Didžėjė iš Lietuvos negali gyventi be muzikos ir be Japonijos


2005-11-25
Didžėjė iš Lietuvos negali gyventi be muzikos ir be Japonijos

Kiekvieną penktadienį 18 valandą Belgijos laiku nepriklausoma Antverpeno radijo stotis “Radio Centraal” transliuoja eklektiškos elektronikos radijo laidą “HepCat Radio Show”. Laidos vedėjos, prisidengusios originaliais pseudonimais, su savo klausytojais bendrauja anglų kalba. Atrodytų, nieko ypatinga, jeigu jos nebūtų lietuvaitės - Jolita Gražytė (Jolita “Pabludo”) ir Arūnė Nedzveckaitė (Alune, DJ 1.1, Mamiko Motto).

Neseniai merginas išgarsino pakvietimas į elektroninės šokių muzikos institucijos “Red Bull Music Academy” paskaitų sesiją - muzikinės realybės šou. Nurungusi patį “Dangaus” mokytoją Egidijų Dragūną, Jolita “Pabludo” tapo pirmąja dalyve iš Lietuvos “RBMA” istorijoje. JAV metropolyje Sietle Jolita stažavosi iki lapkričio 18 dienos.

Reikia lagaminų nešiotojo

Su Arūne Nedzveckaite susitikome Nyderlanduose, Hertogenbošo miesto traukinių stotyje. Iš Antverpeno lietuvė atvyko specialiai - šeštadienio vakarą ji grojo “Cordes” kavinėje kartu su DJ O.Boogie iš Amsterdamo. Tarp kelių dešimčių atvykėlių perone Arūnę atpažinti pavyko iš masyvaus juodo krepšio su garso aparatūra (vėliau didžėjė prisipažino, kad jos rankos dažnai būna nusėtos mėlynėmis dėl didelio aparatūros svorio ir pajuokavo, kad reikėtų susirasti lagaminų nešiotoją).

Perėjusios kelias judrias Hertogenbošo gatves, atvykome į Arūnės darbo vietą - jaukią “Cordes” kavinę pačiame miesto centre. Baro darbuotojams lietuvaitė nedelsiant pranešė apie savo atvykimą ir paprašė ištaisyti klaidą skelbimų lentoje: slapyvardį “Alune” pakeitė simbolinis “1.1”.

“Kai atvažiavau į Belgiją, niekas negalėjo ištarti mano vardo. “Ariun” skambėdavo marokietiškai, ir to negalėjau pakęsti. Pakeičiau vieną vardo raidę: prancūziškas žodis “la lune” reiškia “mėnulis””, - paaiškino Arūnė.

“Iki 2003 metų buvau “A.Lune”. Negeras vardas, reikėjo kažką įdomiau sugalvoti”, - tęsė didžėjė. “Pseudonimas 1.1 primena patobulintos programinės įrangos pavadinimą, pavyzdžiui, kaip “Reason 2.0” pakaitalas “Reason 3.0”. Be to, 1.1 - tai tarsi “mačio” ir dar daugiau negu numeris vienas”, - lietuvaitė nesusilaikė neprunkštelėjusi.

Įsitaisėme prie mažo staliuko, prie kavinės lango, ir užsisakėme po puodelį kapučino kavos. Nejučia nužvelgiau savo pašnekovę: neaukšto ūgio, smulkutė mergina, neseniai atšventusi savo dvidešimt trečiąjį gimtadienį. Tamsūs trumpai kirpti plaukai ir juodas megztukas tik dar labiau išryškino jos blyškų veidą ir smaragdo spalvos akis. Vienturtė ekonomikos profesoriaus ir stomatologės dukra, prieš ketverius metus metusi studijas Vilniaus dailės akademijoje, išvyko į Belgiją ieškoti laimės. Lietuvoje aštuoniolikmetei trūko oro.

“Nesusipratusi” džiazo muzikantė

“Mano tėvai mane vadina nestandartine”, - prisipažino Arūnė. “Jie tikėjosi iš manęs padaryti arba ekonomistę, arba medikę. Tėvams esu nesusipratusi džiazo muzikantė - visi mano pusbroliai ir pusseserės įgiję nekilnojamojo turto, ekonomikos ar vadybos aukštojo mokslo diplomus”.

Arūnė į Antverpeną atvyko kartu su trejais metais vyresne drauge. “Aš - idėja, Jolita - variklis. Kartais netenku kantrybės, tačiau Jolita visada mane priverčia pabaigti pradėtą darbą”, - nusišypsojo Arūnė. Ir pridūrė, kad merginos laiko nešvaisto veltui, viską kruopščiai suplanuoja ne mažiau kaip šešiems mėnesiams: muzikoje - tai įprastas dalykas.

Arūnė Nedzveckaitė ir Jolita Gražytė - ketvirtus metus Belgijoje gyvuojančio projekto “In Dutch Inc” sumanytojos. Nepriklausomos Antverpeno radijo stoties “Radio Centraal” eklektiškos elektronikos radijo laidai “HepCat Radio Show” merginos kuria nemasinės produkcijos muziką. Pasak lietuvaičių, ja daugiausia domisi trisdešimtmečiai ir vyresni: jaučiama džiazo įtaka, senos melodijos jungiamos su naujomis, kurios tik dabar grojamos arba kurios dar tik bus grojamos.

Geriausias komplimentas - azijietė

Šiemet Lietuvoje viešėdamos radijo laidos “HepCat Radio Show” vedėjos buvo maloniai nustebintos: draugai ir pažįstami teigiamai įvertino merginų darbą Antverpene, žinojo apie Jolitos Gražytės stažuotę JAV, “Red Bull Music Academy”. Arūnė džiaugiasi dėl savo draugės ir bendražygės sėkmės, bet prisipažįsta, kad pati nenorėtų dalyvauti šiame pasauliniame projekte.

“Man atrodo, kad komerciniai dalykai visada lieka komerciniais, turi tik išorišką pavidalą. Paraiškos dalyvauti “Red Bull Music Academy” nesiunčiau, nes nedegu aistra ten važiuoti. Aš ieškau giliau. Netikiu ta akademija kaip galimybe kažką išmokti. Kai dirbi muzikinėje srityje, naudingų kontaktų pakanka”, - įsitikinusi didžėjė.

DJ 1.1 traukia kiti dalykai: kitų metų vasario mėnesį Rytų Londono universitete lietuvaitė pradės muzikos teorijos, kultūrologijos ir produkcijos studijas. Įgijusi bakalauro laipsnį, Arūnė ketina išvykti į Tokiją.

“Japonija - labai graži, labai gera šalis mano grojamai muzikai. Nėra kitos tokios valstybės pasaulyje, kuri šitaip mėgtų profesionalų džiazą”, - užsisvajojo niekada Japonijoje neviešėjusi Arūnė. “Nemanau, kad nusivilsiu - per ilgai dėl to kraustausi iš proto. Arba tu Japoniją myli, arba tu jos nekenti”.

Šiuo metu lietuvaitė savarankiškai mokosi japonų kalbos ir stengiasi atrodyti... japoniškai.

“Man labai malonu, jei koks nors gatvės girtuoklis pasiteirauja, ar aš tik nebūsiu azijietė”, - kvatojosi Mamiko Motto. “Mamiko” japoniškai reiškia “mažą vaiką”, tad Arūnės moto - būti vaiku!

Nelengva, bet įdomi duona

Tėvų išlepinta Arūnė teigė savęs neįsivaizduojanti jokiame darbe nuo devintos ryto iki penktos valandos vakaro. Nebent tik dėl to, kad savaitės ar mėnesio gale gavus atlyginimą, jį būtų galima iškart investuoti į naują muzikos instrumentą ar plokšteles.

“Dirbu labai daug darbų, ir jie visi yra susiję su muzika. Dažnai sėdžiu iki pat ryto prie kompiuterio, groju ir kuriu muziką, rašau straipsnius apie muziką angliškai. Vienoje iš Antverpeno plokštelių parduotuvių kataloguoju plokšteles į duomenų bazę. Einu per klubus ir kartu su įrašais palieku savo koordinates - jei susidomi mano muzika, mane susiranda. Iš tikrųjų aš nesu turtinga. Kol kas...” - juokėsi lietuvaitė.

Ar iš didžėjės duonos galima išgyventi? Taip, tik dažnai tenka “chaltūrinti”, kaip ir šį vėlų vakarą: DJ 1.1 ir DJ O.Boogie darbo vieta “Cordes” kavinėje jau paruošta. Arūnė užsidėjo masyvias ausines - linksmybės tęsis iki paryčių.