Pasaulį pribloškė lygiosios Vokietijoje


2003-03-31
Pasaulį pribloškė lygiosios Vokietijoje

Lietuvos nacionalinė futbolo ekipa nenusileido planetos vicečempionams  

Į Lietuvos futbolo metraštį įrašytas naujas istorinis puslapis. Dar ilgai džiaugsmingai prisiminsime kovo 29-osios vakarą, praleistą jaukioje Niurnbergo “Frankenstadion” arenoje, kur mūsų nacionalinė komanda, sužaidusi lygiosiomis 1:1 (0:1) su pasaulio vicečempionais vokiečiais, pateikė vieną didžiausių staigmenų per savo egzistavimą ir įrodė, kad ir pasaulio futbolo milžinai ne tokie galingi, kaip kartais atrodo.  

Futbolo fiesta  

Jau prieš dvi valandas ryškiai žalioje vejoje vyko futbolo fiesta, kuri, jos organizatorių nuomone, turėjo tapti gera rungtynių preliudija. Aikštėje savo meistriškumą demonstravo Vokietijos futbolo ateitis - jaunieji žaidėjai, kuriuos vėliau pakeitė muzikantai ir šokėjos. Televizijos reporteriai sukosi lyg bitės ir, pasikeisdami vietomis prie mikrofono, ragino žiūrovus aktyviai palaikyti savo numylėtinius.

Tuo tarpu stadiono spaudos centre buvusi viena ryškiausių šios šalies futbolo žvaigždžių, jau bebaigiantis sportinę karjerą elegantiškasis Oliveris Birhofas, dalijo autografus savo gerbėjams. Vėliau buvęs Vokietijos rinktinės puolėjas maloniai bendravo su žiniasklaidos atstovais, nuolat šypsojosi ir net neabejojo lengva saviškių pergale.

Stadionas sprogo, kai jo prieigose pasirodė autobusas su Vokietijos rinktine. Ne vienas autografų medžiotojų puolė prie savo numylėtinių, tačiau šie, net nestabtelėję, pasuko drabužinių link. Kai iki susitikimo pradžios buvo likęs daugiau nei pusvalandis, aikštėje pasirodė garsusis Oliveris Kanas, jau persirengęs vartininko apranga. Kaip įprasta, suvelta šukuosena, rūstus veidas pabrėžė geriausio pasaulio vartininko rimtą nusiteikimą rungtynėms. Jau šio susitikimo išvakarėse O.Kanas buvo pareiškęs, jog nesitikėjo lengvos dvikovos su lietuviais, todėl, pasitelkęs talkon asistentą, mankštinosi ir stengėsi atremti į jo vartus smūgiuotus kamuolius.

Vėliau, kai aikštėje pasirodė abiejų rinktinių pagrindinės sudėtys, atmosfera dar labiau įkaito. Per 40 tūkst. Vokietijos futbolo aistruolių karštai palaikė savo numylėtinius, tačiau neliko skolingi ir maždaug 200 stebėjusių rungtynes lietuvių, kurie daugelį sykių pateko į rungtynes tiesiogiai transliavusio Vokietijos DSF televizijos kanalo operatorių akiratį.  

Nubausti už pasitikėjimą  

Vokiečiai sukrėsti tokios savo rinktinės nesėkmės, kuri privertė prabilti apie Lietuvą net didžiausias pasaulio žiniasklaidos agentūras - Reuters, CNN, AP, TASS, DPA, AFP. Jų apžvalgininkai nesupranta, kodėl sudrebėjo garsių futbolo favoritų sostas. Viena aišku, dabar Lietuvos futbolas yra labiau vertinamas. Ankstesniais metais mūsiškiams yra pavykę sužaisti taikiai (0:0) su Europos eksčempionais danais ir vicečempionais italais, tačiau pirmą sykį išvykoje pavyko įmušti įvartį į vienos geriausių pasaulio vienuolikės vartus ir su ja pasidalyti po tašką.

Vokietija - Lietuva 1:1 (1:0). Niurnbergo “Frankenstadion” stadionas. 40754 žiūrovai. Teisėjas V.Ch.E.Toresas (Ispanija). Įvarčiai: 8 min. K.Ramelovas (1:0), 73 min. A.Ražanauskas (1:1). Įspėti: 25 min. - T.Rau, 36 min. I.Morinas, 50 min. - V.Petrenka, 86 min. - D.Maciulevičius.

Vokietija - O.Kanas, A.Fridrichas, K.Ramelovas, Ch.Viornsas, T.Rau (82 min. P.Frejeris), B.Šnaideris, D.Hamanas, T.Fringsas, J.Biomė (46 min. M.Remeris), F.Bobičius (72 min. K.Kuranis), M.Klozė.

Lietuva: G.Staučė, I.Dedura, N.Barasa, T.Žvirgždauskas, D.šemberas, V.petrenka (87 min. R.Džaukštas), I.Morinas, T.Ražanauskas, S.Mikalajūnas, A.Pukelevičius (46 min. D.Maciulevičius), E.Jankauskas (90 min. A.Fomenka).

Kaip ir tikėtasi, aikštės šeimininkai stengėsi užgulti lietuvių vartus ir kuo greičiau pelnyti įvartį. Tai jiems pavyko jau 8-ąją minutę. Po vienos vokiečių atakų Karstenas Ramelovas atsitiktinai kyštelėjo koją ir kamuolys netrukdomai įlėkė į mūsiškių vartus. Greitos sėkmės paskatinti vokiečiai dar turėjo keletą dėkingų progų, bet jų nerealizavę nusprendė neeikvoti jėgų, tikėdamiesi, jog pergalė jau jų kišenėje. Dar iki pertraukos Lietuvos futbolininkai galėjo išlyginti ir persverti rezultatą. Pirmojo kėlinio viduryje varžovai atrėmė mūsų saugo Igorio Morino smūgį, o netrukus galėjo pasižymėti ir Saulius Mikalajūnas, kuris nepataikė į O.Kano ginamus vartus.

Vokiečių gretose aktyviai rungtyniavęs B.Šnaideris 20 min. po ryžtingo prasiveržimo suklaidino kelis lietuvius, bet nepataikė kamuolio į vartus.

Antrajame kėlinyje išryškėjo, kad pasaulio vicečempionams labai stinga traumą patyrusio atakų organizatoriaus Michaelio Balako. Vokiečiai atakavo monotoniškai, be improvizacijos, todėl jų atakos buvo nesunkiai ardomos. Nepaisant to, jie sukūrė keletą pavojingų momentų prie puikiai žaidusio Gintaro Staučės vartų. 69 min. griūdamas galva pavojingai smūgiavo Fredis Bobičius, bet tuoj pat po I. Morino perdavimo galva puikioje padėtyje atsidūre Darius Maciulevičius. Jo smūgi maždaug iš 6 metrų blokavo gynėjas. Vokiečiai atsakė veržlia ataka ir netgi pasiuntė kamuolį į vartus, tačiau teisėjai užfiksavo, jog Mirolavui Klozei perduotas kamuolys jau buvo už galines aikštės linijos.

73 min. Tomas Ražanauskas pelnė išlyginamąjį įvartį. Atsidūręs su kamuoliu prieš kelis varžovus, Tomas staigiu judesiu suklaidino gynėjus ir puikiu smūgiu privertė O.Kaną atlikti jam ypač nemalonią procedūrą - išimti kamuolį iš savo vartų.

Atsigavę po patirto šoko, aikštės šeimininkai užgulė mūsiškių vartus ir per paskutines dešimt minučių surengė tikrą šturmą. Mažiausiai tris kartus Gintaras Staučė gelbėjo nuo įvarčių. Pasiaukojančiai lietuviai žaidė ir penkias teisėjo pridėtas papildomas minutes. 

Vicečempionai atrodė sugniuždyti  

Po rungtynių Vokietijos rinktinės strategas Rudis Fioleris buvo turbūt pats nelaimingiausias žmogus savo valstybėje. Pasaulio vicečempionų trenerį pakiliai nusiteikę mūsiškiai išvydo Niurnbergo oro uoste, kur jis su keliais savo auklėtiniais bandė kuo greičiau ištrūkti iš futbolo tragedijos vietos. Mandagiai atsiprašęs lietuvių, kad jie praleistų prie laukiančio lėktuvo, R.Fioleris atrodė pasigailėtinai. Jis labai skubėjo kuo greičiau palikti Niurnbergą. Antrą kartą susitikęs su lietuviais oro uoste, sutrikęs varžovų treneris paprašė užleisti eilę ir stengėsi likti nepastebimas. Atlikęs oro uosto formalumus, jis išvyko nežinoma kryptimi.

Išbalęs trenerio veidas liudijo, kad jis jau buvo gavęs gerą Vokietijos žiniasklaidos kritikos porciją. Pavėlavęs į spaudos konferenciją, jis atsiprašinėjo žurnalistų ir improvizuodamas bandė užglaistyti jam ypač skaudų rungtynių rezultatą.

“Kai laikinai išjungi pavarą, tuo gudrus varžovas iškart pasinaudoja. Šį sykį taip ir atsitiko. Padėtį bandėme išgelbėti vėliau, bet jau nesugebėjome, - karčiai nusišypsojo R.Fioleris. - Kai lietuviai išlygino rezultatą, mes metėmės į ataką, tačiau nesugebėjome pasiekti teigiamo rezultato. Lietuviai buvo kovingi, o mes apsiblausę. Tikėdamiesi juos sutriuškinti, nesužaidėme taip efektingai, kaip tikėjomės”.  

Lietuviai laimingi  

Pasak Lietuvos rinktinės vyriausiojo trenerio, šios rungtynės neatspindėjo tikrojo komandų pajėgumo pasaulio reitingų sąraše, kuriame vokiečiai užėmė penktąją poziciją, o lietuviai - 106-ąją.

“Visi sakė, kad mes turėtume pralaimėti 0:4 arba 0:5, tačiau tikėjau mūsų galimybėmis. Jau po pirmojo kėlinio vaikinams pasakiau, kad mes privalome pelnyti įvartį ir taip atsitiko. Nesu aiškiaregis, bet buvome verti to rezultato, kuris įrašytas į rungtynių protokolą”, - tvirtino Algimantas Liubinskas. Pasak jo, šis rezultatas - didžiausias laimėjimas mūsų futbolo istorijoje. Šios lygiosios įkvepia jo auklėtinius kovoti dėl antrosios vietos turnyro lentelėje. Lietuvos rinktinė - vienas kumštis. Ji pasiekė tai, ko varžovai nesitikėjo.

“Esu sužavėtas mūsiškių žaidimu ir darbu. Rungtynės su vokiečiais parodė mūsų galimybes, dabar stengsimės sužaisti puikiai ir su škotais”, - sakė Lietuvos rinktinės trenerio asistentu emocingai debiutavęs Vokietijos futbolo aistruolių numylėtinis Valdas Ivanauskas.

“Aš neprisimenu, kaip įmušiau įvartį. Tiesiog prasiveržiau ir atlikau tai, ką turėjau atlikti geriausiai. Nei Kanas, nei jį dengę gynėjai nebaugino manęs. Žaidžiau taip, kaip reikalavo žaidimo situacija”, - pabrėžė vienintelio įvarčio autorius mūsų rinktinėje Tomas Ražanauskas. Jo pavardė nuolat mirga daugelyje pasaulio žiniasklaidos priemonių.

“Sužaidėme fantastiškai ir svarbiausia siekėme bendro tikslo. Neprisimenu, kad būtume tokie vieningi. Kovojau energingai, daug agresyviau nei Portugalijos čempionate. Nauji rinktinės treneriai suteikė labai stiprų impulsą”, - tvirtino “Porto” klubui atstovaujantis Edgaras Jankauskas.

“Daug kas mane giria, tačiau nesijaučiu rungtynių didvyris. Žaidžiau taip, kaip sugebėjau, ir įrodžiau, kad esu dar aukštos klasės vartininkas ir ateityje galiu padėti mūsų nacionalinei ekipai”, - sakė daugelį kartų nuo įvarčio mūsiškius gelbėjęs Gintaras Staučė.  

Olimpiečiai apmaudžiai pralaimėjo  

Aktyviai sužaidę rungtynes su vyresniais Vokietijos futbolininkais, apmaudų pralaimėjimą patyrė Lietuvos jaunimo U-21 (olimpinė) rinktinė. Po pratęsimo, 94-ąją žaidimo minutę ji praleido įvartį, kuris nuvylė mūsiškių trenerius.

“Žaidėme tikrai neblogai. Pralaimėjimas 0:1 neatspindi jėgų santykio aikštėje. Varžovams pasisekė, kad jie stebuklingu būdu sugebėjo pasinaudoti situacija ir įmušti pergalingą įvartį”, - sakė šalies olimpinės rinktinės vyriausiasis treneris panevėžietis Virginijus Liubšys.

Jo asistentas kaunietis Vitalijus Stankevičius pabrėžė, kad, nepaisant pralaimėjimo, turime labai pajėgų nacionalinės komandos rezervą, kuris gali pakoreguoti jos žaidėjų sudėtį artimiausiu metu. “Jei vaikinai bus tokie ryžtingi, jie pasieks daug pergalių”, - tvirtino jis.  

Perspektyva nuteikia optimistiškai

“Vokietijoje pasirodėme puikiai. Galime didžiuotis, kad turime aukšto lygio nacionalinę ir olimpinę rinktines. Labai smagu, kad jos dirba kolektyviai, padeda viena kitai ir siekia bendro tikslo. Įveikę kai kurias problemas, kilsime aukštyn ir užimsime gerą vietą”, - įsitikinęs Lietuvos futbolo federacijos prezidentas Liutauras Varanavičius.

Pasak LFF generalinio direktoriaus Juliaus Kvedaro, lietuviai turi daug šansų. Kolektyvinis žaidimas davė daug teigiamų rezultatų ir bus dar produktyvesnis ateityje. “Manau, kad po lygiųjų Vokietijoje nacionalinė ekipa sugebės pasiekti pergalę Kaune su škotais balandžio 2 dieną ir stengsis patekti į 2004 metų Europos futbolo čempionato finalinį turnyrą Portugalijoje, o olimpinė komanda sieks kelialapio į ateinančiais metais vyksiančias Atėnų vasaros olimpines žaidynes”, - sakė jis.