Į trokštamą darbą - per ugnį ir vandenį Pereiti į pagrindinį turinį

Į trokštamą darbą - per ugnį ir vandenį

2008-05-14 12:13

Atrankos konkursų dalyviai kartais susiduria su netikėtais ir net ekstremaliais išbandymais

Atrankos konkursų dalyviai kartais susiduria su netikėtais ir net ekstremaliais išbandymais

Niekada nedalyvaujantieji darbuotojų atrankos konkursuose juose galėtų patirti šoką. Tik organizatoriams ir nuolatiniams dalyviams neatrodo sudėtingos kandidatams pateikiamos užduotys - piešti nežinia ką, atsakyti į kelis šimtus psichologo klausimų, vaidinti pardavėją ir parduoti vandens stiklinę arba pralįsti siauru vamzdžiu.

Fantastinės būtybės piešimas

Personalo atrankos firmų darbuotojai aiškino, jog ieškant darbuotojų didelėms bendrovėms naivu tikėtis, jog kandidatams užteks pateikti diplomo kopiją ir gyvenimo aprašymą. Pretendentų laukia sunkesni išbandymai.

Viena darbo ieškanti moteris prisipažino buvusi sutrikusi, kai per atranką jos paprašė nupiešti fantastinę būtybę. “Atrodo, kad nupiešti kažką sugebėčiau. Bet pradėjau galvoti, ką geriau piešti, kad labiau tikčiau į darbą”, - pasakojo kaunietė.

Kita kaunietė teigė nesitikėjusi, kad ieškodama lėktuvo palydovės darbo susidurs su rimtais išbandymais. “Nuvežė į baseiną ir liepė šokti į keturių metrų gylį. Nežinau, kam tai reikalinga. Juk kai lėktuvai nukrenta į jūrą, keleiviai ir įgula būna su gelbėjimo liemenėmis. Antra vertus, gal stiuardesės ir turėtų padėti išsigelbėti žmonėms?” - svarstė ji.

Kęstutis Vaskelevičius, ieškojęs vadybininko darbo, sakė buvęs nustebintas psichologinio testo klausimų. “Į kai kuriuos nežinai, ką atsakyti. Man tai priminė vieną kadaise skaitytą knygą. Joje pasakojama, kad JAV į naują mokyklą norėjęs pereiti vaikinukas turėjo atsakyti į tokį klausimą: “Ką padarytum mieliau: smogtum tėvui, sudegintum namą ar suvalgytum slieką?” Panašūs klausimai per atranką gali išmušti iš vėžių”, - lygino vaikinas.

Kitas kandidatas į vadybininkus pasakojo nežinojęs kaip elgtis, kai kalbantis su darbdaviais ir atrankos tarnybos atstovais staiga priešais jį iššoko vyras su fotoaparatu. Pasirodo, tai irgi buvo išbandymas - norėta įvertinti pretendento reakciją į netikėtumus. Puolęs slėpti veidą jis būtų praradęs galimybę laimėti atranką.

Sutrikę kandidatai nurašomi

“Ad Gloriam Karjeros centro” atrankos projektų vadovė Ieva Aleksandravičienė aiškino, kad sukti ir provokuojantys klausimai užduodami ne siekiant gauti tikslius atsakymus, bet įvertinti kandidato reakciją.

“Jei žmogus susierzina, susijaudina, supyksta, - vargu, ar jam seksis darbas, kuriame daug netikėtumų ir stresinių situacijų. Darbdaviai vertina universalius darbuotojus, sugebančius išsisukti iš nemalonios padėties. Atrankos pokalbis gali būti puiki proga pademonstruoti, kad tai sugebate”, - sakė I.Aleksandravičienė.

“Fiat Lux personalo projektai” projektų vadovė Ramunė Kaušynienė sakė, kad darbdaviai nenurodo, kaip parinkti darbuotojus, tačiau pageidauja geriausių. Todėl tenka kandidatus įvairiai išbandyti.

“Kai reikia atrinkti pardavimo vadybininkus, kartais paprašome atlikti praktinį testą - tariamai parduoti pieštuką. Pardavėjas turi daryti viską, kad jam tai pavyktų. Vieni iš karto puola girti pieštuką, lyginti jį su kitais. Kiti iš karto sutrinka. Tokie tikrai negali tapti pardavimo specialistais”, - aiškino R.Kaušynienė.

Bendrovės “Erra” atrankos projektų vadovė Gintė Žilinskienė sakė, kad kompanija laikosi principo iš pat pradžių perspėti kandidatus apie tai, kas jų laukia. “Todėl sunkūs testai, ilgi pokalbiai, netikėtos užduotys neturėtų nustebinti”, - mano ji.

Yra ir kita tokių atrankų pusė. Nuolat juose laimę bandantys karjeristai teigia, kad po kelių konkursų sukaupiama tiek patirties, kad jokie netikėtumai nebaisūs.

Pretendentai apsimeluoja

Pigių skrydžių kompanija “Ryanair” Lietuvoje ieško 25 lėktuvo įgulos narių - stiuardų arba stiuardesių. Atranką jiems padedantys atlikti bendrovės “Sabenavita” darbuotojai sakė, jog airiai nustebo lietuvių požiūriu į darbo paiešką.

“Gavome 80 paraiškų, bet iš jų nepavyks atrinkti 25 darbuotojų. Paaiškėjo, kad dalis jų tik įsivaizduoja, jog moka angliškai rašyti ir kalbėti. Britai nustebo, kai į pokalbius atėjo džinsais mūvintys jaunuoliai, merginos su bambos nedengiančiomis palaidinėmis. O kai kurie atrodė taip, tarsi atvykę tiesiai iš naktinio pasilinksminimo”, - pasakojo vadybininkė Ana Šmigelskienė.

Anot jos, airiai pasirinktus kandidatus pasikvies tolesnei atrankai į Angliją. “Jie labai pasitiki žmonėmis. Tačiau gali būti, kad turės ir dar nusivilti. Visi norintys tapti stiuardais turės įrodyti, kad moka plaukti. Gali paaiškėti, kad kai kurie tik mano, jog moka”, - sakė A.Šmigelskienė. Anot jos, dauguma kandidatų nelabai įsivaizdavo, kam lėktuve reikalingi palydovai. “85 proc. mano, kad tik keleivių aptarnavimui. Tik 15 proc. pasakė, kad jie reikalingi saugumui garantuoti ir padėti keleiviams ekstremaliomis situacijomis”, - sakė jis.

“Ryanair” skelbimai buvo išspausdinti anglų kalba. Vadybininkę prajuokino interesantai, kurie paskambinę prašė paaiškinti, koks darbas yra siūlomas.

Psichologiniai ir fiziniai testai

Saugos bendrovėje “Jungtis” už darbuotojų atranką atsakingas Evaldas Piraitis teigė, kad kandidatai į saugos darbuotojus turi pabendrauti su psichologais. “Testo metu reikia atsakyti į maždaug 600 klausimų. Fizinio pasirengimo testo metu būtina bėgti 3 kilometrus, 100 metrų, daryti atsispaudimus, prisitraukimus, įrodyti kovinį pasirengimą. Dirbantieji ekipažuose turi įrodyti, kad pažįsta miestą, - pasakojo E.Piraitis.

Greitojo reagavimo būrio “Aras” vado pavaduotojas Aloyzas Mickus pasakojo, kad kandidatai į šią tarnybą ne visada išlaiko psichologinius ir fizinius testus.

“Bėgimas, atsilenkimai, prisitraukimai - tai nėra labai sudėtinga. Tačiau kai reikia šokti nuo gaisrininkų bokšto, kuris yra maždaug penkiaaukščio namo aukščio, ir kandidatą tik vienas žmogus prilaiko virve - jau sudėtingiau. Iš pradžių žmogus krenta laisvai ir tik prie pat žemės jis sulaikomas. Kitas bandymas iš pirmo žvilgsnio neatrodo sunkus - reikia prašliaužti maždaug 15 metrų ilgio vamzdį. Dažnai paskui žmogų virvėmis ištraukiame. Kartą vienas stambus vyriškis buvo gerokai įstrigęs”, - nusijuokė A.Mickus.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų