Dėl teisiamųjų ligų klimpsta baudžiamosios bylos nagrinėjimas
Kauno apygardos teismui, nagrinėjančiam itin didelės apimties PVM grobstymo bylą, jau trečią kartą iš eilės nepavyko pratęsti teismo proceso. Vakarykštį posėdį, kaip ir dar du ankstesnius, teko atidėti susirgus teisiamiesiems.
Užklupo ligos
Prieš kelerius metus Organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos iškeltoje baudžiamojoje byloje dėl PVM grobstymo įtarimai sukčiavimu, neteisėta įmonės veikla, dokumentų klastojimu buvo pareikšti net dvylikai asmenų: Mindaugui Senkui, Aidui Šakniui, Arūnui Čeplikui, Vitoldui Usariui, Vitalijui Akucevičiui, Mindaugui Lukoševičiui, Daivai Lukoševičienei, Gediminui Marcinkui, Arūnui Jakubovičiui, Rimantui Muliuoliui, Juozui Jaskoniui ir Aurelijui Savostai.
Teisiamieji, tarp kurių yra ir verslininkų, ir jiems talkinusių muitininkų, jau stojo prieš Kauno apygardos teismą, tačiau bylos nagrinėjimas nevyksta taip sparčiai, kaip planuota.
Į vakarykštį posėdį atvyko tik dešimt teisiamųjų, o kitų dviejų įtariamųjų advokatai informavo apie jų ginamuosius užklupusias ligas bei negalavimus. Teismas buvo priverstas atidėti bylą ir numatyti papildomų posėdžių laiką, tačiau tikimasi išsiaiškinti, ar teisiamuosius tikrai užklupo tokios ligos, dėl kurių jie negali dalyvauti bylos nagrinėjime.
Dėl tų pačių priežasčių neįvyko dar du ankstesni posėdžiai, kurių metu planuota apklausti liudytojus.
Scenarijus tas pats
Vakar į teismą rinkęsi teisiamieji, regis, jau buvo informuoti apie būsimą pertrauką. Belaukiant posėdžio pradžios, jie tarpusavyje juokavo ragindami vieni kitus greičiau nešti biuletenius. Kai teisėja, susipažinusi su advokatų pateiktais nedarbingumo pažymėjimais, suabejojo, ar vienai iš teisiamųjų nereiktų pakeisti kardomosios priemonės, salėje pasigirdo negarsi replika: Visų neuždarysit.
Teismai, nagrinėjantys didelės apimties bylas, iškeltas grupei asmenų, priversti ne kartą atidėti posėdžius, nes visi teisiamieji bent po kartą neatvyksta į teismą, o pristato nedarbingumo pažymėjimus. Vadovaujantis tokiu pačiu scenarijumi, viena PVM byla jau subliūško Kauno miesto apylinkės teisme, kur dėl tarnybos pareigų neatlikimo buvo teisiamos aštuonios Valstybinės mokesčių inspekcijos darbuotojos. Būtent jos buvo kaltinamos nepatikrinusios verslininkų apgavikų pateiktų dokumentų, kurie, kaip paaiškėjo, buvo suklastoti. Nors realiai laiko išnagrinėti bylą ir paskelbti nuosprendį pakako, tačiau teismo darbą stabdė teisiamųjų ligos. Galų gale, suėjus senaties terminui, byla buvo nutraukta, taip ir neįvertinus teisėsaugininkų surinktos medžiagos.
Prekės - tik dokumentuose
Mokesčių inspektorėms iškelta byla buvo išskirta nuo jau minėtos baudžiamosios bylos, nagrinėjamos Kauno apygardos teisme. Pastarajai senaties terminai dar negresia, nes ir verslininkams bei muitininkams inkriminuojami nusikaltimai yra rimtesni.
Bylos surinkta informacija, jog prisidengiant bendrovių Šilomba, Dapta, Aurata, Mipro, Aukštoji arka, Tidora ir M.Lukoševičiaus bei G.Marcinkaus firmų vardais, klastojant dokumentus, 1998-2000 metais Mokesčių inspekcijai buvo teikiami melagingi duomenys apie fiktyvius sandorius bei prekių eksportą. Tyrimo metu nustatyta, kad neteisėtu būdu už tariamas PVM permokas iš valstybės biudžeto buvo pasisavinta ne mažiau kaip 5,5 milijono litų.
ONTT pareigūnai šios bylos ėmėsi dėl to, kad mokesčius grobstant dalyvavo ir muitininkai, kurie teisiami dėl piktnaudžiavimo tarnyba.
Nuo 1998 metų vasario iki rugpjūčio teisiami asmenys įtariami suklastoję bendrovės Šilomba dokumentus, pagal kuriuose neva į Vengriją buvo eksportuoti televizoriai, kineskopai ir kitos dalys, įsigytos iš bendrovių Teleorbita, Teleorbita ir Ko. 1998 m. birželio 30 ir liepos 17 dienomis Kauno apskrities valstybinei mokesčių inspekcijai pateikę suklastotus dokumentus dėl tariamo prekių eksporto, iš valstybės biudžeto jie gavo per 165 tūkstančius litų.
Vėliau taip pat suklastojus tos pačios bendrovės dokumentus, neva į Ukrainą buvo eksportuoti iš Aurata įsigyti sportiniai kostiumai. Taip susigrąžinta daugiau kaip 470 tūkstančius litų tariamai sumokėtų mokesčių.
Šių bei kitų pareigūnų užfiksuotų PMV grobstymo operacijų metu dokumentuose nurodytos prekės neegzistuodavo, o jų tariamas įsigijimas ir eksportas būdavo nurodomas suklastotose PVM sąskaitose-faktūrose ir eksporto deklaracijose.
Naujausi komentarai