Dianos ir Balio raganavimai pilnatyje


2006-12-12
Giedrė BUDVYTIENĖ
Dianos ir Balio raganavimai pilnatyje

Kauniečiai dizaineriai pristatė pirmąją drauge kurtą kolekciją, kurios temą padiktavo taro kortos

Dabartinės raganos neskraido ant šluotų. Ir jų niekas nedegina ant laužų. Ragana simbolizuoja stiprią, savarankišką, kupiną išminties, brandžią šiuolaikinę moterį. Ji visuomet dėmesio centre. Nereikia nė sakyti, kad visi vyrai - jai po kojomis. Kiekviena moteris yra truputį ragana, o jei dar apsivilks dizainerės Dianos Rūtos Stankevičienės suknelę ir apsiaus avalynės dizainerio Balio Kazakevičiaus batais iš naujosios judviejų kolekcijos “Pilnaties raganos”, įgis dar daugiau raganiškų galių.

Pavadinimą prišaukė kortos

O viskas buvo taip. D.R.Stankevičienės ir B.Kazakevičiaus bendras projektas jau buvo įsibėgėjęs. Tik su pavadinimu nesisekė. Nelipo nė vienas, ir gana. Kartą Diana su drauge metė taro kortas. Pusiau juokais, pusiau rimtai nutarė: kokia korta iškris, toks ir pavadinimas bus. Lemtinga buvo raganos korta.

“Tas pavadinimas tarsi savaime prilipo. Todėl aš ir sakau, pačios raganos mums įsisiūlė. Ir viskas sustojo į savo vietas”, - juokdamasi prisimena Diana. Mintis drauge su Baliu kurti kolekciją gimė po to, kai vienai klientei dizaineriai kartu sukūrė ansamblį - švarkelį ir prie jo derančius ilgaaulius batus. Rezultatas pasirodė vykęs, tad nusprendė toliau žengti šia kryptimi.

Dizaineriai tikina, jog dirbdami drauge nei ginčijosi, nei pykosi, o vienas kitam suteikė visišką kūrybinę laisvę. “Balys - tikras savo srities virtuozas, todėl jam nieko daug ir nereikėjo aiškinti, ką ir kaip daryti, jis tai jautė”, - sako Diana. “Pusę modelių derinome prie avalynės, o kitą pusę - atvirkščiai, bet daug taikytis vienam prie kito tikrai nereikėjo”, - patikslina Balys.

Menininkams nekilo abejonių, kas kolekcijoje svarbiau - avalynė ar drabužiai. Nes juk ir taip aišku, kad viena papildo kita. “Moteris, kuriai skirta kolekcija, priverčia vyrus pulti jai po kojomis, bet, kita vertus, vyrai - tai pagrindas, ant kurio ji tvirtai stovi. Kaip moteris be vyro nebus laiminga, taip ir rūbas be tinkamų batų neatrodys gerai”, - apie paraleles kalba Diana. Ji tikina ne kartą patyrusi, kaip nevykusi avalynė pakiša koją jos kurtiems modeliams.

Individualybių paradas

Kolekcijoje “Pilnaties raganos” 17 modelių - tiek pat drabužių ir avalynės porų. Pasak dizainerės, kiekvienas modelis - kaip skirtinga asmenybė: geležinė ledi, nerūpestinga mergiotė, trapi svajotoja, ugningoji Karmen, išmintingoji žynė. Viename ansamblyje susipynę, susilieję daugybė skirtingų faktūrų, tekstūrų, kuriomis žaidžiama.

Modeliuose vyrauja madingos šį sezoną spalvos. Nuo ryto pilkos, kuri palaipsniui šviesėja, iki rusvos, varinės rudos, tarsi nuspalvintos saule dienos, vyno raudonio ir samanų žalumo popietės, vakarėjant pereinančios į ultramariną ir sodrų violetą. Naudojamos skirtingos medžiagos, netikėti jų deriniai - šilkas, gipiūras, vilna, aksomas, organza, pliušas. Daug rankų darbo: skiautinių, siuvinėjimo, natūralaus šilko gėlių.

Lengvai prigludę siluetai dvelkia 8-ojo dešimtmečio dvasia. Sijonai ir suknelės platėjantys, madingos tulpės formos ar įvairiai sluoksniuoti, drapiruoti. Kolekcijoje galima pastebėti įvairius madingus stilius ir jų derinius: ir militaristinį, ir romantinį. Tačiau dizainerė akcentuoja, kad šie rūbai skirti ne kasdienai, o išskirtinėms progoms.

Stilių įvairovę matome ir avalynės kolekcijoje. Pasak B.Kazakevičiaus, joje yra grakščios basutės, siuvinėtos kristalais, o šalia - grubūs, eskimų stiliaus ilgaauliai. Batų modeliai taip pat atspindi mados tendencijas: pakulnė linkusi stambėti, žemėti, priekinė dalis smailėja saikingai arba bukėja. Kai kuriuos modelius padiktavo medžiagos, iš kurių jie sukurti. O jos labai skirtingos: perforuota ir lazeriu deginta ponio oda, gobelenas, šilkas, džinsas, kailis, egzotiškų gyvūnų oda - stručio, smauglio, lašišos, įvairūs jų deriniai.

Naudojama daug sudėtingų jungčių, neįprastų technologijų, su kuriomis nelengva susidoroti, sudėtingos konstrukcijos pakulnių, kurioms pagaminti reikia gerokai pasukti galvą, aplikacijų, aiškina B.Kazakevičius. “Man kuo sunkiau, tuo įdomiau”, - tikina dizaineris. Rankų darbas jo kurtiems batams suteikia šilumos ir išskirtinumo. Aišku, kad jie skirti ne kasdienai.

Ieškokite moters

Moteris, kuri vilkės drabužį ir avės batelius iš kolekcijos “Pilnaties ragana”, neliks nepastebėta. Jai bus vis tiek, ką apie ją mano kiti, o jie - atsigręš į ją pažiūrėti dar ir dar kartą. “Dar vaikystėje kieme ar mokykloje dažnai bendraamžių būdavau pavadinama ragana. Ir tikrai, raganiškų savybių turiu iki šiol. Pavyzdžiui, labai stiprią intuiciją, kuri labai padeda kurti”, - paslaptingai pasakoja Diana.

Ji prasitaria, kad jos rūbai turi slaptą galią. “Klientės, kurioms kuriu drabužius, dažnai man pasakoja istorijas, kaip vos jais apsivilkusios sutiko joms skirtą žmogų, užmezgė lemtingą pažintį. Ar tai mistika? Gal ir ne, rūbe juk slypi tam tikra energetika, kurią nori nenori kartu su juo perduodi moteriai”, - samprotauja dizainerė. O ar ji pati savo raganiškais kerais pasinaudoja? “Batsiuvys be batų”, - kvatoja D.R.Stankevičienė.

Ir pasakoja, kad per šios kolekcijos pristatymą pirmą kartą per pastaruosius 10 metų sau sukūrė ir apsivilko suknelę. “Gal ir man kerai suveiks”, - juokiasi dizainerė. Iki tol dažniausiai dėvėdavo kelnes, kad būtų patogu amžiname kasdieniame bėgime. O ir laiko sau nelikdavo. Dabar, kai sukaupta tokia patirtis (per 12 kūrybinio darbo metų sukurta per 60 kolekcijų, sceninių kostiumų), vaikai paūgėjo, norisi ir save palepinti.

“O aš nešioju tik savo siūtus batus. Tik sportinę avalynę perkuosi”, - sako B.Kazakevičius, kurio darbe taip pat pilna paslapčių, tik jis neskuba jų atskleisti. Ir vyrams, ir moterims originalius vienetinius batus kuriantis meistras turi didžiulę patirtį, todėl klientų jam netrūksta. Tarp jų yra žinomų verslininkų, sportininkų, menininkų, dainininkų, kurie ieško stilingo apavo scenai.

Prieš tai 10 metų Balys dirbo avalynės meistru Kauno dramos teatre, kur teko siūti įvairių epochų avalynę. Pastaraisiais metais bendradarbiauja su daugeliu Lietuvos dizainerių, su kai kuriais sukūrė bendras kolekcijas. Dizaineris priduria, kad raganos jam patinka, tačiau tik gerosios. Taip pat išsitaria, jog ir šios kolekcijos atsiradimui postūmį davė moteris. Ar pasitelkusi raganiškas galias, žino tik jis vienas.