Peržengė pilnametystės ribą Pereiti į pagrindinį turinį

Peržengė pilnametystės ribą

2008-05-14 12:13

“Kauno dienos” žurnalistai dalyvavo rituale, kuris yra asmeniškai vienas brangiausių kiekvienam žydui

“Kauno dienos” žurnalistai dalyvavo rituale, kuris yra asmeniškai vienas brangiausių kiekvienam žydui

Vakar Kauno žydų choralinėje sinagogoje buvo neeilinis įvykis - į suaugusiuosius buvo įšventinti iš Anglijos atvykę trylikamečiai. Du jų, Džeikobas ir Aleksandras Bramsai, yra “Villon” viešbučio Vilniuje savininkų sūnūs.

Viena svarbiausių švenčių

Pagal judaizmo kanonus, svarbiausios žmogaus gyvenimo akimirkos tradiciškai švenčiamos ne tik sinagogoje, bet ir namie. Tai gyvenimo ciklo tradicijos: gimimas, apipjaustymas, pilnametystė (“bar micva” - berniukams ir “bat micva” - mergaitėms), vestuvės, mirtis.

Gimus berniukui, apipjaustymo ritualas (hebrajų kalba - “mila”) atliekamas aštuntą dieną. Tačiau viena svarbiausių gyvenimo švenčių vis dėlto yra “bar micva” (hebr. k. - “priesako sūnus”). Trylikos metų sukaktis pagal religinę tradiciją laikoma pilnametyste. Berniukas gali kartu su suaugusiais vyrais vykdyti visus Toros priesakus, o jų laikytis būtina iki gyvenimo pabaigos.

Berniukų įšventinimas į suaugusiųjų pasaulį turi būti atliekamas tik sinagogoje. Tačiau vakar kartu su berniukais buvo į moteris įšventinta ir trylikametė Noemi Lein. Ji, kaip sakė sinagogoje pakalbinti žydai, yra garsios Rotšildų šeimos atstovė.

Už nuodėmes atsakys patys

Per vaikų įšventinimo į suaugusiuosius ritualą Kauno sinagogoje vakar susirinko apie 60 žydų. Kauno bendruomenėje žydų belikę tik apie 200, nes dauguma pasitraukė į Izraelį ir kitas valstybes.

“Villon” viešbučio savininkų brolių Beno ir Saliamono Bramsų sūnūs iki ritualo buvo gana linksmi. Iš Didžiosios Britanijos į Kauną jie atvyko todėl, nes šiame mieste yra gimę tėvai.

Judaizmas ritualų laikymąsi prilygina maldai, religinių tekstų skaitymui ir geriems darbams. Tradicijos nutraukimas prilyginamas nutolimui nuo Dievo.

Šventinami į suaugusiuosius vaikai iš Toros perskaitė kelias pastraipas. Beveik po kiekvieno sakinio berniukams choru pritardavo suaugusieji.

Berniukų tėvai iškėlė į viršų Torą, taip parodydami, jog ritualas atliktas. Dabar patys atsako už savo nuodėmes, nes pagal judaizmą, anksčiau vaikų nuodėmės guldavo ant tėvų pečių.

Po įšventinimo - vaišės

Ne tokia iškilminga buvo N.Lein įšventinimo į moteris procedūra. N.Lein taip pat atvyko iš Anglijos. Skirtingai nuo berniukų, ji liturgines ištraukas perskaitė neužlipusi ant pakylos. Moterystės ritualas truko gerokai trumpiau - tik kelias minutes.

Sinagogos rabinui Chaimui Buršteinui paskelbus, jog ritualai baigti, žydai netrukus vaišinosi prie stalo. Ant jo buvo paruošta nemažai košerinio maisto.

Žydams draudžiama maišyti pienišką ir mėsišką valgius, vartoti kiaulieną ir kai kurias kitas mėsos rūšis, gerti ne pagal ritualinius nurodymus paruoštą vyną.

Pagal tradiciją žydai išgėrė po keturias taureles vyno, simbolizuojančių keturis žydų tautos išbandymus.

Skirtingai nuo krikščioniškųjų bažnyčių, sinagoga yra ne tik maldos namai, bet ir susirinkimų vieta. Net bendruomenės nariams meldžiantis, kai kurie žydai garsiai kalbėjo telefonu ir aptarinėjo visuomenės problemas.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų