Miestas grįžta prie upės


2008-05-14
Mantas TOMKŪNAS
Miestas grįžta prie upės

Šalia Vytauto Didžiojo bažnyčios esanti senoji prieplauka virs tūkstančio vietų amfiteatru su kilnojama scena, kurioje planuojama rengti įvairias miesto šventes.

Senojoje prieplaukoje prasidėjo amfiteatro statybos darbai. Kartu su Kauno verslininkais miesto savivaldybė čia investuos beveik 1 milijoną litų. Skelbtą konkursą laimėjusios bendrovės „Focus“ atstovai žada visus darbus baigti iki birželio vidurio.

Naujajame amfiteatre planuojama rengti įvairias miesto šventes. „Šlaitą užklosime metalinėmis sijomis, o ant jų pastatysime suoliukus. Projektas įgyvendinamas kartu su verslininkais, kurie virš amfiteatro įrengs kavines“, – pasakojo Komunalinio ūkio skyriaus vedėjo pavaduotojas Zenonas Girčys.

Dideles viltis su amfiteatro ateitimi puoselėja virš šlaito įsikursiantys verslininkai. Jie čia įsteigs tris kavines, o visą amfiteatro erdvę ketina paversti naujuoju Senamiesčio traukos centru.

Verslininkai viliasi, kad pastačius amfiteatrą, atgims ir senoji prieplauka, kurioje mielai švartuosis mažieji pramoginiai laivai.

Šalia įsikūrusio viešbučio „Daugirdas“ šeimininkai įsitikinę, kad tai puikus pavyzdys, kaip reikia gaivinti Senamiestį. Iki šiol esą dažniausiai skambėdavo tik tuščios deklaracijos

„Laivai anksčiau ar vėliau Nemune plaukios. Savivaldybė pastatys amfiteatrą, o mes įsipareigojome nutiesti inžinerinius tinklus, įrengsime lauko kavines. Ši vieta traukia užsienio turistus, tačiau jie apsuka ratą Senamiestyje ir sugrįžta į savo autobusus. Tikiuosi, kad pastačius amfiteatrą, turistai prie upės užtruks ilgiau. Esu įsitikinęs, kad po kelerių metų gyvenimas virs ne tik krante, bet ir Nemune – čia bus pilna laivų“, – optimizmo nestokojo amfiteatro projekte dalyvaujantis verslininkas, vienas „Daugirdo“ savininkų Vytautas Gustas.

Nemuno krantinėje pirmieji renginiai šiemet šurmuliuos Kauno miesto gimtadienio šventės metu. Nors amfiteatras dar nebus baigtas, čia vyks festivalis „Saulėgrąža“, taip pat prasidės visą vasarą truksianti klasikos, džiazo bei bliuzo šventė „Daugirdas gyvai“. Pirmieji koncertai greičiausiai vyks ne pačiame amfiteatre, o ant netoliese esančios pievelės. Visiškai įrengti amfiteatrą žadama iki birželio vidurio.

Amfiteatro architektė Asta Prikockienė: 

Tarp Kauno architektų seniai sklando mintis atgręžti miestą į upes. Manau, ši vieta yra tam tinkama, nes nuo seno čia vyksta įvairūs renginiai, o šlaitas yra neišnaudotas ir net pavojingas. Todėl ir kilo mintis padaryti šlaitą patogų. Gražus vaizdas į upę, lauko kavinė ir įvairūs renginiai šią vietą pavers miesto teritorija, o ne laukine vieta, kokia ji yra iki šiol. Tikiuosi, Kauno architektai šią idėją priims. Kol kas architektų bendruomenės ji nėra apsvarstyta, tad ir kolegų kritikos nesulaukiau. Su Kultūros paveldo departamentu šis projektas buvo aptartas. Atsižvelgėme į jų išsakytas pastabas. Atsisakėme namelių, turėjusių stovėti lauko kavinėje, idėjos ir ją palikom maksimaliai atvirą. Manau, kad tai bus pirmasis Kauno atsigręžimas į upes miesto centre. Pradėtas tvarkyti Santakos parkas atvėrė vaizdus į Nerį ir tai džiugu. Šie dalykai susiję su įgyvendinamu projektu.

Kultūros paveldo departamento Kauno teritorinio padalinio
vyriausioji specialistė Rymantė Gudienė: 

Taip Kultūros paveldo specialistė neturiu teisės komentuoti, tai turėtų daryti departamento atstovas spaudai. Tačiau, kaip architektė manau, kad amfiteatras turėtų atrodyti gražiai. Jis neardys šlaitų, bus sutvirtintas, nebus svetimkūnis ir senamiesčio vaizdo negadins. Tai yra prieplaukos pritaikymas ir atgaivinimas miesto gyvenimui. Šis projektas turėtų atgaivinti šią senamiesčio dalį. Kai visuomeniniai objektai skverbiasi į gyvenamuosius rajonus, aš, kaip senamiesčio gyventoja, didelio entuziazmo nejaučiu, bet nieko nepadarysi, gyvename senamiestyje ir reikia tuo džiaugtis.