Lietuvoje puikios kokybės obuolius brandina įvairių veislių obelys, besiskiriančios vaisių sunokimo laiku
Pasisodinus Geneva Early veislės obelį, jos sunokusių vaisių galima paragauti net ir liepą, bet reikia atsiminti, kad ši veislė yra labai jautri rauplėms. Auginantiems šios veislės obelį, būtina naudoti chemines augalų apsaugos priemones.
Rugpjūčio pradžioje pradeda nokti seniai žinomos veislės Popierinis obuoliai, o kiek vėliau - saldiniai Avenarijus, Konfetnoje, o po jų - vėlyvųjų vasarinių veislių Izbrannica, Orlovim obuoliai.
Rugsėjo vidurys - rudeninių veislių nokimo metas. Viena iš tokių veislių - atsparioji rauplėms Katia.
Šiuos obuolius galima valgyti apie pusantro mėnesio, o iki lapkričio ar gruodžio laikysis lietuviškos obelų veislės Auksis, lenkiškų Delikates ir Witos, amerikietiškos, atsparios rauplėms veislės Freedom obuoliai.
Obelų veisles, kurių vaisiai skinami rugsėjo antroje pusėje - spalio pradžioje, priskiriame žieminių veislių grupei.
Šios sunokimo grupės veislių sodinukų mūsų medelynai išaugina per dvidešimt. Mažiau jautrios ligoms yra jau senokai auginamos veislės Telisare, Kulono renetas ir naujos: Alwa, Lodel, Šampion, Rubin, Aliese, Melrose. Visiškai atsparios rauplėms lietuviškos obelų veislės Aldas (obuoliai saldūs), Štaris, amerikietiška obelų veislė Florina, kurios obuoliai be didelių nuostolių išsilaiko iki gegužės - birželio. Verta atsiminti, kad vėlyvos žieminės veislės Melrose obelis reikia sodinti tik su žemaūgiais vegetatyviškai dauginamais poskiepiais (ne augesniais kaip M.26). Žemaūgis poskiepis būtinas ir Kulono renetas veislės sodinukui. Priešingu atveju šios obelys bus nederlingos, vėlai pradės derėti.
Naujausi komentarai