Bausmę atlikę asmenys ateityje negalės vadovauti jokiai kredito įstaigai, o blogai dirbančių komercinių bankų akcininkų turimos akcijos galės būti nusavintos
Tai numato naujos redakcijos Bankų įstatymas, už kurį vakar balsavo 60 Seimo narių. 20 parlamentarų balsuodami susilaikė.
Nuo gegužės 1-osios įsigaliosiantis įstatymas numato, kad valstybės valdoma įmonė Indėlių ir investicijų draudimas galės imtis akcijų nusavinimo procedūrų, iš bankų priežiūros institucijų gavusi duomenų, kad kurio nors šalies banko veikla nėra saugi bei patikima, jis gali tapti nemokus.
Valstybė saugos nuo bankroto
Pasak Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nario socialdemokrato Arturo Plokšto, dabar valstybė turės įrankį ir galės įsikišti į banko veiklą bei išgelbėti jį nuo gresiančio bankroto.
Dabar sudaromos tokios sąlygos, kad jokių nemalonių įvykių bankų rinkoje net nekiltų. Valstybė apsaugos net patį banką, kad jis nespėtų bankrutuoti. Iki šiol to nebuvo, - sakė A.Plokšto.
Teisė suteikta kontorai
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Eduardas Vilkelis sakė pritariąs nuostatai, kad blogai dirbančių bankų akcininkų akcijos būtų rekvizuotos, tačiau neigiamai vertino įstatyme įtvirtintą jų nusavinimo mechanizmą.
Indėlių ir investicijų draudimas yra suinteresuota šalis ir gali tas akcijas nusavinti jai palankiu metu, net nesant rimtų požymių, kad bankas dirba nepatikimai, - sakė E.Vilkelis. Pasak jo, teisė nusavinti blogai dirbančių bankų akcininkų akcijas galėjo būti suteikta Lietuvos bankui, Vyriausybei, Seimui ar kitai valstybės valdymo institucijai, o ne jų įsteigtai kontorai.
Indėlių ir investicijų draudimas galėtų nebent sanuoti banką, kurio akcininkų akcijas būtų perėmusi valstybė, - teigė E.Vilkelis.
Sugriežtinti reikalavimai vadovams
Naujasis įstatymas sugriežtina reikalavimus būsimiems bankų vadovams - teistiems ir atlikusiems bausmę asmenims uždrausta bankuose eiti aukštas pareigas.
Pasak Lietuvos banko Kreditinių įstaigų priežiūros departamento direktoriaus Kazimiero Ramono, šalies bankų istorijoje išliks nemalonus faktas, kai teistas asmuo vadovavo Kaune veikusiam ir bankrutavusiam Sekundės bankui.
Reputacija yra kai kas daugiau negu įkalinimo įstaigoje praleisti metai, todėl nutarėme, kad teistu žmogumi negali būti pasitikima, juolab kad bankai yra specifinės įstaigos, nes dirba ne su savo, o su indėlininkų pinigais, - sakė A.Plokšto.
Įstatymas bankams taip pat leidžia atskleisti informaciją, laikomą banko paslaptimi, teismui ar kitiems asmenims, jei tai bus būtina ginant banko teisėtus interesus.
BNS, KD inf.
Naujausi komentarai