Prievartos randai visam gyvenimui Pereiti į pagrindinį turinį

Prievartos randai visam gyvenimui

2008-05-13 14:59

Neseniai išleista prevencinė mokymo programa padės atpažinti ir įveikti šį gėdingą reiškinį

Neseniai išleista prevencinė mokymo programa padės atpažinti ir įveikti šį gėdingą reiškinį

Vaikystėje patirta emocinė, fizinė ir seksualinė prievarta palieka randus visam gyvenimui. Prievartos aukoms kyla sunkumų bendraujant su kitais, jiems sunku suvokti savo vertę, jų vertybių sistema būna iškreipta, dažnai jie patys naudoja prievartą. Psichiatro Valiaus Sruogos ir psichologės Birutės Jakubkaitės išleista knyga - prevencinė mokymo programa “Emocinė, fizinė ir seksualinė prievarta prieš vaikus” yra tarsi “greitoji pagalba” rizikos grupėms, galinti padėti vaikams išmokti atpažinti smurtą ir apsiginti nuo jo.

1995 m. Seimas patvirtino tarptautinę Vaiko teisių konvenciją, kuri įpareigoja valstybę imtis reikiamų teisinių, administracinių, socialinių ir švietimo priemonių, siekiant apginti vaiką nuo fizinio ar psichologinio smurto, išnaudojimo, seksualinio piktnaudžiavimo.

“Tačiau iš esmės padėtis nuo to laiko mažai pasikeitė. Vaikai ir toliau tampa tėvų, kitų asmenų - mokytojų, bendraamžių - smurto aukomis. Tėvai nesiliauja ne tik žaloję, bet ir žeminę savo vaikus. Nesulaukę pagalbos šie vaikai jaučia įtūžį, neapykantą. Juos dažnai išlieja ant kitų žmonių. Ne šiaip sau sakoma, kad prievarta gimdo prievartą”, - įsitikinęs knygos autorius.

Pasak V.Sruogos, tikslių statistinių duomenų, kiek vaikų Lietuvoje patiria įvairių rūšių smurtą, nėra. Buvo atlikti tyrimai tik apie seksualinės prievartos paplitimo mastą. Jie parodė, kad seksualinę prievartą mūsų šalyje patiria apie 10 proc. vaikų.

Emocinė prievarta sunkiai atpažįstama ir suvokiama, konstatuoja specialistai. B.Jakubkaitė pasakoja, kad dirbdama su psichikos ligoniais pastebėjo bene daugiausiai nuoskaudų juos atsinešus iš vaikystės. “Emocinė prievarta painiojama su konkurencija, skatinimu. Ji nepalieka fizinių žymių, bet palieka skausmą, pyktį, liūdesį, kaltę”, - aiškina psichologė.

Planuojama, kad kaip projekto “Aš galiu”, nukreipto prieš žalingų įpročių tarp jaunimo plitimą, dalis išleista knyga pirmiausiai bus platinama bendrojo lavinimo mokyklų pedagogams, socialiniams pedagogams. Šių metų sausio - gegužės mėn. planuojama surengti per 30 seminarų įvairių sričių mokytojams. “Pirmiausiai ši knyga turėtų surasti vietą bendrojo lavinimo mokyklose dirbant su rizikos grupės vaikais”, - tikina V.Sruoga. Taip pat ja galės naudotis ir psichologai.

Psichiatras nepataria šia knyga, kuri parengta labai prieinama forma, papildyta vaizdine medžiaga, pratybomis, kuriose dalyvauja ir vaikai, naudotis prieš tai neišklausius jos autorių instrukcijų, nes prievarta - labai jautri, skausminga, individuali problema. Netinkamai naudojantis pratybomis rezultatas gali būti priešingas - pasieksime ne naudos, o padarysime žalą.

Psichikos sveikatos specialistai apgailestauja, kad knygelė buvo išleista tik 4 tūkst. tiražu. “Šiandien pagaliau prakalbome apie psichikos sveikatą plačiąja prasme. Tai labai sveikintina iniciatyva”, - džiaugėsi Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė. Psichiatrės nuomone, šią knygą praverstų pastudijuoti ne tik mokytojams, ne tik rizikos grupių vaikams, bet ir tėvams.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų