Pažaislio ąžuolo pamaina


2002-08-27
Dainoras LUKAS
Pažaislio ąžuolo pamaina

Mirštantis Pažaislio ąžuolas artimiausiu metu baigs savo dienas, todėl aplinkosaugininkai ieškojo, kuo jį pakeisti. Iš dviejų variantų pasirinktas už kelių šimtų metrų esantis Taikos kalno ąžuolas. Jis jau paskelbtas vietinės reikšmės gamtos paminklu.

Pradėtas saugoti

Prieš keletą savaičių prie Kauno marių atvykę gyventojai kelyje, vedančiame vandens telkinio link, negalėjo nepastebėti stulpeliais aptverto Lietuvos medžių karaliaus. “Taikos kalno ąžuolas pripažintas gamtos paminklu ir jis dabar saugomas”, - sakė Kauno marių regioninio parko vyriausiasis ekologas Povilas Vitkauskas.

Pasak jo, jau senokai ieškota pamainos mirštančiam Pažaislio ąžuolui, kurio amžius, skirtingų šaltinių duomenimis, nuo 500 iki 800 metų. “Mano žiniomis, jam yra apie 800 metų, o Taikos kalno ąžuolui - apie 600. Pažaislio ąžuolas bus išbrauktas iš gamtos paminklų sąrašo, o šią netektį kompensuos kitas medis, nors ir šiek tiek mažesnis”, - sakė P.Vitkauskas.

Medį reikia valyti

Taikos kalno ąžuolas - seniausias ir storiausias Kaune. “Dėl amžiaus visada galima ginčytis. Šis vidurių neturi, kaip ir dauguma senų ąžuolų, todėl metų nustatyti tiksliai neįmanoma. Orientuojamasi pagal storį”, - sakė P.Vitkauskas. Taikos ąžuolo kamieno apimtis 5,15 metro (perimetras), jį apglėbtų tik trys vyrai.

Ąžuolo vidurys yra išpuvęs, tačiau puvinys nėra per visą medį. “Nauji metodai leidžia pašalinti puvėsius iš medžio. Tai nesunku, kai yra atvira drevė, o šis ąžuolas jos neturi. Reikia ją išpjauti, kad galėtum pašalinti vidurius. Apačioje išpjaunama drevė, pro kurią darbininkas galėtų įlįsti į vidų. Medis išvalomas, dezinfekuojamas, jo būklė stabilizuojama. Ateityje gal ąžuolą ir valysime, tačiau kol kas reikia bent jau nupjauti sausas šakas”, - sakė P.Vitkauskas.

Išgydytas ąžuolas

Anot P.Vitkausko, čekų specialistai Lietuvoje taip gydė Aukštaitijos nacionaliniame parke esantį Trainiškių ąžuolą. “Čekai šį darbą atliko nebrangiai. Pažaislio ąžuolą jie jau bijojo judinti, kadangi medis nebeauga. Tokia operacija kainuoja kelis tūkstančius litų. Jei medžiai turi dvi viršūnes, čekai jas tvirtina lynais, pavojingas šakas patrumpina”, - pasakojo P.Vitkauskas.

Lietuvoje auga vienas seniausių ąžuolų Europoje - Stelmužės ąžuolui yra apie 1500 metų.