Darbštuoliai nusipelno ne tik pagyrų Pereiti į pagrindinį turinį

Darbštuoliai nusipelno ne tik pagyrų

2008-05-14 12:13

Šiuolaikiškai dirbančios bendrovės išradingai skatina savo darbuotojus, nenorėdamos jų prarasti

Šiuolaikiškai dirbančios bendrovės išradingai skatina savo darbuotojus, nenorėdamos jų prarasti

Vienodos kalėdinės premijos visiems darbuotojams - jau ne vienintelis jų skatinimo būdas. Šiuolaikiškos įmonės ir bendrovės randa kur kas originalesnių priemonių.

Skatinti apsimoka

Telekomunikacijų bendrovė “Omnitel” taiko įvairius skatinimo būdus. Tai draudimas nuo nelaimingų atsitikimų, pensijų kaupimo ar gyvybės draudimas, kurių įmokas moka darbdavys. Pakeitus darbovietę, sukauptas kapitalas išlieka darbuotojo nuosavybe.

Darbuotojai apdrausti sveikatos draudimu, jiems padengiamos mokamos gydymo paslaugos bei suteikiama galimybė naudotis privačių gydymo įstaigų paslaugomis. Taip pat apmokamos medicininių išlaidų kelionėje į užsienį draudimo įmokos. Bendrovė kasmet skiria 1,5 - 2 mln. litų darbuotojų mokymams.

“Manau, kad visa tai apsimoka. Pasiekiame gerų rezultatų, turime išsilavinusius darbuotojus, galime pasigirti maža jų kaita. Kasmet atliekame savo dirbančiųjų nuomonės tyrimus. Pernai nustatyta, kad daugiau kaip 50 proc. bendrovės darbuotojų yra savotiški jos “ambasadoriai”, t.y. prisirišę prie darbo ir bendrovės”, - sakė “Omnitel” personalo skyriaus vadovė Inga Biraitė.

Skraido beveik už dyką

Kai kurios verslo įmonės taiko originalias skatinimo priemones, bet apie jas viešai kalbėti nenori. Pavyzdžiui, vienos bendrovės darbuotojai pasakoja, jog kasmet gali nemokamai keliauti į vieną pasirinktą šalį, tačiau vadovai apie tai žurnalistams nenori pasakoti.

“Lietuvos avialinijos” skatina savo darbuotojus lengvatiniais bilietais į reguliariuosius reisus. “Priklausomai nuo to, kiek žmogus dirba aviakompanijoje, jis gali per metus išnaudoti vieną arba du tokius bilietus. Jie nėra nemokami, tačiau kaina - simbolinė”, - “Kauno dienai” sakė bendrovės visuomeninių ryšių atstovas Giedrius Šniukas. UAB “Kauno vista” direktorius Darius Armonas teigė, kad bet kuris darbuotojas, rekomendavęs automobilio pirkėją, savaitgaliui gauna naują automobilį.

Rūpinasi visapusiškai

“Lietuvos draudimas” gali pasigirti įvairiomis skatinimo priemonėmis, tačiau kai kurios skirtos tik dirbantiems Vilniuje ir etatiniams darbuotojams.

Komunikavimo vadybininkė Žana Jakevičienė turėjo viską susirašyti, kad ko nors nepraleistų. “Mokamos metinės premijos, kurių dydis - maždaug mėnesio alga. Jau antri metai bendrovė kaupia asmenines darbuotojų pensijas. Darbuotojas moka 2 proc. savo algos, dar 4 proc. prideda bendrovė. Šiais pinigais darbuotojas galės pasinaudoti išėjęs į pensiją. Pavyzdžiui, 25 metų darbuotojas, uždirbantis po 2500 litų į rankas, išėjęs į pensiją papildomai gaus 600-800 litų”, - “Kauno dienai” sakė Ž.Jakevičienė.

Šioje programoje jau dalyvauja 220 darbuotojų: pusė etatinių, kita pusė - draudimo konsultantų. “Iš pradžių ši galimybė suteikta geriausių rezultatų pasiekusiems darbuotojams, dabar kartelė jau nuleista žemiau. Bendrovė kasmet dešimčiai darbuotojų moka už studijas. Vienam asmeniui apmokama 100 proc. išlaidų, dviem - 70 proc., dar septyniems - 50 proc. Tai priklauso nuo studijų ir mokyklos lygio. Kasmet darbuotojai lanko užsienio kalbos kursus, o 60 proc. jų kainos apmoka bendrovė. Savininkai yra anglai, kurie valdo per švedus ir danus, todėl anglų kalbą tenka mokytis. Jau mokama ir už darbuotojų abonementus sporto klubuose. Kol kas ši programa taikoma tik Vilniuje. Apklausėme, kurie klubai darbuotojams labiausiai patinka. Jiems sumokama 30-50 proc. mėnesinio abonemento kainos. Dabar sportuoja apie 50 žmonių”, - sakė Ž.Jakevičienė.

Anot jos, bendrovė siekia, kad atlyginimai būtų bent 10 proc. didesni nei darbo rinkoje. “Taip pat darbuotojai gali pasinaudoti daugybe kvalifikacijos kėlimo kursų, mokymų. Geriausiems organizuojamos komandiruotės į užsienį, kai suderinamas ir darbas, ir poilsis. Draudimo konsultantams skelbiami konkursai, o daugiausia sutarčių pasirašiusiems dovanojamos kelionės į užsienį”, - pasakojo Ž.Jakevičienė.

Pirks akcijas

Bene naujausia tendencija - darbuotojams suteikiama galimybė tapti bendrovės, kurioje dirba, akcininkais. Pernai telekomunikacijų bendrovė “Bitė GSM” paskelbė, kad visi darbuotojai galės įsigyti kompanijos TDC, kuri valdo “Bitę”, akcijų. Kompanija pasiūlė akcijų opcionus - garantiją po 5 metų nusipirkti akcijų po 10,49 euro (36,2 lito) - net tris kartus pigiau, nei dabar jos kainuoja. Vienas darbuotojas galėjo įsigyti ne daugiau kaip 90 akcijų. “Šis pasiūlymas sulaukė didelio susidomėjimo. Net 60 proc. darbuotojų iš 450 žmonių pasirašė sutartis. Daugelis tai įvertino kaip puikią galimybę investuoti. Tai rodo, kad darbuotojai tiki bendrovės ateitimi”, - “Kauno dienai” sakė “Bitės” atstovė spaudai Auksė Armonaitė-Glodienė.

Vadovai tampa
savininkais

Jau keletą metų akcininkais gali tapti ir “Informacinių technologijų” bendrovės darbuotojai. Iš 200 darbuotojų ketvirtadalis yra akcininkai. Kasmet akcijas įsigyja 2-4 nauji žmonės. Bendrovės vadovai tikisi, kad ši priemonė padeda sustabdyti žmones, kurie galėtų pabėgti į kitą kompaniją dėl šiek tiek didesnės algos. Tai taip pat geras būdas patikrinti, ar patys darbuotojai tiki įmonės sėkme.

Neseniai akcininku tapo “Vakarų skirstomųjų tinklų” direktorius Darius Nedzinskas. Jis įsigijo bendrovę valdančios “NDX energija” 5 proc. akcijų, už jas sumokėjęs 10 mln. litų. Koncernas SBA irgi yra numatęs daliai darbuotojų pasiūlyti įsigyti akcijų.

Ilsėjosi Egipte

Anykščių didmeninės prekybos “Jarimpeksas” darbuotojai dvi savaites kartu atostogavo Egipto kurorte, kur jie sutiko Naujuosius metus. Visų dešimties darbuotojų kelionės ir viešbučio išlaidas apmokėjo bendrovė. Vienam žmogui tai kainavo 2300 litų. Bendrovės direktorius ir pagrindinis savininkas Rimas Jasiūnas “Kauno dienai” sakė, kad kelionę surengė turėdamas ir savų tikslų. “Žinoma, kad kažko tikiuosi. Darbuotojų pas mus nedaug, nenoriu, kad jie išsibėgiotų. Pamaniau, kad kelionė bus geras paskatinimas. Tai padėjo jų baterijas pakrauti ilgam”, - mano direktorius. R.Jasiūnas teigė, kad dauguma partnerių švenčių laikotarpiu nedirbo, todėl bendrovė, kuri užsiima sojų rupinių importu, nuostolių nepatyrė. Jis didžiuojasi, kad apyvartos dalis, tenkanti vienam darbuotojui, jo įmonėje yra viena didžiausių Lietuvoje. Pernai įmonė pasiekė 40 mln. litų apyvartą ir 1 mln. ikimokestinio pelno.

Dvigubai daugiau švenčių

Žinoma, daugelyje šiuolaikinių įstaigų neapsieinama ir be moralinio skatinimo. Manote, kad geriausių darbuotojų portretų pakabinimas ant sienų - jau praeitis? Ne visai. Pavyzdžiui, jų nuotraukas galima išvysti JAV ambasadoje Lietuvoje. Čia kiekvieną ketvirtį renkamas geriausias darbuotojas, jam įteikiama ir piniginė premija. Darbuotojai skatinami ir kitaip. Kaip “Kauno dienai” sakė kultūros ir spaudos atašė Antonis Pahigianas, visiems darbuotojams mokamos kasmetinės algos dydžio premijos.

“Už kiekvienus išdirbtus metus darbuotojams, kurių darbas įvertintas teigiamai, alga padidinama 3 proc. Taip ji gali būti keliama ne daugiau kaip 11 kartų. Mokamos ir vienkartinės premijos, kuriomis darbuotojai paskatinami už ypatingai gerai atliktas užduotis arba už greičiau ir geriau padarytą darbą, nei paprastai tikimasi. Visuomet apmokami viršvalandžiai. Ambasados darbe pasitaiko neįprastų darbo valandų, pvz., aukšto rango svečių vizitų metu, valstybinių švenčių dienomis. Darbuotojai skatinami siekti tobulinti savo darbą ir darbo sąlygas bei aplinką - visi pasiūlymai, kaip galėtume patobulinti savo veiklą, yra reguliariai peržiūrimi. Ir dar - mes švenčiame ne tik lietuviškas, bet ir amerikietiškas šventes, todėl darbuotojai turi dvigubai daugiau laisvų dienų”, - pažymėjo jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų