Karių valstybinės pensijos Pereiti į pagrindinį turinį

Karių valstybinės pensijos

2008-05-14 12:13

- Dirbau Krašto apsaugos ministerijoje. 1994 m. galėdamas išeiti į pensiją prašymo nerašiau ir išėjau į tarnybos atsargą. 1999 m. prašymą parašiau ir man buvo apskaičiuota ir paskirta kario valstybinė pensija ir išmokėta už vienus praėjusius metus. Paskaičiuojant pensijos dydį buvo taikomas 1994 m. (65 litų) bazinės mėnesio algos dydis. Augant BMA didėja ir kario valstybinės pensijos. Ar apskaičiuojant man pensiją turėjo taikyti 1994, ar 1999 metų BMA dydžio pagrindu ir kokia tvarka?

- Vidaus reikalų, specialiųjų tyrimų tarnybos, valstybės saugumo, krašto apsaugos, prokuratūros, kalėjimų departamento, jam pavaldžių įstaigų bei valstybės įmonių pareigūnų ir karių valstybinių pensijų įstatymo (1998 m. spalio 22 d. įstatymo Nr. VIII-908 (nuo 1999 m. sausio 1 d. iki 2000 m. birželio 1 d.) (Žin., 1998, Nr. 98-2710) [toliau vadinama - įstatymo] 7 straipsnis nustato pareigūnų ir karių valstybinės pensijos dydį. Šio straipsnio 1 dalyje numatyta, kad pareigūnų ir karių valstybinė pensija už tarnybą apskaičiuojama ir mokama pagal pensijos mokėjimo mėnesį galiojantį pareigūnų arba karių darbo užmokestį už tas pareigas, kurias išeidamas iš tarnybos turėjo pareigūnas ar karys. Į šį užmokestį įskaitomas pareiginis atlyginimas, taip pat priedai už laipsnį, stažą ir kategoriją, kai šie priedai mokami įstatymų nustatyta tvarka.

Pensinio aprūpinimo ir socialinės paramos pagrindai įtvirtinti Konstitucijos 52 straipsnyje, kuriame nustatyta, kad valstybė laiduoja piliečių teisę gauti senatvės ir invalidumo pensijas, socialinę paramą nedarbo, ligos, našlystės, maitintojo netekimo ir kitais įstatymų numatytais atvejais. Pagal šį Konstitucijos straipsnį gali būti numatytos ir kitokios, ne tik jame nurodytos, pensijos ar socialinė parama, tarp jų - pareigūnų ir karių valstybinė pensija už tarnybą. Pagal Konstitucijos 52 straipsnį pensinio aprūpinimo ir socialinės paramos santykiai reguliuojami tik įstatymais.

Konstitucijos 52 straipsnyje pavartota formuluotė “valstybė laiduoja” inter alia reiškia, kad pensijos bei įvairios socialinės paramos rūšys garantuojamos tiems asmenims ir tokiais pagrindais bei dydžiais, kurie nustatyti įstatymais.

Pagal Įstatymo 16 straipsnio 6 dalį ir 9 dalies 2 punktą pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą dydis ir išeinant į minimą pensiją iki Įstatymo įsigaliojimo, ir išeinant į pensiją po Įstatymo įsigaliojimo turi būti apskaičiuojamas vadovaujantis ta pačia Įstatyme nustatyta tvarka. Pagal Įstatymo 7 straipsnio 1 dalį pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą dydis visais atvejais turi būti apskaičiuojamas pagal pensijos mokėjimo mėnesį galiojantį pareigūnų arba karių darbo užmokestį už tas pareigas, kurias išeidamas iš tarnybos turėjo pareigūnas ar karys. Į šį užmokestį įskaitomas pareiginis atlyginimas, taip pat priedai už laipsnį, stažą ir kategoriją, kai šie priedai mokami įstatymų nustatyta tvarka.

Pagal Įstatymą pareigūnų ir karių valstybinė pensija už tarnybą visiems asmenims, išvardytiems Įstatymo 1 straipsnyje, skiriama tais pačiais pagrindais, pagal tas pačias sąlygas, ta pačia tvarka. Įstatyme nustatyti pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą dydžio apskaičiavimo principai ir tvarka yra vienodi visiems asmenims, turintiems teisę gauti šią pensiją. Įstatymo normose, nustatančiose pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą apskaičiavimo ir perskaičiavimo tvarką, nėra nuostatų, įtvirtinančių asmenų, turinčių teisę gauti minimą pensiją, nelygybę.

Vyriausybės 1995 m. sausio 20 d. nutarimo Nr. 83 Dėl Vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos bei prokuratūros sistemų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo bei mokėjimo nuostatų patvirtinimo ir tarnybos laiko, kurio reikia procentiniam priedui už ištarnautus metus gauti, nustatymo patvirtintų Vidaus reikalų, valstybės saugumo, krašto apsaugos bei prokuratūros sistemų pareigūnų ir karių valstybinių pensijų skyrimo bei mokėjimo nuostatų (1998 m. lapkričio 20 d. redakcija) [toliau vadinama - nuostatų] 31.3 punkte nustatyta, kad perskaičiuojant ištarnautų metų ir invalidumo pensijas vidaus reikalų sistemos pareigūnams ir kariams, kurie išėjo į pensiją nuo 1991 m. liepos 1 d. iki 1994 m. gruodžio 31 d., krašto apsaugos sistemos pareigūnams ir kariams, kurie išėjo į pensiją nuo 1990 m. balandžio 25 d., valstybės saugumo ir prokuratūros sistemų pareigūnams, kurie išėjo į pensiją nuo šių įstaigų sukūrimo dienos, darbo užmokestis, iš kurio skaičiuojama pensija, nustatomas dauginant išėjimo mėnesį nustatytą koeficientą atlyginimui apskaičiuoti iš 1994 metų gruodžio mėnesį galiojusios 65 litų minimalios mėnesinės algos, pridedant ištarnautų metų priedą, priedą už kategoriją bei galiojusį 1994 metų gruodžio mėnesį koeficientą atlyginimui už pareigūno laipsnį apskaičiuoti, taikant Lietuvos Respublikos Vyriausybės 1994 m. rugsėjo 28 d. nutarimo Nr. 907 “Dėl darbo užmokesčio ir kitų išmokų indeksavimo” (Žin., 1994, Nr. 77- 1444) 4 ir 5 punktų nuostatas.

Perskaičiuojant pensijas, paskirtas iš darbo užmokesčio, buvusio pagal datas, nurodytas 31 ir 31.3 punktuose, iki 1991 m. lapkričio 31 d., tarnybiniams atlyginimams apskaičiuoti imami minimalūs koeficientų schemų dydžiai pagal atitinkamas pareigas bei koeficientai priklausomai nuo specialaus laipsnio, patvirtinti atitinkamais Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimais, ir priskaičiuojami priedai už kategoriją, ištarnautus metus.

Lietuvos Respublikos Konstitucinis Teismas 2002 m. balandžio 23 d. nutarimu šias Vyriausybės nutarimo 31.3 punkto nuostatas pripažino prieštaraujančiomis Lietuvos Respublikos Konstitucijai. Teismas nurodė, kad nuostatų 31.3 punkte nustatyti pareigūnų ir karių valstybinės pensijos už tarnybą, paskirtos iki Įstatymo įsigaliojimo, dydis ir jo perskaičiavimo tvarka skiriasi nuo Įstatymo 7 straipsnio 1 ir 2 dalyse, 16 straipsnio 6 dalyje ir 9 dalies 2 punkte nustatytų pareigūnų ir karių valstybinės pensijos, paskirtos iki Įstatymo įsigaliojimo, dydžio ir šio dydžio perskaičiavimo tvarkos, todėl prieštarauja Įstatymo 7 straipsnio 1 ir 2 dalims, 16 straipsnio 6 daliai ir 9 dalies 2 punktui ir Lietuvos Respublikos Konstitucijos 52 straipsniui.

Rengė Stasio ŠEDBARO advokatų kontora

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų