Lėtėjant šalies ekonomikai kai kurie verslininkai, siekiantys išlikti rinkoje, griebiasi gudrybių: nebeišgalėdami išlaikyti darbuotojų, bet ir nenorėdami jų atleisti, pasiūlo jiems susirgti arba nemokamai atostogauti.|
Atostogauk arba sirk
Tokia tendencija pastebima įmonėse, kuriose per pastaruosius metus gerokai sumažėjo darbų apimtys.
"Ketverius metus dirbau vienoje bendrovėje, kuri vertėsi daugiabučių bei nuosavų namų statyba, tačiau kai nekilnojamojo turto rinkoje įsivyravo stagnacija ir daugelio suplanuotų statyti objektų buvo atsisakyta, mūsų įmonė nebuvo pajėgi išlaikyti per 100 darbuotojų, todėl nemaža dalis jų buvo atleisti. Žinoma, atleisti visų mūsų darbdaviai nenorėjo, todėl kitiems pasiūlė išeiti atostogų arba nusipirkti nedarbingumo pažymėjimus. Visi vienu metu negalėjo "susirgti", todėl kol vieni atostogavo, kiti neva sirgo, o vėliau - atvirkščiai", - pasakojo statybininkas Tomas, nenorėjęs įvardyti buvusios darbovietės.
Pasak jo, nors kai kurie darbuotojai sutiko su tokiomis sąlygomis, daugelis įmonę paliko patys susiradę kitus darbus. Vėliau buvusi darbovietė vis dėlto paskelbė bankrotą.
Ligonius tikrina
Nė vienas taip besielgiantis darbdavys dar nebuvo sučiuptas, tačiau "Sodros" specialistai nuolatos girdi kalbas apie darbdavių savivalę.
"Tokie atvejai, kai darbdaviai savo darbuotojams siūlo susirgti, veikiausiai yra pavieniai. Iš tiesų duomenų bazėje matytume, kad iš vienos įmonės vienu metu serga daug žmonių, o tai, žinoma, sukeltų įtarimų ir iškart organizuotume patikrinimą", - sakė "Sodros" Kauno skyriaus direktoriaus pavaduotoja pašalpoms ir nedarbingumo kontrolei Jūratė Bakanienė.
"Sodros" Vilniaus skyriaus atstovė ryšiams su visuomene Leonilija Perminienė taip pat įsitikinusi, kad masiškai sirgti darbdaviai tikrai neragina, tačiau ar pavieniai darbuotojai nesimuliuoja ligos, įvertinti sunku.
Pasveiksta greičiau
Vis dėlto šalies didmiesčiuose kyla vis daugiau abejonių, ar visiems ligoniams nedarbingumo pažymėjimai išduodami teisėtai.
Klaipėdos "Sodros" skyriaus direktoriaus pavaduotoja Daiva Dabravalskienė patikino, kad šiemet išaiškinta nemažai atvejų, kuomet sveikiems darbuotojams buvo išduoti nedarbingumo pažymėjimai.
"Mūsų specialistai nuolat vykdo įvairius patikrinimus, kurių metu aiškinamasi, ar žmonės, turintys nedarbingumo pažymėjimus, išties serga. Per pirmąjį šių metų pusmetį patikrinome per tūkstantį uostamiesčio gyventojų, kurie dar sirgdami buvo iškviesti į specialiai jų sveikatai patikrinti suburtas komisijas. Keisčiausia, kad daugiau nei pusė jų neatvyko, nes pasveiko. Todėl drąsiai galima daryti prielaidą, kad šie žmonės nedarbingumo pažymėjimus įsigijo neteisėtai", - paaiškino D.Dabravalskienė.
Kad dalis į Gydytojų kontrolės komisiją kviečiamų darbuotojų pasveiksta, patvirtino ir "Sodros" Kauno skyriaus direktoriaus pavaduotoja J.Bakanienė. Vis dėlto dalį šių faktų "Sodros" atstovai sieja ne tik su pavienių darbdavių noru pasipelnyti, bet ir su darbuotojų nesąžiningumu, nes vis dažniau patys įmonės vadovai kreipiasi į "Sodrą" prašydami išsaiškinti, ar tikrai jų darbuotojas serga.
Naujausi komentarai