Farmacininkai vienijasi kovai su korupcija Pereiti į pagrindinį turinį

Farmacininkai vienijasi kovai su korupcija

2008-05-14 12:13

Vaistų kompanijos parengė vaistų rinkodaros kodeksą ir įsipareigojo jo laikytis

Vaistų kompanijos parengė vaistų rinkodaros kodeksą ir įsipareigojo jo laikytis

Vaistų gamintojai užsimojo dirbti skaidriai ir etiškai. Tai padaryti jiems padės jų pačių parengtas Vaistų rinkodaros kodeksas. Šio dokumento atsiradimu pasirūpino Etinių farmacijos kompanijų atstovybių asociacija kartu su Vaistų gamintojų bei Lietuvos farmacijos įmonių asociacijomis. Tačiau jei jo nesilaikys prie šių organizacijų neprisijungę rinkos dalyviai, taip pat gydytojai bei vaistininkai, į kurių rankas atiduotas galutinis vaisto parinkimas ligoniui, korupcijos farmacijos sektoriuje įveikti nepavyks.

Aiškios žaidimo taisyklės

Dėl vietos farmacijos rinkoje nevengiantys pasistumdyti, kai kada į pagalbą pasitelkę ir ne visai etiškas priemones, vaistų gamintojai nusprendė susivienyti ir kartu kovoti už skaidrius veiklos ir darbo principus, vienodus visoms farmacijos kompanijoms, siekti, kad jų veikla atitiktų profesinės bei moralinės etikos principus.

“Suprasdami, kad farmacijos pramonė turi atsakingiau žiūrėti į savo veiklą, ir matydami, kad yra pažeidžiamos profesinės etikos normos, turėjome imtis atitinkamų priemonių. Sudarėme darbo grupę, kuri ir parengė naująjį Vaistų rinkodaros kodeksą”, - aiškina Etinių farmacijos kompanijų atstovybių asociacijos direktorius Gintautas Barcys.

Pasak jo, farmacijos sektorius labai jautrus. Vaistai yra sudėtingas produktas ir jo reklamos taisyklių pažeidimai gali turėti neigiamas pasekmes pacientams.

Vaistų gamintojų asociacijos valdybos pirmininko Algimanto Blažio nuomone, Lietuvoje tokio dokumento labai trūko: “Buvo nemažai klaidų, mes pamatėme, kad jos trukdo skaidriai dirbti ir sąžiningai konkuruoti”.

Anot A.Blažio, kodeksas svarbus ir medikams, nes jiems tenka didelė atsakomybė skiriant vaistus ligoniui. Nuo to priklauso jo sveikata, todėl būtina siekti, kad ligonių gydymas būtų efektyvus, vaistai būtų išrašomi ne tie, už kuriuos gydytojas gavo atlygį, o tie, kurių iš tiesų reikia pacientui.

Naujasis vaistų rinkodaros kodeksas parengtas atitinkamų tarptautinių dokumentų pagrindu, tačiau pritaikytas Lietuvai. Be to, jį kartu rengė ir įsipareigoja laikytis 3 vaistų gamintojų asociacijos, bendrai užimančios 85 proc. šalies farmacijos rinkos.

15 tūkst. egzempliorių tiražu išleistas kodeksas bus platinamas ir tarp kitų rinkos dalyvių, tikintis, kad jie taip pat prie jo prisijungs ir laikysis visiems vienodų žaidimo taisyklių. Dokumentas bus dalijamas gydytojams, vaistininkams, pacientams ir jų organizacijoms.

Pagrindiniai principai

Naujasis dokumentas numato, kad vykdant vaistų rinkodarą draudžiama sieti išrašomų ar išrašytinų vaistų kiekį su materialiniu atlygiu medicinos darbuotojui. Rinkodaros kampanijų metu naudojamos skatinamosios priemonės - suvenyrai, reklaminė atributika - turi priminti apie vaistą, o ne skatinti ar įpareigoti jį išrašyti reklamuojamos kompanijos vaistus.

Dovanos gydytojams yra leistinos ir nėra traktuojamos kaip papirkinėjimas, jei jos yra pritaikomos gydytojo praktikoje arba turi tik simbolinę reikšmę, pavyzdžiui - gėlės. Numatoma, kad lyginant skirtingų farmacijos kompanijų vaistus jų veiksmingumą privaloma pagrįsti moksliniais įrodymais. Gydytojams organizuojami renginiai turi būti moksliniai ir dalykiški, o jų neturėtų užgožti pramogos.

Kodekse konstatuojama, kad medikai ir farmacijos kompanijų darbuotojai turi laikytis ne tik profesinės etikos principų, išdėstytų šiame dokumente, bet ir aukštų moralės normų.

“Artimiausias mūsų tikslas - išgyvendinti bjaurius etikos pažeidimus, tiesioginį gydytojų papirkinėjimą įvairiais legaliais, taip pat ir nešvariais metodais. Gavusi skundus apie tokius atvejus juos nagrinės specialiai sudaryta kodekso pažeidimų nagrinėjimo komisija”, - aiškina G.Barcys.

Nuo rugsėjo pirmosios pradėjusios veikti komisijos, sudarytos iš 9 narių, pirmininkės pavaduotojas, “Sanofi-Synthelabo” atstovybės vadovas Viktoras Čobotas, tikina, kad iki šiol komisija nėra gavusi nė vieno skundo, tačiau jei jų būtų, tuoj pat imtųsi tyrimo.

“Visi komisijos nariai dirba visuomeniniais pagrindais, todėl, aišku, mes po gydymo įstaigas nevažinėsime ieškodami pažeidimų. Tačiau reaguosime ne tik į savo kolegų, bet ir į medikų, paprastų žmonių, ligonių ar jų artimųjų signalus”, - sako V.Čobotas. Tačiau neslepia, kad tikisi, jog aktyviausiai vieni kitus skųs konkurentai.

Žada būti griežti

Pasak kodekso rengėjų, farmacijos kompanijoms, įsipareigojusioms laikytis šio dokumento nuostatų, jos yra privalomos, o už pažeidimus numatytos gana griežtos bausmės: nuo įspėjimo ir fakto paviešinimo asociacijos nariams, pranešimo kompanijos centrinei būstinei, iki siūlymo šalinti pažeidėją iš asociacijos, kuriai jis priklauso, narių.

Jei ir tai nepadės, komisija apie tai gali informuoti atitinkamas Europos vaistų gamintojų asociacijas. Kraštutinė ir pati griežčiausia priemonė - medžiaga apie Kodekso pažeidimą gali būti perduota atitinkamai Lietuvos valdžios institucijai, kad jį ištirtų ir įvertintų. Tai gali būti valstybinė vaistų kontrolės tarnyba arba sveikatos apsaugos ministerija.

A.Blažys mano, kad tam tikrais atvejais galės įsikišti ir teisėsaugos institucijos, nes etikos pažeidimai dažnai veda ir prie įstatymų pažeidimų.

Prieš keletą metų kilus korupcijos skandalui Italijoje, kurio metu buvo apkaltinti 72 farmacininkai ir gydytojai, kai kurie gydytojai prarado licencijas ir turėjo nemalonumų su ligonių kasomis. Taip etikos nuostatų ignoravimas gali baigtis ir Lietuvoje.

“Įvairiose šalyse taikomos skirtingos etikos nuostatos farmacijos sektoriuje. Griežčiausiai elgiamasi JAV. Ten draudžiama farmacijos firmoms remti netgi gydytojų išvykas į konferencijas. Lietuvoje kol kas mes negalime taip elgtis, nes tuomet tikriausiai nė vienas mūsų gydytojas nebegalėtų išvykti pasitobulinti. Kažin ar tai būtų naudinga pacientams”, - svarsto A.Blažys.

Nežiūrės pro pirštus

Sveikatos apsaugos ministras Juozas Olekas atkreipia dėmesį, kad farmacijos kompanijos, siųsdamos gydytojus į konferencijas, švaistosi nereikalinga prabanga: “Praėjusią savaitę man teko skristi į ministrų pasitarimą. Aš vykau ekonomine klase, o pastebėjau tuo pačiu lėktuvu verslo klase skrendančius į konferenciją žinomus šalies medikus. Kai kuriems ten nepakako vietų, tai kilo baisus triukšmas”.

Farmacijos verslo atstovai sutinka, kad būtina griežtai atskirti pramogas ir turistines keliones nuo dalykinių išvykų. Jų misija - pasirūpinti gydytojų tobulinimusi, o ne pramogomis ar asmenine nauda. Dėl to kodekse atsirado specialus išaiškinimas, kas tai yra materialinis atlygis. Jis suprantamas kaip piniginis užmokestis bet kokia forma - grynaisiais pinigais, pervedant juos į gydytojo ar gydymo įstaigos sąskaitą, atsiskaitymas kuponais, daiktais, čekiais, turinčiais piniginę vertę, turistinės ar poilsinės kelionės ir pan.

Tačiau galima atrasti būdų, kaip apeiti šias nuostatas. STT pavyko užfiksuoti ir kitokių farmacijos kompanijų atlygio gydytojams mechanizmų: pavyzdžiui, sudaryti galimybę važinėti automobiliu. Visko kodekse nenumatysi, todėl daug lems ir farmacijos kompanijų atstovybių vadovų sąžiningumas, ir principingumas vertinant prasikaltusių savo darbuotojų elgesį.

Jei jie tik pagrūmos pirštu nesiimdami jokių sankcijų, vargu ar korupcija sumažės. Tačiau vadovai žada netoleruoti neetiško pavaldinių elgesio.

“Kompanijos vadovas gali ir nežinoti, kokiais metodais dirba kiekvienas darbuotojas. Tačiau gavus signalų bus taikomos kuo griežčiausios sankcijos”, - tikina “Sanofi -Synthelabo” vadovas V.Čobotas. “Berlin Chemie Menarini Baltic” atstovybės direktorius A.Blažys teigia, kad ir dabar kiekvienas darbuotojas perspėjamas, kaip turi elgtis, ir stebima, ar jis šių normų laikosi.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų