Likimo sūpuoklėse


2003-02-03
Virginija SKUČAITĖ
Likimo sūpuoklėse

Kauno savivaldybės administratorius Robertas Stanionis po įtemptos darbo dienos kartais krūpteli, išgirdęs per vietinį parduotuvės ar kitos įstaigos radiją sakant: “Administratorius kviečiamas prie pirmos kasos”  

Robertas Stanionis save vadina vyturiu. Mat jam patinka ankstūs rytai. “Atsikėlęs penktą valandą ryto, visada išeinu “pasportuoti” - pasivaikščioti su mišrūnu Lakiu po dar snaudžiantį šilą. Grįžęs sėdu prie krūvos dokumentų, kad pasirengčiau rytiniam posėdžiui pas miesto merą, peržiūriu Tarybos ir Valdybos sprendimų projektus, pasirašau įsakymus ir kitus raštus. Mat Savivaldybės reikalų verpete neturiu nė vienos laisvos minutės tokiam “popieriniam” darbui - kabinete pasirašau tik pačius būtiniausius dokumentus. Mat darbe nėra kada net laikraščių paskaityti - važiuodamas į Savivaldybę automobilyje išklausau žinias, spaudos apžvalgą. Tačiau ne aš vienas dabar taip gyvenu”, - guodėsi Savivaldybės administratorius.

Sunku įsivaizduoti, kad šis nuolat užimtas miesto reikalais žmogus dar visai neseniai sėkmingai dirbo pramogų versle, grojo įvairiuose ansambliuose, kūrė dainas, kurių ne viena populiari ir dabar.

Šeimą subūrė muzika

“Gimiau ir užaugau Vilijampolėje, prie degtukų fabriko. Būčiau tapęs puikus pirotechnikas. Mat mes, berniukai, sieros ir kalio permanganato gaudavome tiek, kad kasdieną galėjome fejerverkais Kauno padangę raižyti. Tačiau tėvai nusprendė, kad man reikia mokytis groti akordeonu”, - prisiminė savo kelio į muziką pradžią Robertas Stanionis.

Muzikos mokykloje pedagogai atkreipė dėmesį į ypatingą berniuko muzikinę klausą ir pasiūlė mokytis groti ne akordeonu, o smuiku. Mažasis Robertas sutiko. Tai jam vėliau labai pravertė Kauno politechnikos instituto (KPI) studentų tautinių šokių ir dainų ansamblyje “Nemunas”, vokaliniuose - instrumentiniuose ansambliuose “Dinamo”, “Koda”, kuriant estradines dainas.

Būsimasis inžinierius, mokydamasis KPI Elektrotechnikos fakultete, grojo lumzdeliu ir smuiku “Nemune”, kuriame dainavo būsimoji žmona Dalia. Tad porą, kaip sakoma, suvedė muzika. Vestuves jie atšoko prieš 27 metus. Tačiau pirmąją savo dainą Robertas sukūrė gerokai anksčiau.

Iš kūrybos turtų nesusikrovė

“Žiūrėdamas lietuvišką filmą “Mažoji išpažintis”, susižavėjau Vytauto Kernagio dainomis. Tuomet buvau bebaigiąs Veršvų vidurinę ir muzikos mokyklas. Būtent tada sukūriau pirmąją savo dainą. Kai tapęs inžinieriumi įsidarbinau Kauno “Dinamo” gamykloje, ten atsirado galimybė vadovauti sovietmečiu vadintam estradiniam ansambliui. Būtent tada sukūriau daugumą savo dainų”, - prisimena pašnekovas. Beje, jis keletą metų grojo anuomet visoje Lietuvoje garsioje “Raudonojo spalio” fabriko agitbrigadoje, kuriai vadovavo Vytautas Grigolis.

Robertas Stanionis ne tik grojo, kūrė muziką dainoms, bet ir rašė joms žodžius. Tačiau geriausios jo dainos parašytos pagal žinomų poetų tekstus. Labiausiai mylimas poetas - Algimantas Baltakis. Tai jo eilėraštis “Antilopė” atgimė Roberto Stanionio muzikoje. Ši daina dažniau vadinama “Kaip tave man išsaugot”. Ji buvo labai populiari 1983 metais. Robertas prisimena, kad jos premjeros koncerte dainą teko kartoti net penkis kartus. Tuomet į ansamblį atėjo jaunas dainininkas Egidijus Sipavičius.

Iki šiol yra žinoma ir kita Roberto Stanionio daina “Miškų dukra”, taip pat parašyta, pritaikius Algimanto Baltakio eiles. Beje, pagal šio poeto žodžius R.Stanionis parašė net 30 dainų. Tad neatsitiktinai A.Baltakis savo poezijos rinkinyje įrašė: “Robertui, suteikusiam melodijos sparnus mano eilėms”.

Vėliau R.Stanionis subūrė naują ansamblį “Koda”, kuriame, anot jo paties, eksponavo geriausias savo dainas, o norintieji aranžuoti “Antilopę” ar kitą kurią populiarią dainą, kreipiasi į jų kūrėją leidimo iki šiolei. “Man tai labai malonu. Ir ne todėl, kad už jų atlikimą aš gaunu pinigų, o todėl, kad jos tebedainuojamos, praėjus 20 metų. Beje, iš savo kūrybos aš turtų nesusikroviau. Materialiai atsistojau ant kojų, kai 1989 metais pradėjo kurtis kooperatyvai, ir aš panirau į pramogų verslą”, - prisipažino pašnekovas.

Iš verslo - į politiką 

 

Į politiką Robertas Stanionis tvirtina atėjęs atsitiktinai - prieš šešerius metus buvę bendražygiai pakvietė į Centro sąjungą. Tik prieš keletą metų buvo išrinktas į miesto Savivaldybę, dirbo Socialinių reikalų komiteto pirmininku, o 2001 metų vasarą tapo Savivaldybės administratoriumi.

“Šios pareigos man primena sovietmečio vykdomojo komiteto pirmininko postą. Čia dirbant labai pravertė mano organizacinio ir kūrybinio darbo patirtis, sugebėjimas pažvelgti į ateitį. Tačiau vis vien kasdieną jaučiu įtampą darbe. Matyt, reikia ne vienerių metų, kad galėčiau ramiai laikyti ranką ant miesto gyvenimo pulso. Iki šiol patiriu nemažai stresų darbe, išgyvenu, kai negaliu padėti ieškančiam pagalbos žmogui. Tie patirti stresai atsiliepia po darbo. Štai kartą krūptelėjau, išgirdęs vienoje parduotuvėje per vietinį radiją sakant: “Administratorius kviečiamas prie pirmos kasos”. Dabar šioms pareigybėms Seimas užkrovė dar didesnę atsakomybės ir įpareigojimų naštą. Laikas ir darbai parodys, ar aš ją pakelsiu”, - sakė pašnekovas.  

Šeimos tvirtovė  

Geriausiai Robertas pailsi su šeima, jau 20 metų atostogaudamas prie Baltųjų Lakajų. Prie ežerų važiuoja kartu su žmona ir dukromis. Beje, abi dukros, Giedrė ir Rūta, rimtai mokėsi muzikos, jos teorijos. Dabar vyresnioji studijuoja Vilniaus universitete viešuosius ryšius, o jaunėlė - vadybą ir administravimą. Žmona Dalia dirba reklamos agentūroje.

Šeima šeštadieniais gali ilgiau pamiegoti, nes žino, kad jos galva mėgsta anksti keltis, gaminti pusryčius. “Mums labai patinka Roberto paruoštas plovas. Tiesa, jį pagaminti aš pati išmokiau, bet, manau, Robertas paveldėjo kulinarinių sugebėjimų iš savo mamos - puikios šeimininkės. Beje, ji, kaip ir sūnus, kūrė eiles, buvo žinoma visokių renginių organizatorė “Audimo” fabrike”, - pasakojo Dalia.

Dabar Roberto Stanionio namuose Aukštuosiuose Kaniūkuose gyvena trys kartos: seneliai, jų vaikai ir anūkai. Tad prie Kūčių ar Velykų stalo susirenka gausi šeimyna. Beje, šiame name įkurtuvės prieš 8 metus sutapo su Kūčių vakariene.