Apkaltos atomazga prognozuojama balandį Pereiti į pagrindinį turinį

Apkaltos atomazga prognozuojama balandį

2008-05-13 14:59

Kaltinimus Prezidentui Seimas pradės svarstyti pirmadienį, Konstitucinis Teismas to paties imsis po savaitės

Kaltinimus Prezidentui Seimas pradės svarstyti pirmadienį, Konstitucinis Teismas to paties imsis po savaitės

Apkalta Prezidentui Rolandui Paksui gali baigtis balandžio viduryje. Ateinantį pirmadienį ją oficialiai pradės Seimas, kuris iškart ketina padaryti pertrauką, kol atitinkamą bylą išnagrinės Konstitucinis Teismas (KT). Pastarasis apkaltos klausimų imsis kovo 16-ąją. Tikimasi, kad per mėnesį Teismas pasakys savo žodį. Tuomet Seimas galės iškart balsuoti dėl valstybės vadovo nušalinimo.

Pavyzdys - Atkuriamojo Seimo nariai

Vakar pradėjęs neeilinę sesiją Seimas iškart priėmė du nutarimus, susijusius su apkalta Prezidentui R.Paksui. Pirmuoju nustatyta, kad apkalta pradedama kovo 8 dieną ir patvirtintas galimas posėdžių tvarkaraštis. Kitu nutarimu apkaltos procesui kviečiamas pirmininkauti Aukščiausiojo Teismo vadovas Vytautas Greičius. Jam negalint, tai darys Aukščiausiojo Teismo teisėjas Romualdas Kęstutis Urbaitis.

Abu nutarimai buvo priimti ypatingos skubos tvarka. Nustatyta, kad apkaltos posėdžiai Seime “paprastai vyks pirmadieniais nuo 15 iki 21 valandos, antradieniais ir ketvirtadieniais - nuo 10 iki 21 valandos, penktadieniais - nuo 10 iki 14 valandos”. Seimo pirmasis vicepirmininkas Česlovas Juršėnas atkreipė dėmesį, kad dėl tokio intensyvaus tvarkaraščio gali tekti dirbti viršvalandžius, ypač frakcijoms. “Ką gi, tam yra vakarai, naktys, šeštadieniai ir sekmadieniai”, - pastebėjo jis.

Kai kurie parlamentarai abejojo, ar bus įmanoma ištverti tokį sudėtingą posėdžių grafiką ir ar liks laiko kitiems aktualiems Seimo darbams atlikti, pirmiausia - priimti būtinus eurointegracinius įstatymus. “Dirbti tiek ilgai ir tiek daug gali reikšti, kad nukentės proceso kokybė”, - abejojo liberalcentristas Raimondas Šukys. Į tai Č.Juršėnas atsakė, kad “1990-1992 metais Atkuriamojo Seimo nariai dar intensyviau dirbdavo ir beveik visi tą tempą ištvėrė”.

Konservatorius Vytautas Landsbergis kandžiai pastebėjo, kad “visą tą apkaltos reikalą mums “užstatė”, tai dabar gali tekti pakentėti pagimdant sprendimą”.

Balsavimo metu tik keli Seimo nariai prieštaravo nutarimui dėl apkaltos proceso pradžios ir jo tvarkaraščio.

Numatoma keisti Statutą

Nepaisant nustatyto intensyvaus tvarkaraščio, neatrodo, kad Seimo nariai prie apkaltos dirbs ypatingai daug. Numatoma jau pirmadienį, vos pradėjus svarstymą, padaryti jame pertrauką laukiant KT išvados dėl kaltinimų Prezidentui šiurkščiai pažeidus Konstituciją ir sulaužius duotą priesaiką.

KT jau paskelbė, kad šią bylą pradės nagrinėti kovo 16 dieną. Kol kas neapsispręsta, ar Teismas kvies liudytojus, ekspertus ar specialistus pateikti savo parodymus ir išvadas. Galbūt bus apsiribota iš Seimo gautu paklausimu ir medžiaga, kurioje, be kita ko, yra ir parlamentinės apkaltos komisijos apklaustų liudytojų parodymai.

Manoma, kad KT su apkaltos byla susitvarkys maždaug per mėnesį. Per tą laiką Seimas numato taip pakeisti Statutą, kad viso svarstymo nereikėtų kartoti parlamente. Pagal rengiamas Statuto pataisas, iš KT gavus išvadą, kad Prezidentas pažeidė Konstituciją arba sulaužė priesaiką, parlamentui beliktų tik išklausyti abiejų proceso pusių ginčus ir imtis balsavimo.

“Prognozuočiau, kad apkalta gali baigtis balandžio mėnesį, galbūt balandžio viduryje”, - sakė Č.Juršėnas.

Tarsis su visais dalyviais

Parlamentarai neabejojo dėl V.Greičiaus kandidatūros. Nutarimui dėl jo paskyrimo vadovauti apkaltos posėdžiams pritarta vienbalsiai.

Žurnalistų paklaustas, ar vengs vizitų pas Prezidentą, jeigu bus kviečiamas, Aukščiausiojo Teismo pirmininkas atsakė: “Susilaikysiu nuo bet kokių veiksmų, kurie galėtų sukelti abejonių dėl mano, kaip pirmininkaujančiojo apkaltai, elgesio”.

V.Greičius taip pat pareiškė nuomonę, kad apkaltos procesas pačiame Seime neturėtų būti ilgas ir jo trukmę būtų galima numatyti savaitėmis, o ne mėnesiais.

Būsimasis apkaltos proceso pirmininkas atsisakė komentuoti apkaltos eigą bei būsimus procesinius sprendimus. Dėl siūlymo daryti apkaltos posėdžių Seime pertrauką, kol bus sulaukta KT išvada, jis pareiškė, jog šiuo klausimu bus tariamasi su visais apkaltos proceso dalyviais.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra

Daugiau naujienų