Geru regėjimu pasigirti gali, deja, tik dalis visuomenės. Ir, ko gero, ne didžioji. Akiniai arba kontaktiniai lęšiai - populiariausios priemonės, koreguojančios regėjimą ir padedančios išvengti diskomforto, atsiradusio jam sutrikus. Šį kartą plačiau pakalbėkime apie kontaktinius lęšius.
- Kontaktiniai lęšiai - maža, minkšta, skaidri išgaubta plėvelė, kuri labai gerai priglunda prie ragenos - gaminami iš įvairių polimerinių medžiagų, pasižyminčių skirtingu oro laidumu, atsparumu baltyminėms nuosėdoms ir kitomis savybėmis. Jie naudojami regos korekcijos, gydymo ar kosmetiniais tikslais,- paaiškina Vision express optikos Kauno filialo vadovė Rūta Janušauskienė.- Dabartinio kontaktinio lęšio pirmtako schemos aptiktos jau 16 amžiuje, tačiau tik 1939 m. jis buvo pagamintas Vokietijoje iš kieto skaidraus plastiko. Septintajame dešimtmetyje čekų mokslininkų sukurti minkšti kontaktiniai lęšiai netrukus pradėti gaminti serijiniu būdu. Aštuntojo dešimtmečio naujovė, kuri buvo priimtina gal tik porai milijonų planetos gyventojų, po dviejų dešimtmečių tapo bent penkiasdešimt kartų populiaresnė.
- Ir šiandien pasirenkančių kontaktinius lęšius žmonių skaičius, ko gero, auga?
- Taip, nes kontaktiniai lęšiai - puiki alternatyva akiniams tuo atveju, kai būtinas idealus regėjimas, bet nėra galimybės nešioti akinius (pvz., sporto varžybos). Jie geriau nei akiniai koreguoja regėjimą, nes dedami tiesiai ant akies obuolio ir juda kartu su akimi, jų negalima pamesti.
- Technologijos vystosi labai sparčiai. Kaip per trisdešimtmetį tobulėjo kontaktiniai lęšiai?
- Naujausios kartos yra ilgalaikio nešiojimo kontaktiniai lęšiai Focus Night and Day (naktis ir diena), skirti nuolatiniam (iki 30 parų) nešiojimui. Juos 1999 metais pristatė tarptautinė kompanija Ciba Vision - A Novartis. Lotratilcono A, medžiagos, iš kurios gaminami naujieji lęšiai, sukūrimas prilyginamas revoliuciniam išradimui kontaktologijoje. Šios medžiagos sudėtyje yra silikono bei hidrogelio. Silikono savybė puikiai praleisti deguonį įgalina saugiai nešioti minėtus lęšius ištisą mėnesį - ne tik dirbti, bet ir miegoti, jų neišimant. Pažymėtina, kad naujieji kontaktiniai lęšiai praleidžia šešis kartus daugiau deguonies nei polimeriniai, o jų modifikuotas paviršius maksimaliai atstumia nuosėdas: baltymus, lipidus, riebalines ląsteles, kurios, lęšių gerai nenuvalius, sudaro galimybę kauptis bakterijoms, o šios, ragenai negaunant pakankamai deguonies, mažina jos atsparumą.
Žmogus, kurio regėjimą būtina koreguoti, kartais sutrinka - ką pasirinkti: akinius ar kontaktinius lęšius, o apsisprendus pastarųjų naudai, kaip iš gausos atrasti tinkamiausius? Gydytoja oftalmologė Ramunė Raitelaitienė pataria:
- Vienareikšmio atsakymo duoti negalima: tai labai individualu. Rinkimąsi vertėtų pradėti nuo apsilankymo pas akių ligų specialistą. O akiniai ar kontaktiniai lęšiai - tai tolimesnis etapas, kuris priklauso nuo žmogaus pomėgių, netgi gyvenimo būdo. Pavyzdžiui, sportuoti užsidėjus akinius nėra patogu, kartais netgi neįmanoma. Vieniems akiniai gali trukdyti, kuriant įvaizdį, kitiems -atvirkščiai, padėti. Ragenos ligų atvejais, po akies nudegimų ir t.t. kontaktiniai lęšiai gali tapti gydymo priemone: esant akies paviršiaus žaizdoms, lašinami vaistai dirgina akį. Uždėjus kontaktinį lęšį, šis nemalonus pojūtis dingsta.
Kontaktiniai lęšiai žmogui gali būti nepriimtini dėl to, kad jam yra nemalonu liesti savo akį. Šiuo atveju patarčiau silikoninius Focus Night and Day, kuriuos oftalmologas gali įdėti, po mėnesio išimti ir, jeigu žmogus pageidauja, pakeisti naujais. Tokiu atveju išvengiama nemalonios procedūros. Apskritai jeigu žmogus pradėjo nešioti ilgalaikius kontaktinius lęšius, jis turėtų pasirodyti oftalmologui, praėjus vienai dienai, savaitei po lęšių įdėjimo, nepatingėti ateiti prieš pasikeisdamas juos. Beje, minėtuosius kontaktinius lęšius Focus Night and Day verta rinktis ne vien tik dėl patogumo, o pirmiausia dėl to, kad jie, lyginant su kitais, geriausiai praleidžia deguonį. Pastaruoju metu konstatuojama, kad dėl šios priežasties, t.y. geresnio ragenos aprūpinimo deguonimi, netgi stabdomas trumparegystės progresavimas.
Pasaulyje šiuo metu populiariausi minėtieji bei vienkartiniai kontaktiniai lęšiai. Pastarieji geri tuo, kad faktiškai nelieka infekcijos pavojaus bei apsieinama be jokių lęšių priežiūros priemonių: ryte įsidėjai, vakare - išmetei. Vadinamieji metiniai kontaktiniai lęšiai reikalauja daugiau atidos bei rūpestingumo. Kita vertus, vėlgi turime atsižvelgti į situaciją. Jeigu vykstame į tolimesnę kelionę, vertėtų pagalvoti, ką pasirinkti: akinius ar kontaktinius lęšius. O jeigu nebus galimybių vakare jų išsiimti?
- Ar visi turintys regėjimo problemų žmonės gali nešioti kontaktinius lęšius?
- Yra labai nedidelis procentas žmonių, kurie kontaktinių lęšių negali nešioti, kadangi dėl sumažėjusios ašarų gamybos jiems lęšis sukelia nemalonų pojūtį akyje. Kai kuriais atvejais galima pasinaudoti dirbtinėm ašarom, ir akies graužimas liausis. Bet prieš tai reikėtų patikrinti akių sausumą. Tai atliekama greitai ir neskausmingai, naudojant filtracines juostas: po penkių minučių gydytojas mato, kiek ji sudrėksta ir, atsižvelgdamas į tai, rekomenduoja atitinkamus kontaktinius lęšius.
- Naujieji silikoniniai kontaktiniai lęšiai Focus Day and Night rekomenduojami nešioti ištisą mėnesį. O jeigu žmogui nepatinka miegoti su lęšiais arba jis pajunta kokį nors diskomfortą?
-Kaip teigia gamintojas, minėtųjų lęšių, jeigu jie yra išimami kasnakt, nešiojimas pailgėja, taigi žmogus, išsiimdamas juos kiekvieną naktį, gerokai patausoja. Tačiau to apibendrinti negalima, nes daug kas priklauso nuo paties individo, jo akies sekrecijos. Viena nekelia dvejonių: jeigu pajutote dirginimą, graužimą ar kitokį akies diskomfortą, jokiu būdu nedelskite, bet kreipkitės į oftalmologą.
Naujausi komentarai