientas jų gauna nemokamai. Už likusias, nors jų ligoniui ir reikia, tenka susimokėti. Kai kurioms ligoms gydyti visos procedūros būna nemokamos, kai kurioms - tik dalis.
Pacientai nepatenkinti
Visose Kauno miesto poliklinikose situacija panaši. Gydytojams, vadovams tenka išklausyti pacientų skundų, nepasitenkinimo, kai paaiškėja, kad už dalį, pavyzdžiui, fizioterapijos procedūrų reikia susimokėti patiems.
Mokamos paslaugos ir jų įkainiai reglamentuoti sveikatos apsaugos ministro įsakymais, nutarimais.
Sąnarių ligas besigydančiai Laimai R. gydytoja paskyrė fizioterapijos procedūras. Jų reikėtų dešimties, tačiau nemokamos - tik keturios. Už kitas šešias moteriai teko mokėti. Jai tai kainavo beveik 28 litus. Laima R. sako galėjusi tokią sumą skirti iš savo šeimos biudžeto.
Bet juk ne kiekvienas turi pakankamai pinigų. Ką daryti pensininkui, mažas pajamas gaunantiems žmonėms? - svarstė Laima. - Kodėl visą gyvenimą mokėjusi mokesčius, dabar turiu mokėti už medicinines paslaugas? Juk man reikia ne kokių nors grožio procedūrų pasilepinimui, o tų, kurios būtinos, kad pasveikčiau. Tai kaipgi čia išeina: iki galo nemokamai ligonių negydo? Tuomet valstybė turėtų pasakyti, kad medicina yra mokama ir nerinkti iš gyventojų mokesčių.
Per maži įkainiai
Vienos didesnių mieste Šilainių poliklinikos direktoriaus (vyr. gydytojo) pavaduotoja medicinai Danutė Giedrienė tvirtina, jog jų gydymo įstaigoje, kaip ir visose kitose, dalis reabilitacinių paslaugų yra mokamos.
Už vieną konsultaciją gydytojui reabilitologui teritorinė ligonių kasa moka 20 litų. Toks yra vadinamasis krepšelis. Už tuos 20 litų ne tik konsultuojama, bet ir reikia skirti, pavyzdžiui, masažo procedūras. Pagal kainyną, kuris patvirtintas Sveikatos apsaugos ministerijos, masažo procedūros įkainis - nuo 3 iki 8 litų (priklausomai nuo to, ar tik sprando masažas, ar ir stuburo, kt.). Taip ir suskaičiuojama, kiek už 20 litų galima skirti masažo procedūrų. Už kitas turi būti sumokama - savanoriško draudimo ar paties paciento, - teigė D.Giedrienė.
Direktoriaus pavaduotoja medicinai mano, jog ateityje bus labiau aišku ir konkrečiau apibrėžta, kokios paslaugos nemokamos, už kurias reikės mokėti.
D.Giedrienė tvirtina, jog labiausiai nepatenkinti būna praeityje sovietines privilegijas turėję žmonės.
Visame pasaulyje dalis medicinos paslaugų yra mokamos. Taip ir Lietuvoje, - sakė D.Giedrienė. - Mes norėtume, kad valstybė skirtų daugiau lėšų sveikatos apsaugai ir įkainis už konsultacijas būtų didesnis. Tada galėtume pacientams daugiau paslaugų teikti nemokamai, tačiau šiuo metu turime verstis su turimomis lėšomis. Aiškinam žmonėms, rodom įsakymus, įstatymus, bet kartais pacientai nenori to girdėti, nors viską, ką apmoka ligonių kasa, gauna nemokamai. Žinoma, atsižvelgiam ir į ligą, ir į ligonio padėtį, neretai padarom ir išimčių, - sakė Danutė Giedrienė.
Procedūros vaikams - nemokamos
Mažiausioje mieste Šančių poliklinikoje dažniausiai nemokamos skiriamos penkios procedūros, o tolesnės - mokamos.
Poliklinikos direktorė (vyr. gydytoja) Zita Česnavičienė teigė, jog nereikia mokėti už procedūras, reikalingas vaikų gydymui. Tokiais atvejais galima sakyti, kad poliklinika dirba labdaringai, nes už dalį procedūrų jai niekas nesumoka.
Paskaičiavus aišku, kad net ir toms penkioms procedūroms skiriamų lėšų nepakanka, - sakė Z.Česnavičienė. - Būna atvejų, kai pacientui penkių procedūrų neužtenka, o už kitas jis susimokėti negali. Tada prašom ateiti vėliau, ieškom, kaip jam pagelbėti. Iš pradžių buvo daugiau žmonių nepasitenkinimo, tačiau pastaruoju metu ligoniai labiau supranta mus. Antra vertus, fizioterapija nėra pagrindinis ir svarbiausias gydymo faktorius. Daugeliu atvejų jis tik pagalbinis.
Ligonių kasa recepto nedavė
Kauno teritorinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojas Regimantas Andriūnas tvirtina, kad reabilitacijos procedūros yra dalis kompleksinio - medikamentinio ir nemedikamentinio gydymo. Ar jų reikia, sprendžia gydantis gydytojas.
Prieš siųsdama ligonius medicininei reabilitacijai į kitas medicinines reabilitacijos įstaigas, poliklinika pirmiausiai pati vykdo pirmąjį reabilitacijos etapą. Čia ligoniui turėtų būti atlikta iki 15 fizinės reabilitacijos procedūrų. Siunčiant sveikatos grąžinamajam gydymui - iki 20. Į šį krepšelį įeina po 4-5 masažo, kineziterapijos, elektros, vandens procedūros. Gydymo įstaiga sprendžia individualiai: gal ligoniui nereikia vandens procedūrų, todėl gali būti padidinamas masažo procedūrų skaičius. Dalis susirgimų, kurie nėra įtraukti į paslaugas, kai reabilitacija teikiama tolesniuose - antrajame ar trečiajame etapuose, reabilitacijos procedūros ligoniams atliekamos tik poliklinikoje. Tai dalis gydymo. Antrinio lygio fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojo konsultacijos (kurios teikiamos poliklinikose) įkainis - 20 litų. Į konsultaciją įeina ligonio apžiūra, procedūrų paskyrimas, tų procedūrų atlikimas, - sakė R.Andriūnas.
Kaip už šią sumą išgydyti ligonį, jis nepaaiškino. Belieka reabilitologams dirbti už ačiū.
Naujausi komentarai