Siekiant apsaugoti mokinius nuo pavojingo aplinkos poveikio kai kuriose Kauno mokyklose per pertraukas draudžiama išeiti į kiemą ir net praverti langus
Šiltas rugsėjis klasėse sėdinčius moksleivius vilioja per pertraukas ištrūkti į lauką, pasiausti gryname ore, pasimėgauti rudenėjančios gamtos malonumais. Vienose mokyklose, ypač tose, kurios įsikūrusios atokiau miesto centro, pedagogai tai leidžia daryti. Kitos mokyklos užrakinamos, nors dėl to mokiniai pedagogams reiškia priekaištų.
Labiausiai skundžiasi rūkaliai
Aušros gimnazijos moksleiviai Kauno dienai skundėsi, jog jaučiasi kaip kalėjime: per pertraukas jiems neleidžiama išeiti į kiemą, draudžiama net praverti pirmojo aukšto langus. Bent trumpai norime pakvėpuoti grynu oru, bet esame priversti būti tvankiuose koridoriuose, - pasakojo gimnazistai Audrius ir Vilma. - Mokyklos vadovai mano, jog tokiu draudimu apsaugos mus nuo blogų įpročių ar kitų blogybių. Jei norėsime nusikalsti, rasime būdų, kaip tai padaryti.
Trečios klasės gimnazistės Ieva ir Živilė sakė, jog tokia tvarka nepatenkintos ir jos: po nelengvų pamokų skauda galvą, labai norisi bent kelioms minutėms išeiti į kiemą. Tikrai niekur nepabėgtume, gaila, jog mokyklos vadovai to nesupranta, - sakė merginos. Mokinių tarybos prezidento Mariaus Kontauto bei jo draugo Mindaugo Brazaičio nuomonė buvo kitokia: Labiausiai skundžiasi tie, kurie mėgsta parūkyti, jie ir kelia didžiausią triukšmą. Uždaroje patalpoje jaučiamės saugūs, į mokyklą nepatenka pašaliniai žmonės, gimnazijoje nėra reketo.
Mokyklos direktorės Bronislavos Valungevičienės teigimu, sprendimą per pertraukas neleisti mokinių į lauką priėmė mokyklos taryba. Taip esą jau yra keleri metai, tėvai tuo patenkinti, nes jiems labiausiai rūpi vaikų saugumas. Gimnazija yra miesto centre, judrioje vietoje, vaikai išeitų ne tik į kiemą, bet ir į gatvę. Daug pagundų užsukti ir į šalia esančias tarpuvartes, parūkyti. To anksčiau pasitaikydavo. Direktorė patvirtino, jog pirmojo aukšto koridoriaus langai per pertraukas uždaryti, nes esą mokiniai galį per juos iššokti. B.Valungevičienės teigimu, tie mokiniai, kuriems tarp pamokų yra langai, iš mokyklos išleidžiami tėvų prašymu.
Septintokės moksleivės tėvas, gimnazijos tarybos pirmininkas Egidijus Jankevičius mano, jog užrakintos durys - geriausia išeitis apsaugoti vaikus nuo narkotikų, rūkymo, kitokių blogybių.
Per pertrauką - į parduotuvę
Negi laikysi per pertraukas vaikus tvankiuose koridoriuose? - sako Vaižganto vidurinės mokyklos direktorė Valerija Gudonytė. - Mokiniai nuo didelio pamokų krūvio pervargsta, šiek tiek atsikvėpę lauke jie tampa darbingesni. Norintiesiems nedraudžiame išeiti į kiemą ir jokių bėdų dėl to neturime. Jei jie norės pabėgti iš pamokų, visai į jas neateis. Išeiti iš mokyklos teritorijos draudžiame, tuo rūpinasi kieme budintys mokytojai.
Direktorės teigimu, atvejų, kad į mokyklą būtų įnešamos psichotropinės medžiagos ar per pertraukas jų kur paragautų mokiniai, nėra buvę.
J.Jablonskio gimnazijos direktorius Vytautas Gylys sako, jog vaikai, ypač mažiukai, į kiemą neleidžiami tik tada, kai šalta ar lyja. Kieme pasistatėme stebėjimo kameras, narkotikų prekeiviai pas mus neateina. Mokykloje ir jos teritorijoje draudžiama rūkyti, bet iš 1200 mokinių rūkalių atsiranda. Juos baram, rašom nuobaudas, apie tai kalbam viešai. Tuo viskas ir baigiasi. Blogai, kad tokių poelgių negalime vertinti elgesio pažymiu, kurio vertinimo tvarkoje nebeliko.
V.Gylio teigimu, neramu ir dėl to, kad vaikai pamėgo netoli mokyklos esančią Bangelės parduotuvę. Jiems reikia įveikti judrią sankryžą, tad bijomasi, kad neįvyktų nelaimė. Geriausia būtų, jei mokyklos teritoriją galėtume apsitverti, bet tokios galimybės nėra, - sako gimnazijos vadovas.
Narkotikų prevencija būtina
Kol vaikai mokykloje ir kol esama pavojaus dėl negatyvių aplinkos reiškinių, mokinių sauga pedagogai rūpinasi, kaip kas išmano. Jėzuitų gimnazijoje veikia originali pačių susikurta nuobaudų sistema, mokiniai žino, ko negali daryti ir už ką bus baudžiami. Pasak direktoriaus pavaduotojos ugdymui Audronės Remeikienės, išėję iš mokyklos teritorijos ar rūkantys moksleiviai gauna daug baudos taškų, todėl tuo nepiktnaudžiauja. Be to, per pertraukas mokyklos teritorijoje nuolat budi mokytojai.
Vaidoto pagrindinė (aštuonmetė) mokykla - viena iš nedaugelio, kuriai leista samdytis apsaugos firmos darbuotoją. Anksčiau dėl mokinių saugumo turėjome nemažai bėdų, į mokyklą užsukdavo nepageidaujamų asmenų. Buvo įtarimų, jog jie galėjo platinti psichotropines medžiagas. Dabar viso to nėra. Drausmingesni tapo mokiniai, pavyko išgyvendinti ir rūkymą.
Higienos normos nurodo, jog prie mokyklų turi būti įrengtos poilsio zonos, kuriose mokiniai galėtų atsikvėpti per pertraukas, - sako Kauno apskrities vyriausioji specialistė, vaikų ir jaunimo higienos gydytoja Ramutė Smolskienė. - Pageidaujama, kad šios zonos būtų aptvertos, vartai rakinami. Ypač būtina sudaryti sąlygas gryname ore pabūti pradinukams, apskritai skatinti judėti visus moksleivius. Narkotikų prevencija, žinoma, reikalinga, bet užrakinus mokyklos duris šios problemos neišspręsi. Gal geriau pasistengti, kad drausme ir tvarka pagal grafiką kieme rūpintųsi mokytojai?
Savivaldybės Švietimo ir ugdymo skyriaus vedėjo Antano Bagdono teigimu, užrakinti mokyklą nėra pati geriausia išeitis, bet tai daroma dėl mokinių saugumo. Tėvai patys pasirenka, kaip mokytojams elgtis, jie nori, kad vaikai grįžtų iš mokyklos sveiki, - sako A.Bagdonas. - Idealiausia būtų mokyklų teritorijas užtverti, bet dėl architektūrinio bei estetinio vaizdo to padaryti negalime. Savivaldybė svarsto, kaip mokyklose įvesti signalizaciją, pasirūpinti geresne mokinių apsauga.
Naujausi komentarai