Interjeruose - stilių samplaika


2002-12-02
Giedrė BUDVYTIENĖ
Interjeruose - stilių samplaika
Į namus vėl sugrįžta tapetai, sušildantys baltai dažytas sienas, užuolaidos, kilimai

Tam, kad pakeistumėm atsibodusį interjerą, nebūtina griauti sienas, jungti svetainę su virtuve, pirkti naujus baldus ar kloti parketą. Pakeiskime šviestuvus, užuolaidas, lovatiesę, pasisiūkime pagalvėlių, staltiesėlių, įsigykime ryškią dekoratyvinę vazą ar įspūdingą lėkštę vaisiams, pagaliau - akvariumą ar kokį egzotišką augalą, ir pasijusime tarsi kituose namuose.

Turi būti jauku

Pasak architekto Vytauto Naudžiūno, šiuo metu interjero madoje vyrauja keletas krypčių. Viena iš jų - moderni funkcionalistinė, labiau būdinga Skandinavijos šalims, progresyviausiam italų dizainui. Kita - modernaus romantizmo, ją labiau puoselėja dalis italų ir dalis vokiečių dizainerių. O apskritai, kaip ir visoje pasaulinėje kultūroje, galimos įvairiausios stilių samplaikos - nėra vienos kokios nors griežtai apibūdinamos linijos, kurią būtų galima laikyti madingiausia.

Nemažai architektų ir dizainerių siūlo derinti įvairius stilius naudojant kontrasto principą. Jų šūkis galėtų būti “nenuobodi įvairovė”. Šio principo prisilaikoma pasirenkant baldus, užuolaidas, kilimus, netgi apmušalus, jei tokie yra. Kitas labai svarbus dalykas, į kurį būtina atsižvelgti - žmogui tokiame interjere turi būti jauku, pastebi architektas.

Dėmesys apšvietimui

Ypač svarbi šių dienų interjero detalė - apšvietimas. Interjerai yra išsivystę į gana savarankišką dizaino šaką, diktuojančią ne tik apšvietimo, bet ir estetinę funkciją. Šviestuvus kuriančių garsių firmų dizaineriai, inžinieriai ir technologai stengiasi, kad jie gerai derintųsi prie įvairaus stiliaus baldų. Pirmiausiai, žinoma, turimi omenyje šiuolaikiški, modernūs baldai.

Kita vertus, jie turi tikti įvairioms interjero erdvėms. Šiuo metu madingos asketiškos, paprastos šviestuvų formos, pabrėžiančios šiuolaikinio interjero funkcionalumą. Šalia pirminės apšvietimo funkcijos ne mažiau svarbi ir kita - kiek jis tinka prie bendro interjero. Stebima tendencija, kad jau pats apšvietimas gali formuoti visiškai skirtingas nuotaikas. Jis gali būti montuojamas pakabinamose lubose, ant nuleidžiamų konstrukcijų, prie pat grindjuosčių galima montuoti juostinius šviestuvus, taip pat - prie laiptų.

Atsisakoma kičo

Pagaliau ir Lietuvoje atsiranda atsitraukimo nuo kičo tendencija, džiaugiasi V.Naudžiūnas. Atsisakoma blizgučių. Nebe tokie populiarūs pigūs šviestuvai, kurių dizainas buvo atsilikęs 15 - 20 metų. Dabar žmonės pradėjo mąstyti kitaip: geriau išsirinkti brangesnį šviestuvą, kuris būtų ne tik ekonomiškas, gero dizaino, bet ir ilgai tarnautų, būtų saugus. Pagrindiniu pasirinkimo kriterijumi tampa nebe kaina, o kokybė, ekonomiškumas.

Architekto nuomone, ne tik baldus, kilimus, bet ir smulkesnius interjero elementus - vazas, žvakides, dekoratyvinius indus žmonės dažniau keičia, domisi, kas dabar madinga, populiaru. O populiarios švaraus, kokybiško dizaino interjero detalės. Mažėja tokių, kurie interjerą perkrauna visokiomis smulkmenomis, dažnai tarpusavyje nederančiomis. Jei jau renkasi žinomos firmos interjero elementus, tai visame būste stengiasi išlaikyti tą stilių. Kadangi šie daiktai nėra pigūs, perka vieną, vėliau kitą, palaipsniui jais užpildydami visą interjerą.

Nesunku atnaujinti

Interjero salono “Stiliaus artelė” vadybininkė Elvyra Balsienė įsitikinusi, kad atnaujinti būsto interjerą visai nesunku. “Dabar madingi įvairiausi kilimai: ilgaplaukiai, rankų darbo, ypatingieji rišti Nepalo kilimai. Tačiau ir klasikinių raštų kilimai lygiai taip pat populiarūs, tad jei turite tokį, ir jis nėra nusidėvėjęs, - puiku. Kita tendencija - žmonės vėl sugrįžta prie langų dekoravimo. Jei anksčiau interjere vyravo stiklas, metalas, akmuo - šaltos medžiagos, tai dabar žmonės nuo to, matyt, pavargo. Lietuvoje taip mažai saulės, o tinkamai parinkti ryškių, šviesių spalvų tekstilės elementai mūsų būstui tikrai šį praradimą gali kompensuoti”, - pataria E.Balsienė.

Populiarios natūralių medžiagų grindų dangos, pavyzdžiui, iš bambuko, kokoso - sizalio, vilnos su džiutu, vilnos su sizaliu. Jos ypač tinka šiuo metu mėgstamiems rytietiškiems interjerams, kuriems būdingas minimalizmas, mažai daiktų. Šių dangų yra įvairių faktūrų, spalvinių gamų, su įdomiomis apsiuvimo juostomis, taip pat matmenų, todėl nesunku pritaikyti savo interjerui, ne taip, kaip standartinių matmenų kilimus.

Vėl madingos sienų dangos

Pasaulyje sienų dangos vėl populiarios. Lietuva, kaip visada, šiek tiek vėluoja, tačiau ir čia pamažu atsisakoma baltų sienų. Šiandien sienų dangos suvokiamos gerokai plačiau nei vien tik popieriniai tapetai, kurie buvo ypač populiarūs prieš dešimtmetį ir dar seniau. E.Balsienės teigimu, šiandien sienų dangos pagal naujas technologijas gaminamos iš vinilo, viskozės. Jų kokybė labai aukšta. Dar viena naujovė - tapetai iš natūralių medžiagų. Pavyzdžiui, iš bambuko plaušo.

Pasak pašnekovės, dabar kur kas lengviau pačiam sukurti savo būsto interjerą, nes kuriamos interjero dekoravimo kolekcijos, o ne pavieniai elementai. Jose puikiai dera sienų dangos, kilimai, audinys užuolaidoms ir lovatiesėms, netgi baldų apmušalai - daug nereikia sukti galvos. Nemažai dėmesio skiriama ir smulkioms interjero detalėms, kuriomis galima nesunkiai “pataisyti” vieną ar kitą kampą, laiku neapmąstytą. Tam puikiai tiks keramika - ir juodoji, ir spalvotoji. Taip pat maži akcentai - staltiesėlės, pagalvėlės. Svarbus ir apšvietimas. Dabar madingas ne vadinamasis centrinis, sklindantis iš vieno didelio šviestuvo kambario centre, o vietinis - ten, kur patogu skaityti knygą, ties stalu ar foteliu.