Įsigijus nekilnojamojo turto (NT) už daugiau nei milijoną litų, naujojo mokesčio našta pečių gali ir neužgulti. Panikos apraiškų tarp gyventojų jau yra, tačiau sužinojus oficialiąją turto vertę jų nerimas slūgsta.
Sukčiavimo nesibaimina
Priėmus naują NT mokestį, prabangų namą, keletą butų ar kito NT turintys gyventojai ėmė skaičiuoti, kiek ši gerovė jiems atsieis. Kai kurie jau kurpė planus, kad perrašys dalį turto vaikams ir taip neva atsikratys šios mokesčių naštos.
Vis dėlto taip išvengti naujo mokesčio gyventojams nepavyks. Rimstant nepasitenkinimo šurmuliui jau tapo aišku, kad 1 proc. mokestis bus taikomas bendram šeimos, o ne atskirų asmenų turtui. Už jį savininkai turės susimokėti iki gruodžio vidurio.
„Siekiant išvengti piktnaudžiavimo, nustatyta, kad 1 mln. litų neapmokestinamosios vertės dydis taikomas visam šeimos valdomam turtui. Šiuo atveju šeimos nariais laikomi sutuoktiniai, asmenys, auginantys vaikus ar įvaikius, ir su jais gyvenantys jų vaikai ar įvaikiai iki 18 metų“, – sakė Finansų ministerijos Mokesčių departamento direktorė Jūratė Laurikėnaitė.
Finansų ministrės Ingridos Šimonytės manymu, turtas nėra tai, kuo savininkai būtų linkę be rūpesčių dalytis su kitais, vien siekdami išvengti mokesčių. Todėl esą mažai tikėtina, kad paplis dalies turto dalybos suaugusiems vaikams ar kitiems giminaičiams.
„Nors atskirų sandorių ir gali būti, atsisakyti turto kontrolės net artimų giminaičių naudai nebūtinai norėsis“, – sakė ministrė. Ji taip pat kritiškai įvertino kalbas apie grėsmę, kad siekdami išvengti bendram šeimos turtui taikomo mokesčio žmonės nustos tuokęsi. Esą šeimos modeliavimas paremtas svarbesniais motyvais nei noru sutaupyti.
Siekiant išvengti nesąžiningumo, bus apmokestinamas ir nebaigtas statyti NT. Tačiau tik tuo atveju, kai nebaigtame gyvenamajame būste bus įsikūrę gyventojai.
„Toks reglamentavimas taikomas bet kokiam nebaigtam NT objektui. Taip siekiama išvengti situacijos, kai dirbtinai neįregistruojant statinio baigimo fakto vengiama mokėti mokestį už jį“, – J.Laurikėnaitė.
Panikuoti nebūtina
Kaip sakė NT agentūros RE/MAX direktorius Žiuljenas Galeckas, įsigiję prabangaus turto neturėtų iš anksto baimintis papildomų išlaidų valstybei. Esą turto mokestinė vertė nustatoma ne pagal vykdant sandorį nustatytą kainą, o remiantis Registrų centro duomenimis.
„Objektas, kurio rinkos vertė yra 1–2 mln. litų, Registrų centre paprastai įvertintas maždaug per pusę pigiau. Todėl manau, kad mokestis didelės įtakos NT rinkai neturės, nebent apmokestintos vertės kartelė būtų žemesnė, o tai ateityje visiškai įmanoma. Manau, kad šiuo metu vykdomas tik pradinis įstatymo variantas“, – sakė Ž.Galeckas ir pridūrė, kad Europoje mokesčiai taikomi dar mažesnės vertės turtui.
Jo manymu, visuomenėje galima tikėtis psichologinio įsitikinimo, kad daugiau nei milijoną litų kainuojantį NT reikia automatiškai sieti su mokesčiais. Tačiau Registrų centro atstovas spaudai Aidas Petrošius patikino, kad nubaidyti nepagrįstas baimes ir pasitikrinti turto vertę gali kiekvienas gyventojas. Esą tai padaryti būtų naudinga bet kokiu atveju, juo labiau kad paslauga nemokama.
„Registrų centro svetainėje pagal adresą galima sužinoti savo turto unikalųjį numerį ir pagal jį surasti turto mokestinę vertę“, – teigė pašnekovas. Anot jo, jau praėjusių metų pabaigoje įmonė pastebėjo ryškų paklausimų apie NT mokestinę vertę pagausėjimą. Didelis vartotojų aktyvumas esą išliko iki šiandien.
Neatspindi realijų
A.Petrošiaus teigimu, mokestinę vertę Registrų centras nustato pagal bendrus rinkos duomenis: „Registrų centras turi duomenis apie absoliučiai visą įregistruotą NT, apie absoliučiai visus įvykusius NT sandorius. Ir kai mes tuos duomenis apibendriname ir sumetame į vieną katilą, žiūrime, kaip jie pasiskirsto šalies teritorijoje, t. y. kur panašus turtas parduodamas už panašią kainą.“
Jis taip pat gyventojus guodė, kad šiuo metu mokestinė vertė skaičiuojama pagal 2011 m. pradžioje įsigaliojusius verčių žemėlapius, kuriuose užfiksuota mažesnė NT vertė nei šiandien, kai turtas visoje šalyje pabrangęs.
Tačiau, Ž.Galecko manymu, turto vertinimas pagal Registrų centro duomenis, o ne pagal vykdant sandorį nustatytą kainą, yra vienintelis įstatymo trūkumas. Esą turto vertė Registrų centre neatitinka realijų, nes vertinama maždaug kas penkerius metus, be to, ne kiekvienas objektas atskirai.
„Turto vertinimas yra labai subtilus dalykas – tikslus NT objekto vertinimas gali būti tik atliktas individualiai. Iš masinio vertinimo tikėtis turto vertės, kuri atitiktų rinką, nelogiška. Ypač sunku tiksliai įvertinti prabangesnius butus ar namus, kurių vertė labai individuali“, – sakė jis ir pridūrė, kad užsienyje NT apmokestinimas dažniausiai siejamas būtent su verte, nustatytas per sandorį.
Panika slūgsta
Ž.Galecko manymu, naujas mokestis prabangų turtą turinčių gyventojų bauginti neturėtų. Jo teigimu, mokėti mokestį pajėgūs net ir tie, kurie brangų turtą įsigyja pasiėmę paskolas. Kita vertus, mokesčiai esą paskatina gyventojus permąstyti savo galimybes ir optimizuoti poreikius.
Vis dėlto A.Petrošius patvirtino, kad panikos visuomenėje, priėmus naują mokestį, būta. Anot jo, dažnas gyventojas iš anksto suskubo domėtis, kaip užginčyti Registrų centro nustatytą turto vertę: „Dažna problema yra tai, kad žmonės skambina ir klausia, kaip galima apskųsti nustatytą jiems priklausančio turto mokestinę vertę. Tam jie skiria labai daug energijos, nors nė nebūna pažiūrėję, kokia ta mokestinė vertė yra. Sužinoję apie galimybę ją patikrinti ir tai padarę, daugelis nurimsta.“
Jo manymu, visuomenei paprasčiausiai trūko informacijos apie gana skubiai priimtas įstatymo pataisas: „Dabar sulig kiekviena diena tas nerimas, kuris kilo dėl informacijos stygiaus, rimsta. Ir kuo toliau, tuo nerimaujančių bus mažiau.“
Komentaras
Ligita Ramanauskaitė
„Nordia Baublys & Partners“
Svarbiausi 2011 m. gruodžio pabaigoje Seimo priimto Nekilnojamojo turto mokesčio įstatymo pakeitimai yra tai, kad naująjį mokestį nuo šių metų mokės fiziniai asmenys, kurių NT vertė viršija 1 mln. litų. Nuo pastatų, statinių, inžinerinių įrenginių mokestinės vertės, viršijančios 1 mln. litų, bus mokamas 1 proc. mokestis.
Jeigu sutuoktiniai ir jų nepilnamečiai vaikai turi kelis pastatus, sumuojama visų pastatų vertė ir neapmokestinamoji vertė – 1 mln. litų – taikoma visam šeimai priklausančiam NT, neįskaičiuojant žemės sklypų vertės.
Mokestis bus apskaičiuojamas pagal pastato mokestinę vertę. Ji paprastai nustatoma vertinant masiškai – tai atlieka Registrų centras, o mokesčio mokėtojui pateikus prašymą – individualiai.
Mokestis turės būti sumokėtas iki gruodžio 15 d., jo deklaracijos pateikimo tvarką nustatys mokesčių administratorius.
Naujausi komentarai